Rahanduskriisi tekkimist mõjutab inimeste alateadvus

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

20. september 2013 kell 12:12



Juba kauemat aega on kaubeldud varadega, mille hind ületab mitu korda tegelikku väärtust, lõpptulemuseks on lõhkenud finantsmull. Selliste olukordade tekkimises süüdistatakse lünklikke seadusi, ahneid panku ja ükskõikseid poliitikuid. TÜ teadusuudiste portaalis Novaator ilmus kokkuvõte finatskriisi tekkemehhanismi uuringust, mis jõudis järeldusele, et rahanduskriiside tekkes mängib suurt rolli alateadvus.

 

Rahanduskriisi tekkimise täpne mehhanism on siiani selgusetu. Neuroteadlaste arvates võib rahanduskatastroofi tekitada inimeste alateadlik soov kaaslaste käitumisega kursis olla ja nende järgmisi samme ette näha. California tehnoloogiainstituudi teadlast Benedetto De Martinot huvitas finantskriiside tekkemehhanism. Uurija sõnul peetakse inimesi tavaliselt ratsionaalseteks olenditeks, kes soovivad endale alati parimat. Ometi võib igapäevaelust tuua palju näited, kus meie käitumine pole üldse otstarbekas.

Teadlane korraldas rea katseid, kus vabatahtlikud kauplesid finantsmulli tingimustes. Nende varade väärtus oli hinnast palju madalam. Tehingute ajal jälgiti inimeste ajuaktiivsust ajukuvamisseadmete abil. Kauplejatel olid eriti aktiivsed kaks otsmikusagara piirkonda, mis aitavad juurelda teiste inimeste motiivide üle ning hinnata erinevaid väärtusi.

Rahanduskriisi lävel jälgivad maaklerid pidevalt teiste tegutsemist ja üritavad aru saada, mis kaaslastel meeles mõlgub, väidab De Martino. Inimesed ei võta arvesse konkreetset infot, vaid keskenduvad oma kujutlustes toimuvatele turumuutustele. See muudab nende hinnangu vara väärtuse kohta vildakaks.

Alateadlik kaaslaste jälgimine on mehhanism, mis aitas meie eellastel karjas ellu jääda ning laseb inimestel siiani edukalt kaaslastega suhelda. Kui see võtab võimust sellises keerukas süsteemis nagu moodne finantsturg, tuleb palju pahandust.

Ajakirjas Neuron ilmunud uurimus on saanud kriitikat sellest aspektist, et kuna finantskriisid on ülimalt keerukad, ei saa neid laborikatsetes kuigi täpselt matkida. Päriselus mõjutab rahanduskriisi tekkimist tohutu hulk tegureid, milles oma rolli mängivad nii rahastajad, meedia, poliitikud kui ka avalik arvamus.

 

Allikad: Novaator, Neuron

Foto: nytimes.com / William Duke

 

Toimetas Ksenia Kask

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt