Uus südamestimulaator võib hoida südant igavesti töökorras?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

6. märts 2014 kell 16:40



Teadlased on loonud uue elektroonilise membraani, mis võib tulevikus vahetada välja südamestimulaatorid. Leiutis jälgib oma sensorite ja elektroodide võrgustikuga südametegevust ning võib anda ka väikesi elektrilööke, et hoida südame õiget rütmi.

 

Uurijad Illioisi ülikoolist Urbana-Champaignist ja Washingtoni ülikoolist St. Louises lõid südant stimuleeriva membraani, mis võib teoreetiliselt hoida südant igavesti töötamas. Nende sõnul on praegused südame jälgimiseks mõeldud süsteemid oma olemuselt 2D joonised ning nende seadistus suudaks märkimisväärselt lihtsustada kardioloogide tööd.

Kuna iga membraan on spetsiaalselt tehtud konkreetsele südamele, sobib see ideaalselt ning on suuteline andma detailset infot südame seisukorra, sealhulgas selle pH-taseme, temperatuuri ning mehaanilise pinge kohta. Innovaatiliseks muudab seadme selle elektroonika, mis on paigutatud nii, et see suudab koos südamega paisuda ja kokku tõmbuda, ilma katkestusteta. Samuti suudab membraan tuvastada lähenevat infarkti või arütmiat ning seda ravida elektroodide kaudu väljastatavate elektriimpulssidega.

Esimesel demonstratsioonil kasutati jänese südant. Selle jaoks tehti elusa jänese südamest kompuutertomograafia abil 3D mudel, mida kasutati vormina membraani loomiseks. Seejärel võeti jänese süda loomast välja ja sellele paigutati membraan, mis hoidis seda ideaalses rütmis tuksumas toitainete ja hapnikurikkas lahuses.

Leiutist soovitakse esialgu kasutada uurimustes, kus vaadeldakse, kuidas süda muudab rütmi reaktsioonina erinevatele tingimustele. Tulevikus võivad need membraanid aidata kõrge südamehaiguste riskiga inimesi ja uurijate hinnangul võib nende leiutis inimsüdamete juures kasutusse jõuda 10–15 aasta jooksul. Samas loodetakse, et seadet võidakse kasutada südameoperatsioonides juba 3–5 aasta pärast.

 

Allikad: The Independent, ABC News, Gizmodo

Foto: Illinoisi ja Washingtoni ülikoolid

 

Toimetas Marlen Laanep 

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt