Goji marjade kolm saladust

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

27. september 2013 kell 15:21



Harilik taralõng (Lycium barbarum) on maavitsaliste sugukonda kuuluv põõsas, mille kasulikke marju loodustoodete austajad tunnevad pigem goji-marjade või ka hundimarjadena – inglise keeles goji berry (kommertsnimetus), wolfberry. Pärineb taim arvatavasti Kagu-Euroopa ja Loode-Aasia vaheliselt alalt, olles levinud paljudesse maailma piirkondadesse. Kuna marjad kuuluvad tänu oma antioksüdantide- ja toitaineterikkale koostisele nn “superviljade” hulka, on nende populaarsus tervisetoodete turul hüppeliselt kasvanud.

 

Esimesed andmed goji marjade kasutamisest Tiibeti munkade poolt pärinevad umbes 7. sajandist. Legendi kohaselt kaevati ühe budistliku templi seina äärde kaev. Üle kaevusuu ulatusid pidevalt taralõnga oksad. Mitme aasta jooksul kukkus kaevuvette palju marju. Need, kes sealt kaevust vett jõid, olid tuntud oma terve jume ja üleüldise hea enesetunde poolest. Nende hambad olid tervemad ja ka juuksed ei läinud halliks, vaid muutusid valgeks. Mõned allikad väidavad, et goji marju on kasutatud juba üle 6000 aasta.

 

Hoiavad silmad tervena

Üheks peamiseks goji marjade kasuteguriks on silmanägemise parandamine ja kaitse degeneratiivsete silmahaiguste eest. Goji marjad on rikkad antioksüdantide poolest, sisaldades karotinoide nagu beeta-karotiin ja zeaksantiin. Üks zeaksantiini võtmerolle on silma võrkkesta kaitsmine, imendades sinist valgust ja toimides antioksüdandina. Regulaarne zeaksantiini sisaldava toidu tarbimine võib vähendada vanusega seotud nägemise vähenemist ja pimenemist (vanusest tingitud kollatähni taandarenemist ja glaukoomi) – seda eriti üle 65-aastastel inimestel.

Goji marjad on ühed parematest looduslikest beeta-karotiini allikatest ning tõstavad A-vitamiini aktiivsust. A-vitamiin on vajalik silma võrkkestale ja võib aidata tõsta silma nägemisvõimet vähese valgusega tingimustes.

  • Goji marjades on A-vitamiini 100 korda rohkem kui näiteks mustikates, mille kasutegur silmadele on saavutanud legendi kuulsuse.
  • Samuti on goji marjades 200 korda rohkem beeta-karoteeni ja 25 korda rohkem zeaksantiini kui mustikates.

 

Goji marjad on kasulikud nahale

Goji marjadel on väga suur vabade radikaalide neutraliseerimise koefitsient (ORAC – oxygen radical absorbance capacity).

See tähendab, et goji marjad sisaldavad väga palju antioksüdante, mis neutraliseerivad vabu radikaale – meie rakkude kahjustajaid ning peamisi vananemismärkide põhjustajaid. Rakukahjustuste tõttu hõrenevad inimese nahakihid ja tekivad kortsud – niiskuse ja rasva kadumine naha alt jätab naha kuivaks ja rippuvaks. Kui tarbite järjepidevalt goji marju, siis säilib teie nahk kauem nooruslik.

Tänu viimaste aastate põhjalikele uuringutele levivad goji marjad järjest rohkem ka kosmeetikatööstuses. Tihti võivad erinevad kreemid sisaldada ka hoopis kahjulikke lisaaineid. Seetõttu, kõige lihtsam ja tõhusam on teha ise omale goji marja näomask. Purustage marjad ja määrige näole, lastes seista mõned minutid kuni üks tund. Eriti tõhusaks peetakse, kui teete goji marja maski õhtul enne uinumist.

 

Goji – pikaealisuse mari

Traditsioonilises Hiina meditsiinis on goji marjad tuntud pikaealisuse marja nime all. Goji marjad sisaldavad märkimisväärselt B-vitamiine, C-vitamiine ning ka E-vitamiine. Lisaks on goji marjad rikkad niisuguste mineraalide poolest nagu tsink, kaltsium, raud ja fosfor. Need vitamiinid ja mineraalid on tähtsaimad inimorganismi ehituskivid. Goji marjad on rikkad ka Omega-6 rasvade poolest, mis aitavad kasvatada lihaseid ja kudesid, kaitstes samal ajal südant ja aju.

Goji marjades on unikaalne kombinatsioon polüsahhariide ja antioksüdante, mis tasakaalustavad meie keha erinevaid süsteeme ja tagavad pikema eluea. Polüsahhariidid stimuleerivad ajuripatsit eritama kasvuhormoone. See on üks põhikomponente hormoonasendusravis.

Goji marjad aitavad kehal paremini stressiga toime tulla. Stressis organism toodab hormooni nimega kortisool, mis põhjustab suurenenud söögiisu, rasvade ladustamist, kasvuhormoonide tootmise lõpetamist ning organismi energiavarude kiiremat kahanemist.

Antioksüdandid aitavad ära hoida nii vaimse kui ka füüsilise seisundi halvenemist, lisaks on neil ka vähivastane toime ja nad aitavad kaasa meie vaimse tervise korrashoiule.

 

 

Allikad: WebMed, RSC, HV22, Wikipedia,

Foto: efzin.wordpress.com

 

Tõlkis Helen Eelrand, sojapood.ee

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt