Võrguväline elamine: Slovakkia arhitektid lõid päikeseenergial töötava mikromaja

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

29. mai 2015 kell 15:11



Slovakkias asuv arhitektide stuudio Nice Architects on loonud prototüübi võrguvälisele keskkonnasõbralikule mikromajale Ecocapsule. Maja toodab elektrit nii päikesepaneelide kui ka tuulegeneraatoriga ning kogub vihma- ja kastevett, võimaldades elada säästlikult ja iseseisvalt. Esimesi prototüüpe saab näha Viinis toimuval Pioneers festivalil ning tänavusel Maailmanäitusel Slovakkia paviljonis.

 

Ecocapsule’i loojate sõnul sooviti mikromaja ehitamisel panna rõhku keskkonnasäästlikkusele, iseseisvale majandamisele ja nutikatele lahendustele. Esialgse prototüübi kohaselt on majas olemas nii kompostiv tualettruum, soe dušš, jooksva veega väike köök, töötamise ja einestamise ala, kokkupandav voodi, panipaigad ning kaks akent. Kompaktne elamispaik on vaid 2,55 meetrit kõrge ja 4,45 x 2,25 meetrise pinnaga, kuid arhitektide sõnul mahub sinna elama ka kaks inimest. Üks kapsel kaalub 1500 kg.

 

Võrguvälist elamist võimaldavad Ecocapsule’i katusel paiknevad 600 W päikesepaneelid ja sissetõmmatava posti otsas paiknev vaikne 750 W tuuleturbiin. Seadmete toodetud elektrit hoiustab kõrge efektiivsusega 9744 W/h mahutav aku, mis loojate sõnul suudab tagada piisava elektrivaru ka tuule- ja päiksevaestel perioodidel. Kapsli ovaalne kuju aga võimaldab sellel edukalt koguda vihma- ja kastevett, mille filtreerimissüsteem muudab joogiveeks. Kapsli elanikud võivad süsteemi abiga filtreerida ka mõnest läheduses olevast veekogust kogutud vett.

Nice Architectsi sõnul on Ecocapsule märkimisväärse võrguvälise elueaga kaasaveetav maja, mis võib olla nii kodu, uurimisjaam kui ka majutusüksus näiteks turistidele või hädaolukorras olijatele. Majakest saab transportida  järelhaagises ning seda saab tarnida tavalises laevakonteineris. Praegu on firma saanud valmis esitletava funktsionaalse prototüübi ning edasi valmistutakse kapslite kommertstootmiseks. Ühe mikromaja hind avalikustatakse 2015. aasta viimases kvartalis, kui hakatakse vastu võtma ka eeltellimusi. Esimesi kapsleid plaanitakse tellijatele tarnima hakata 2016. aastal.

 

Allikad: Gizmag, Tech Xplore, Tech Gen Mag, Ecocapsule

Fotod: ecocapsule.sk

 

Toimetas Allar Pajuste



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt