Uus arvutiprogramm seab videote usaldusväärsuse kahtluse alla

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

28. aprill 2016 kell 22:04



Paljud teaduse ja tehnoloogia saavutused on üheaegselt muljetavaldavad ja häirivad – nii on see ka värske videotöötlustarkvaraga Face2Face. Tegemist on tehnoloogiaga, mis suudab reaalajas kanda üle tavainimese näoilmeid videos olevale inimesele. Kui arvasid seni, et uudiste usaldusväärsus on kaheldav, siis selle tehnoloogia tõttu on veel raskem uskuda seda, mida oma silmaga näed.

 

Veel mõnda aega tagasi loeti fotosid usaldusväärseteks reaalsuse kajastajateks. Siis saabus Photoshopi ajastu ning täna teavad kõik, et fotodel nähtav ei pruugi tingimata olla reaalne. Videotöötlus ei ole senini veel nii kaugele jõudnud. Võltsvideoid tehakse, kuid selleks kulub palju enam aega ja tööd. Face2Face tehnoloogia abil võib aga see väga kiiresti muutuda – õige pea ei saa me kindlad olla ka selles, kui reaalne on videos nähtav.

Saksamaa Erlangen-Nurembergi ülikooli, the Max-Plancki Informaatika instituudi ja Stanfordi ülikooli koostöös valminud tarkvara on katsetatud, võttes aluseks näiteks Arnold Schwarzeneggeri, George Bushi, Donald Trumpi, Barack Obama või Vladimir Putini, ning pannes neid ekraanil tegema sama, mida teeb tarkvara kasutav näitleja.

Seda tehnoloogiat saab kasutada ühe kaamera abil filmitud lihtsate videote jaoks, nagu seda on enamus Youtube’s leiduvast materjalist. Kaamera ei pea olema väga võimas, põhimõtteliselt sobib ka lihtne veebikaamera.

Tehnoloogiat tutvustavas videos demonstreeritakse, kuidas kaamera filmib tavainimesest näitleja näo miimikat ning see kantakse reaalajas üle sihtmärkvideosse, kus samasid liigutusi hakkab väga realistlikult tegema juba tuntud avaliku elu tegelane. Nii saab igaüht panna videos rääkima ja tegema justnimelt seda, mida tarkvara haldaja tahab.

Selline videotöötlus saavutataks kiire ja efektiivse deformatsiooni ülekandmise abil algallikaks olevalt näitlejalt lõppsihtmärgiks olevasse videosse. Tulemus on ühtaegu naljakas ja õõvastav, kuna selle tehnoloogia valdaja võib põhimõtteliselt lõputult toota videoid, milles kas tuntud inimesed või kasvõi sinu naaber, näivad ütlevat seda, mida nad reaalselt kunagi öelnud ei ole.

 

Vaata ka Face2Face tehnoloogiat tutvustavat videoklippi:


 

 

Allikad: Stanford, Visage Technologies, Tech Crunch

Foto: graphics.stanford.edu

Toimetas Katrin Suik

 

NB! Telegram tegutseb tänu lugejate abile. Kui sinu arvates on Telegramis ilmuv info vajalik ja oluline, võid soovi ja võimaluse korral meid toetada. Telegrami lugeja vabatahtliku toetuse tegemiseks vajaliku info leiad siit.



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt