Kahtlane afäär: biotehnoloogia tootja Monsanto saab tohutu abipaketi

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

29. jaanuar 2013 kell 10:24



Alkeemia.ee kirjutab, et pärast miljonite dollarite kulutamist ajaloolise California eelnõu nr 37 eiramiseks, mis näeb ette geneetiliselt muundatud organismide (GMO-de) märgistamise, saab biotehnoloogia peletis Monsanto nüüd mitme miljoni dollarilise abipaketi, katmaks kahjusid, mida nad on Euroopas kannatanud.

 

Abipaketi eest hoolitseb Euroopa Rekonstruktsiooni- ja Arengupank (EBRD), Londonis paiknev finantskontsern, mis on seotud Maailmapanga ja Rahvusvahelise Valuutafondiga (IMF-iga), et katta arvukaid rahalisi kahjusid, mida see paheline korporatsioon on Euroopas kandma pidanud.

Selle šokeeriva uudise tegi teatavaks Bostonis asuva jutusaate Next News Network juht ja tervisepropageerija R. S. Bell. Kuna kõikjal Euroopas on avalikkuse vastuseis GMO-de kasutamisele olnud meeletult suur, pole paljud sealsed talunikud ja toidukontsernid nähtavasti suutnud kinni pidada oma lepingulistest kohustustest Monsantoga, mis on omakorda ajendanud EBRD keskpanga käsuandjaid vahele astuma ja kasutama USA maksumaksjate dollareid, et maksta hiigelettevõttele kinni nende tulutute lepingute tekitatud kahju.

Kogu see jant on õõvastav kordus 2008. aastal “liiga suur, et kõrbeda” määratlusega suurfirmadele jagatud riiklikest abipakettidest, mille algatamise põhjuseks oli kõrge riskitasemega hüpoteeklaenude kokkuvarisemine, mis omakorda aitas vallandada Ameerika Ühendriikide viimase saja aasta suurima majandusliku tagasilöögi.

Samamoodi nagu nende suurte pankade puhul, mis olid vastutavad eluasemekriisi põhjustamise ja majanduskrahhi eest, saab ka Monsanto – kelle olemasolu kui selline tugineb avalikkuse teadmatusel firma toodete lisamisest toiduainetesse – oma võlad kustutatud maksumaksjate rahaga, olgugi et enamik inimesi ei kiida heaks märgistamata GMO-de lisamist toiduainete hulka.

“Monsantol on ilmselgelt soodne positsioon,” selgitas Bostonis asuva WHDT World Newsi reporter Gary Franchi. “Monsanto võib kulutada ligikaudu 40 miljonit dollarit, et eirata Californias kehtestatud märgistamata GMO-de müümise keeldu ning ühtlasi saada sama suur summa Ameerika maksumaksjate rahastatud Euroopa abipaketist, mis tasakaalustab firma jaoks teisel pool ookeani GMO-dele kehtestatud keelu põhjustatud kulud.”

Monsanto läheks pankrotti, kui poleks valitsuse heakskiidetud salatsemist ja suurfirmade võlgade kinnimaksmist
Nende hiljutiste uudiste puhul pole kõige häirivam isegi mitte see, et Monsanto on ilmselgelt leidnud endale mugava koha rahvusvaheliste korporatsioonide kategoorias “liiga suur, et kõrbeda”, vaid hoopis see, et Monsanto olemasolu tugineb nii salatsemisele kui ka sunduslikule subsideerimisele, milleks kasutatakse ka neilt inimestelt varastatud raha, kes isegi ei toeta GMO-sid.

Euroopa seisukohast on avalikkuse valdav enamus selgelt GMO-de vastu, kuid sellest hoolimata kasutatakse maksumaksja raha Monsanto sealsete äriettevõtete toetamiseks.
Kuna Euroopa Rekonstruktsiooni- ja Arengupank on otseselt seotud erakätes oleva ja iseseisvalt tegutseva Ameerika Ühendriikide Föderaalreserviga, pole üllatav ka see, et ameeriklaste raha suunatakse üle ookeani Monsanto laia haarde säilitamiseks sealses põllumajandustööstuses. Kuigi enam kui 90% ameeriklastest ei kiida heaks märgistamata GMO-de müüki, mis on aga ainus Monsanto ärimudel Ühendriikides, pressitakse Ameerika maksumaksjatelt jätkuvalt raha välja, et firmat võlavabana hoida.

See tõestab, et Monsanto pole mitte liiga suur läbikõrbemiseks, vaid pigem liiga suur eluspüsimiseks, aga ka liiga paheline selleks, et püsida toimivana täiesti läbipaistvas ja ausalt tegutsevas ärimudelis. Teisisõnu on Monsanto jaoks ainus viis ka edaspidi miljardeid dollareid kasumit teenida üksnes lõputute valede levitamise, teaduslike uuringute manipuleerimise ja saladuskatte all tegutsemise abil, hoides sealjuures avalikkust teadmatuses Monsanto geneetiliste jõleduste olemasolust nende toiduainetes.

“Inimesed, kes avastavad, et nende toitu on geneetiliselt muudetud, otsustavad selle toidu ostmise kahjuks,” selgitas Bell oma intervjuus. “Juba ainuüksi see teadmine, et toiduainetes on Monsanto tooteid, veenab inimesi neid mitte ostma. Monsanto teab ilmselgelt, et neil tuleb enda huvides takistada seda rahva teavitamise kampaaniat, mille nimel nii paljud inimesed Californias tuliselt võitlesid.”

Tervet artiklit koos lisamaterjalidega saad lugeda Alkeemia.ee-st.

 

Toimetas Mariann Joonas

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt