Haruldasest taimest saadav vähiravim hämmastab teadlasi kiire mõjuga

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

30. oktoober 2014 kell 17:54



Vähi esinemissagedus on üle maailma pidevalt tõusuteel. Olgu selle põhjuseks keskkonnasaaste või elustiil – lääne meditsiin püüab ikka veel leida vähi vastu tõhusat ravimeetodit, mis ei kahjustaks inimese keha. Austraalia teadlased on hiljuti avastanud keemilise ühendi, mille tõhusus ja toimimise kiirus on hämmastava

 

Ravimi toimeaine on eraldatud marjast, mis kasvab Austraalia kirdepoolseima osariigi Queenslandi põhjaosas. Seda ainet on uuritud juba kaheksa aastat Glen Boyle’i juhtimisel Brisbane’i QIMR Berghoferi meditsiiniinstituudis ja leitud, et sellest on abi erinevat tüüpi kasvajate ravis.

 

Toimib kolmel moel

 

Puu, mille ladinakeelne nimetus on Hylandia dockrillii, kuulub Queenslandi piirkonna põlistaimestiku hulka ning seda ei esine looduslikult mitte kusagil mujal maailmas. Põlisrahvad on selle kiiret ja tõhusat ravitoimet teadnud juba sajandeid. Puu marjadest on eraldatud toimeaine, mis eksperimentaalravimina kannab nime EBC-46. Seni on sellega katseid läbi viidud enam kui 300 looma peal, sealhulgas nii kassidel, koertel kui ka hobustel. 75% juhtudest on kasvajad lõplikult taandunud.

Boyle on kommenteerinud, et toimeaine eraldamine seemnest on keeruline protsess ning märkinud, et seda, mis on selle algne funktsioon taimes, veel ei teata. Vähi vastu toimib see kolmel moel: see hävitab otseselt vähirakke, lõikab ära kasvajate verevarustuse ja aktiveerib keha immuunsüsteemi tekkinud segadust puhastama. Ravimil ei ole täheldatud kõrvalnähtusid. Aga eelkõige hämmastas teadlasi see, kui kiiresti ravim toimib. See hakkas mõjuma juba viie minuti jooksul ning loetud päevade jooksul kasvajad taandusid. Boyle ütles: „Tavaliselt, kui me ravime kasvajat, võtab selle taandumine aega mitu nädalat, kuid sel korral oli see väga, väga kiire. Juba esimese viie minuti jooksul on näha kasvaja piirkonna värvumist lillakaks, järgmisel päeval on see tõmbunud mustaks ja paari päeva jooksul kukub küljest ära.“

 

Ei asenda keemiaravi

Hylandia dockrillii on kasvutingimuste osas väga valiv taim. Praegu kasvab see ainult Athertoni platool, kuid selle kasvuala püütakse laiendada lootuses, et seda on võimalik kultiveerituna kasvatada, mis paraku on seni osutunud äärmiselt keeruliseks.

Eelkliiniliste katsete tulemused näitavad, et see ravim võib osutuda efektiivseks ka inimeste puhul. Kuid Boyle hoiatab, et seda saab kasutada ainult selliste kasvajate puhul, millesse on võimalik otse ravimit süstida – metastaasidega vähivormide puhul sellest abi ei ole. Tema arvates võiks ravim olla toetavaks vahendiks, mitte asendada keemiaravi ja lõikusi. “Näiteks vanemaealistel patsientidel, kes ei suuda enam läbida keemiaravi kuuri või ei talu lõikuseks vajalikku anesteesiat, võib see ravim aidata kasvajaid hävitada ja elukvaliteeti parandada,” sõnas Boyle.

Biotehnoloogia firma QBiotics on saanud eetikakomisjoni loa jätkata ravimi katsetamist inimeste peal.

 

Loe pikemalt EBC-46 avastamisest ja uuringutest: The Australian, Blushwoodberry.net

 

Allikad: ABC, The Guardian, Science Alert

Foto: webfile.ru

Toimetas Katrin Suik

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt