Kanepiõli legaalne kasutusala laineb Utah’ osariiki

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

18. märts 2014 kell 18:34



Utah’ osariik on tuntud rangete alkoholikäitlemise reeglite ja tugeva mormoonide usulahu mõju poolest. Seega võiks arvata, et tegemist on viimase kohaga, mis kaalub ravikanepi legaliseerimist. Kuid tänu paljude lapsevanemate väsimatule teavitustööle võeti hiljuti Utah’ osariigis vastu seadus, mille alusel võivad raske epilepsiaga inimesed neuroloogi nõusolekul taotleda luba psühhoaktiivse THC sisalduseta kanepiõli kasutamiseks. Kahjuks ei jõudnud väike Charlee Nelson, kelle järgi on see seadus nimetatud Charlee seaduseks, ära oodata vajalikku ravimit, ning lahkus elavate hulgast kõigest mõned päevad pärast seda, kui temanimeline seadus vastu võeti.

 

Seaduseelnõu HB105 ehk Charlee seadus ei ava veel uksi täiemahuliseks ravikanepi kasutamiseks Utah’ osariigis. Kuid see annab lootust paljudele raskekujulise epilepsiaga lastele, kelle sümptomeid ilma psühhoaktiivse toimeta kanepiõli leevendada saab. Seda on võimalik taotleda range järelvalve all neuroloogi loaga ning toode peab sisaldama vähemalt 15% kannabidiooli (CBD) – ainet, millel on krambivastane toime, ning vähem kui 0,3% psühhoaktiivse toimega tetrahüdrokannabinooli (THC). Lisaks võimaldab see seadus taotleda teadlastel luba tööstusliku kanepi kasvatamiseks teadustöö eesmärgil.

 

Kanepiõli oleks leevendanud Charlee seisundit

Charlee Nelson oli üks lastest, kes olid kanepiõli ootenimekirjas, kuid tema kiiresti halvenev tervislik olukord ei andnud ta vanematele palju aega panustada seaduse vastuvõtmise protsessi. Charlee kannatas harvaesineva Batteni tõve ehk juveniilse neuronaalse tseroidse lipofustsinoosi all. Sellistel lastel napib organismis ensüümi, mille ülesandeks on ajus tekkivate rasva- ja valguühendite lagundamine. Seetõttu kuhjuvad need ühendid ajus ning takistavad rakkude ja kudede normaalset funktsioneerimist, põhjustades viimaks ajurakkude surma.

Charleel oli esimene krambihoog kolmeaastasena, enne seda oli tüdruk olnud täiesti normaalse arenguga terve laps, kes armastas tantsimist ja laulmist. Õige diagnoosini jõudmine võttis aega, kuid selle saamine ei tulnud vanematele kergendusena, kuna tegemist on ravimatu haigusega, mis lõpeb surmaga enamasti juba lapseeas. Järk-järgult kaotas Charlee võime kõndida, rääkida ja lõpuks ka näha. Kuueaastasena kannatas Charlee päevas sadade krambihoogude all. Kanepiõli ei oleks suutnud Charlee elu päästa, kuid see oleks vanemate arvates leevendanud aju kahjustavaid krambihoogusid, parandanud elukvaliteeti ja võib-olla isegi pikendanud veidi tema lühikest elu.

Charlee vanemad Jeff ja Catrina Nelson on öelnud, et nad oleks soovinud, et Charlee saanuks proovida ravikanepi õli, kuid neil on hea meel, et nii paljud teised haiged lapsed saavad selle seaduse vastu võtmisest kasu.

 

Allikad: The Salt Lake Tribune, TSLT 2, Mareki Terviseleht, Daily Mail, FOX 13

Foto: sltrib.com

 

Toimetas Katrin Suik

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt