Kas odav ja puhas külmfusiooni energia hakkab reaalsuseks saama?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

5. veebruar 2014 kell 10:27



Külmfusioon on siiani hüpoteetiline tuumareaktsiooni liik, mis toimub toatemperatuuri lähedal ning annab palju energiat. See on ka keskkonnasõbralikum kui paljud teised energia tootmise liigid. Kuna külmfusiooni esmaseid katsetulemusi ei ole suudetud järjepidevalt taastoota ja puudub ka laialdaselt aktsepteeritud teoreetiline mudel, on peavoolu teadlased seni olnud skeptilised. Jaanuari lõpus tuli uudis, mis pani
külmfusiooni uskujad aga rõõmustama.



Nimelt ostis üks suur Ameerika ettevõtte, Industrial Heat, ära Andrea Rossi külmfusiooni tehnoloogia E-Cat (ehk energia katalüsaator) ning plaanib seda pärast täiendavat testimist turustama hakata.


Odav elekter muudaks maailma

Külmfusioon kütab maailmas kirgi juba aastaid, kuna selle tehnoloogia väljaarendamine tähendaks igale inimesele piiramatus koguses odavat ning keskkonnasõbralikku energiat. Kui palju lihtsam oleks elu, kui elekter oleks odav? Ja mis veel tähtsam, kui palju saaksime me külmfusiooni abil keskkonda säästa ning innustada inimesi leiutama üha uuemaid ja säästlikumaid tehnoloogiaid?

Optimistlikult meelestatud teadushuvilised leiavad, et külmfusiooni reaalsuseks muutumine tooks kaasa uue tuumaajastu ning tõelise revolutsiooni inimkonna arengus.

 

Mis on külmfusioon

Külmfusioon ise on tuntud kui madala energiaga tuumareaktsiooni tehnoloogia (LENR), mis lubab toota suuri koguseid rohelist energiat väga odavast kütusest. Rossi E-Cati puhul sulatatakse nikkel ja vesinik vaseks ning sellel protsessil on võrreldes bensiiniga 10 000 korda suurem energiatihedus ning 1000 korda suurem voolutihedus.

Vaatamata sellele, et külmfusiooni tehnoloogia on veel katsete järgus, ostis Industrial Heat (Cherokee Investment Partnersi osaühing) Andrea Rossi käest õigused tema tehnoloogiale. Cherokee Investment Partners on olnud varemgi tegev energiasektoris, investeerides prügist elektrienergia tootmisse ja päikeseenergia tehnoloogiatesse.

 

Uus energia kättesaadavaks kõigile

Industrial Heat põhjendas ostu eesmärgiga muuta külmfusiooni tehnoloogia laialdaselt kättesaadavaks oma suure potentsiaali ja keskkonnasõbralikkuse tõttu. “Maailm vajab uut, puhast ja efektiivset energiaallikat. Selline tehnoloogia tõstaks elatustaset arengumaades ning vähendaks elektri tootmisega kaasnevaid negatiivseid keskkonnamõjusid,” ütles Industrial Heati esindusisik JT Vaughn. Mees kinnitas, et firma ostis Rossi LENR-seadme intellektuaalse vara ning litsentsimise õigused peale seda, kui Euroopa teadlastest moodustatud iseseisev komitee viis Rossi hoonetes läbi kaks mitmepäevast testimist. 
Komitee testide raportit saab lugeda siin.

Industrial Heat asus peale ostu tehnoloogiat ka kaitsma, valmistades ette arvukaid patenditaotlusi, mis on seotud seadme tuumatehnoloogia, disaini ning kasutusomadustega. Samuti paistab, et firma on seadnud peale USA turgu sihikule ka Hiina turu. Väidetavalt on Hiina E-Cati kasutuselevõtust huvitatud, et vähendada riigi tohutut CO2 jalajälge.


Viimased testimised peaksid kinnitama tehnoloogia toimivust

Kuigi Industrial Heati astutud sammud annavad Rossi väidetele kaalu, ei ole siiski veel täielikku teaduslikku tõestust, et E-Cati sees toimub tõepoolest LENR. Rossi sõnul on ta kutsunud kokku rahvusvahelise teadlaste meeskonna, kes plaanib märtsi lõpuks viia läbi veel hulga E-Cati teste. Loodetavasti annavad uued testimised vastused eelmiste testimistega õhku jäänud küsimustele, sealhulgas ka olulisimale neist – kas külmfusioon on saavutatav reaalsus?

 

 

Allikad: Extreme Tech,  PR Newswire

Loe ka: Delfi Forte

Pilt: livescience.com

 

Toimetas Marlen Laanep

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt