Võimalike kõrvalmõjude eest hoiatamine võib hoopis reklaamina mõjuda

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

25. september 2013 kell 18:03



cigswarnings

Foto: thesmokersclinic.blogspot.com

Ravimite reklaamid ja sildid hoiatavad sageli tõsiste kõrvalnähtude eest – peapööritustest ja veritsemisest pimedaksjäämise ja surmani välja. Uus uuring toob aga välja, et tarbijate eemaletõukamise asemel kergitavad sellised hoiakud tarbijate hinnangut ning seeläbi ka müüginumbreid, kui hoiatuse ja ostu vahele jääb piisavalt palju aega.

 

“Sõnumid, mis hoiatavad tarbijaid võimalike kahjulike kõrvalmõjude eest ja peaksid neid ettevaatlikumalt käituma panema, võivad iroonilisel kombel tagasilöögi anda,” ütles Singapuri teadlane Ziv Carmon, kes on erinevaid hoiatusi pakenditel uurinud koos Iisraeli ja USA teadlastega. “Me olime hämmastunud, kui detailseks, selgeks ja hirmutavaks on hoiatused muutunud. Kuid siis turgatas meile, et sellised hoiatused võivad loomuvastaselt hoopis riskantse toote ligitõmbavust tõsta.”

Teadlased tegid oma hüpoteeside tõestamiseks neli eksperimenti. Esimeses nägid suitsetajad sigaretimargi reklaami: ühes versioonis oli ka hoiatus, et suitsetamine põhjustab kopsuvähki, südamehaigusi ja kopsupuhitust, teises seda polnud. Katses osalejad, kellel oli võimalus lühikese aja möödudes sigarette osta, ostsid vähem, kui neile näidatud reklaam oli sisaldanud hoiatust. Kuid osalejatest, kellele anti võimalus sigarettide ostmiseks paar päeva hiljem, ostsid rohkem just siis, kui neid oli hoiatatud toote kahjulikkuse eest. Sama muster ilmnes, kui katseid tehti kunstlike suhkruasendajate reklaamidega.

Hoiatused töötasid ettenähtust vastupidiselt, sest päevade möödudes hakkas katsealustele tunduma, et hoiatus oli märk firma aususest ja usaldusväärusest.

Katsed läbi viinud teadlased usuvad nüüd, et nende tulemused on väga olulised, sest tõsiseid hoiatusi antakse lisaks sigarettide või ravimite kohta ka näiteks investeeringute, meditsiiniliste protseduuride ja ekstreemspordialade kohta.

Seadusi reguleerivad ametkonnad, kes peaksid inimesi kaitsema ning sunnivad firmasid kahjulike mõjude eest hoiatama, teevad seega inimestele karuteene, sest uuringud, mida nemad läbi viivad, põhinevad lühiajalistele mõjudele. Tekib muidugi ka küsimus, kas vastupidine mõju psühholoogiale polnud suurfirmadele juba enne teada, sest näiteks muidu nii võimas tubakatööstus on lasknud suitsupakenditele suured ja lausa graafilised hoiatussildid panna ilma suurema vastuvaidlemiseta.

 

 

Allikas: APS

Vaata ka: ERR

 

Toimetas Maarja Aljas

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt