Teadlased suudavad magnetimpulsiga muuta inimesi sallivamaks

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

22. oktoober 2015 kell 11:31



Transkraniaalset magnetilist stimulatsiooni (TMS) on tavaliselt meditsiinis kasutatud kui diagnostikameetodit näiteks insuldi või multiskleroosi kahjude hindamiseks ning migreeni ja sügava depressiooni raviks. Nüüd aga avastasid USA ja Suurbritannia teadlased oma ühisuurimuses, et TMS-i kaudu on võimalik ka ajutiselt vähendada inimese ideoloogilist ohutunnet ja seega vähendada isiku religioosseid tajusid ja eelarvamusi ning suurendada tolerantsust teiste inimgruppide suhtes.

 

Teaduslikus ajakirjas Social Cognitive and Affective Neuroscience avaldatud uurimusega uuriti TMS-i mõju ohutundega tegelevale ajupiirkonnale. Selleks kasutati 39 katses osalenud tudengi peal seadet, mis tekitas kindla ajuosa ümber tugeva magnetilise välja. Pooltest katseisikutest koosnevale kontrollgrupile anti ajutegevust mitte mõjutav väike kogus magnetismi ning teistele osalejatele anti tugev impulss TMS-i, mis oli piisavalt tugev, et ajutiselt lülitada välja nende ajus piirkond, mis analüüsib ohte ja konflikte ning otsustab, kuidas neile vastata. Ühe uurimuse autori Keise Izuma sõnul tahtsid nad selgeks teha, kas kindlate probleemide (nt kuidas liigutada oma keha takistuse ületamiseks) lahendamisega tegelev aju piirkond on seotud ka ideoloogiaga kõnetatavate abstraktsete probleemide lahendamisega.

Teadlaste sõnul küsiti katseisikutelt enne neile TMS-i dooside andmist surma, Jumala, taeva ja põrgu kohta, sest varasemad katsed on näidanud, et isikute usk Jumalasse tugevneb, kui neid panna otsa vaatama surma paratamatusele. Uurimuse teises osas anti ameeriklastest katseisikutele lugeda kahte USAsse reisinud immigrandi kirjutatud kirja, millest üks kiitis nende riiki ning teine kritiseeris seda. Viimase kirja tekst oli võetud varasemast uurimusest, mis leidis, et antud kiri suurendab katseisikus lojaalsust ning positiivset kallutatust oma etnilise grupi suhtes, muutudes negatiivsemaks kirja autori suhtes.

Pärast katseisikutele TMS-i dooside andmist, leidsid uurijad tulemusi analüüsides, et tugeva magnetilise impulsi saanute hulgas oli 32,8% vähenenud usk Jumalasse, inglitesse ja taevasse. 25,8% tugeva impulsi saanutest hakkasid suhtuma positiivsemalt nende riigi suhtes negatiivse kirja kirjutanud immigranti. Izuma ütles tulemuste kohta, et nad leidsid vastavalt oma ootustele, et kui vähendada antud ajupiirkonna aktiivsust, on inimestel väiksem kalduvus ulatada lohutavate religioossete ideede järele, isegi kui neile meenutatakse surma. Katse teise osa kohta kommenteeris ta, et inimesed tõlgendavad kriitikat oma grupi väärtuste kohta (eriti kui see tuleb n-ö kõrvaliselt isikult) kui ideoloogilist ohtu, mistõttu mõjutas ajus ohtudega tegeleva ajupiirkonna häirimine ka antud ohule reageerimist. Nimelt nähti katseisikutes pärast TMS-i kasutamist vähem negatiivset ja ideoloogiliselt motiveeritud reaktsiooni kriitilisele autorile ning tema arvamustele. Uurimuse peaautori Colin Holbrooki sõnul näitavad nende leiud, et võrdlemisi algsete ohu ja vastuse funktsioonide jaoks arenenud aju mehhanismid on taaskasutusel tootmaks ka ideoloogilisi reaktsioone. See tähendab, et inimajud kasutavad samu mentaalseid radasid, et lahendada nii praktilisi probleeme (juhiste järgimine) kui ideoloogilisi küsimusi (immigratsioon ja usklikkus).

 

Allikad: The Independent, Express

Teadusuuring: Social Cognitive and Affective Neuroscience

Foto: thebrainstimulator.net

 

Toimetas Annika Urvela

 

NB! Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Telegrami lugeja vabatahtliku toetuse tegemiseks vajaliku info leiad siit.



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt