Eesti arsti positiivne kommentaar ravikanepile

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

20. september 2016 kell 17:55



Kodanikuaktivist Elver Loho tehtud dokumentaalfilm endale ravikanepit kasvatanud endisest politseitöötajast ärgitas juhtumit kommenteerima Eesti arsti. Kuna arst soovis jääda anonüümseks, siis pöördus Loho tema isiku kinnitamiseks Eesti Ekspressi ajakirjaniku Krister Kivi poole, kes meditsiinitöötajaga vestles.

 

Ajakirjanik Krister Kivi kommentaar: “Meie jutuajamises tunnistas üldarstina tegutsev meedik, et eelistaks kasutada teatud haiguste — näiteks fibromüalgia — puhul kannabinoidravimeid nende väiksemate kõrvaltoimete tõttu, kuid seadusandlik olukord ning kartus konservatiivsemate kolleegide arvamuse ees on selle teinud võimatuks.”

Järgneb anonüümseks jääda sooviva Eesti arsti kommentaar endise politseitöötaja Toomas Palmiste juhtumile ja ravikanepi temaatikale laiemalt:

“Uusimad teaduslikud uuringud näitavad, et Toomase psoriaasi puhul võiks kanepitaime preparaatidest tõesti kasu olla. Paljude haiguste puhul on efektiivne ravi äärmiselt individuaalne ning mis töötab ühel, ei pruugi aidata teisel. Õige ravimi leidmiseks tuleb tihtipeale läbi proovida mitu ebaefektiivset ravimit, millest igaühel on omad soovimatud kõrvalmõjud.

Kanepi positiivset mõju on täheldatud autoimmuunsete ja põletikuliste haiguste ravis. Samuti valu, spastilisuse ja psühhiaatriliste häirete ravis.

Kui Eesti arstidel oleks võimalik kanepitaime preparaate välja kirjutada retseptiga, siis oleks Toomase arstid kahtlemata neid Toomase peal juba ammu proovinud. Kanepiga ravimise teoreetilised kõrvalmõjud on märksa leebemad kui nii mõnegi juba Toomase poolt proovitud ravimi kõrvalmõjud. Samuti tekitab kanep sõltuvust märksa vähem kui nii mõnigi Eesti meditsiinis igapäevases kasutuses olev opioidipõhine valuvaigisti või levinud unerohi.

Inimese endokannabinoidsüsteem on inimese kehasisene süsteem, mis täiskasvanul moduleerib peamiselt immuunsüsteemi ja valutundlikkust. Harrastades näiteks tervisesporti, on nii mõnigi meist tundnud kuidas ühel hetkel tuleb peale “teine võhm”, enam ei ole nii valus ja on taas jõudu edasi rühkida — see tunne tekib siis, kui inimese keha hakkab tootma kehasisest kannabinoidi nimega anandamiid, mis mõjub samadele retseptoritele, mida mõjutavad ka kanepis leiduvad taimsed kannabinoidid. Kui inimesel hoolimata regulaarsest sporditegemisest kunagi “teist võhma” ei tule, siis võib olla tegu endokannabinoidsüsteemi rikkega ning see omakorda võib põhjustada muid sümptomeid ja haigusi.

Endokannabinoidsüsteemi mõjutavad ravimid ei ole meditsiinis laialt kasutusel, kuna kanepitaime uurimine on olnud keelupoliitika tõttu raskendatud. Samuti on iga uue ravimi väljatöötamisega seotud väga suured kulutused, mistõttu on ravimifirmadel olnud vähe motivatsiooni töötada välja ravimeid, mida võiks asendada odavalt kasvavast taimest valmistatud preparaatidega.

Omaette kurioosum on kanepi peamise toimeaine THC juriidiline liigitus. Taimset päritolu THC on ajaloolistel põhjustel kõige kõrgemas ohukategoorias ja seega saab kanepitaimest valmistatud preparaate Eestis meditsiinis kasutada ainult eriloa alusel. Sünteetilist päritolu THC ehk dronabinool on aga kolmandas ohukategoorias ehk vähemalt teoreetiliselt võib sünteetilise THC-ga ravimeid arst välja kirjutada nii, nagu kõiki teisi retseptiravimeid. Mõlemal juhul on aga tegu täpselt sama molekuliga!

Ma ei näe põhjust, miks kanepitaimest valmistatud preparaadid ei võiks olla Eesti arstide arsenalis kergemini kättesaadavad. Endokannabinoidsüsteemi otsesest mõjutamisest võib nii mõnegi haiguse puhul olla abi või leevendust ning võimalikud negatiivsed kõrvalmõjud on väiksemad kui nii mõnelgi käsimüügiravimil.

Eri kanepisordid sisaldavad kannabinoide ja terpenoide eri kogustes ja suhtarvudes. Kindlasti peaks igasugune kanepipreparaatide regulatsioon arvestama võimalusega, et mõnest kanepisordist on konkreetse terviserikke puhul rohkem kasu kui mõnest teisest kanepisordist ja nagu iga eksperimentaalse ravimeetodi puhul, on peamiseks kriteeriumiks ravi efektiivsus ning patsiendi enesetunne.

Kindlasti ei ole põhjendatud tänane olukord, kus kanepipõhistest preparaatidest abi saav inimene on tarviliku ravi tagamiseks sunnitud sooritama kriminaalkuriteo. Kindlasti ei ole põhjendatud tänane olukord, kus endokannabinoidsüsteemist teadlikud patsiendid saavad diagnoosiks narkomaania, kui kohtuvad arstiga, kelle haridus pärineb ajast, mil teadus ei olnud veel endokannabinoidsüsteemi avastanud.”

Kui soovid, et kanepipõhised preparaadid oleksid Eesti arstide arsenalis, siis on sul võimalus anna oma toetusallkiri Elver Loho rahvaalgatusele Eesti kanepipoliitika reformimiseks, leiad selle siit. PS. Vaid tuhande toetusallkirjaga peab riigikogu võtma seaduse järgi Elveri ettepanekud arutamisele.

Vaata ka filmi end kanepiga ravinud endisest politseiametnikust:

 

Elver Loho

 

Allikas: Elver.ee

Foto: Alex Proimos / Flickr.com



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt