Teadlased lõid täielikult ümbertöödeldava ning biolaguneva plastiku

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

14. detsember 2015 kell 11:22



Igal aastal jõuab Maa ookeanidesse 10-20 miljonit tonni plastikut ning nüüdseks hinnatakse selle koguhulka juba 268 940 tonnile. Kuigi viimastel aastatel on üha enam võetud kasutusele osaliselt ümbertöödeldavat plastikut, ei ole antud ponnistus olnud piisav looduse kaitsmiseks. Nüüd on aga kaks Colorado riikliku ülikooli teadlast leiutanud maailma esimese täielikult ümbertöödeldava ning biolaguneva plastiku, mis piisava populaarsusega võib tulevikus märkimisväärselt vähendada tekkiva plastprahi kogust.

 

Teaduslikus ajakirjas Nature Chemistry avaldati hiljuti Colorado riikliku ülikooli teadlaste Eugene Cheni ja Miao Hongi avastus, kuidas luua maailma esimest täielikult ümbertöödeldavat ning biolagunevat plastikut. Nimelt leidsid teadlased, et õigete meetoditega on võimalik muuta gamma-butürolaktooni (GBL) monomeerid pikkadeks molekulide ahelateks ehk polümeerideks, millest on võimalik luua plastesemeid. Kui polümeeri piisavalt õigel moel kuumutada, laguneb ta jääkaineid tekitamata uuesti algseteks monomeerideks, võimaldades kogu materjali ümbertöödelda ja taaskasutada. Lisaks on uudne plastik täielikult biolagunev ehk seda suudavad ära süüa erinevad mikroorganismid nagu bakterid ja seened.

Enne Cheni avastust oli teaduslik kogukond seisukohal, et ei ole võimalik muuta värvitut vedelikku GBLi polümeeriks. Ometi suutsid Chen ja Hong eriliste meetoditega luua polü(GBL)i ning sellest omakorda objekte. Varieerides kasutatavaid katalüsaatoreid ning tootmisprotsessi reaktsioonitingimusi, suutsid teadlased luua polümeerist tsüklilisi ning lineaarseid versioone. Polü(GBL) muutub tagasi originaalseks monomeeriks spetsiaalselt kujundatud reaktsioonitingimuste ning 220-300 (Celsiuse) kraadi juures. Kuigi polü(GBL) sarnaneb mõneti üldlevinuma biolaguneva plastiku P4HB-ga, on uut plastikut odavam toota (sest see on petrooleumivaba), seda leidub rohkem ning see on keskkonnasõbralikum alternatiiv.

 

Allikad: TechWorm, New Yorker Daily, Colorado State University

Foto: techworm.com

 

Toimetas Annika Urvela

 

NB! Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Telegrami lugeja vabatahtliku toetuse tegemiseks vajaliku info leiad siit.



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt