Kas nohu vastu luuakse uus ja kiiretoimeline ravim?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

4. november 2013 kell 16:01



Sügis toob kaasa nohu ja külmetused ning siiani ei ole veel leitud tõhusat ja kiiresti toimivat ravi ühe kõige levinuma haiguse – lihtsa nohu vastu. Lääne meditsiinil on välja pakkuda vaid sümptomeid leevendavaid ravimeid ning kodune tarkus on immuunsüsteemi tugevdamine. Hiljuti avaldatud uuringu tulemused heidavad valgust sellele, miks oma näilises kõikvõimsuse on moodne meditsiin jäänud hätta sellise igapäevase ja levinud haiguse ravimisega, nagu nohu.

 

Nohu ja külmetuse tekkimisel on põhiliseks süüdlaseks rinoviirused. Nende kaela võib ajada üle poole igatalvistest haigusjuhtudest. Kaks rinoviirust – A ja B – on viroloogidele hästi tuntud ning neid osatakse laboris kasvatada. 2006. aastal avastati, et leidub veel kolmaski tõvestaja – rinoviirus C. See on pirtsakam ega kasva katseklaasis. Üles leiti see vaid tänu üha täpsematele geeniuuringutele. Viiruse ehituse kohta teati siiani üsna vähe. A- ja B-rinoviiruste ehitus on teada ja nende vastu on leitud üsna tõhusaid raviaineid. Paraku osaleb külmetushaiguste tekkimises ka vähetuntud C-viirus, mis muutis kõik katsetatud ravimid kasutuks. Uus mudel lubab hakata otsima neid aineid, mis takistaksid rinoviirus C kasvu ja paljunemist.

Rinoviirus C on süüdlaseks pea pooltel lapseeas esinevatel külmetushaigustel ning krooniliste hingamisteede haiguste puhul, nagu astma, võib see tekitada tõsiseid komplikatsioone. Koos paremini tuntud A ja B tüvedega põhjustavad rinoviirused igal aastal miljoneid haigestumisi.

USA Wisconsin-Madisoni ülikooli viroloog Ann Palmenberg uuris ligi 500 erineva rinoviirus C genoomi ja lõi nende põhjal viiruse ehituse kolmemõõtmelise mudeli. Selgus, et selle viiruse valgukapsli ehitus erineb oluliselt sugulaste omast.

See selgitab, miks on nohuravimite katsetused siiani luhta läinud. Sobivate ravimimolekulide leidmiseks peab hästi tundma viiruse pinnavalkude ehitust, sest raviained kinnitavad end viiruseosakeste pinnale. A ja B-tüvede vastu toimivad ravimid on kliiniliste katsete abil välja töötatud ja nende toime kinnitust leidnud. Kuid C-tüüpi viiruse puhul ei olnud nende efektiivsusest kasu, kuna need olid loodud selliselt, et kasutasid ära juba teada-tuntud viiruseosakeste pinnavalkude iseärasusi.

Uue struktuuri põhjal loodetakse välja töötada spetsiifiline ravim, mis sobituks just selle viiruse tüvega. Viirusevastased ravimid toimivad läbi viiruse külge kinnitumise ja selle pinnavalkude muutmise. Selleks, et efektiivselt toimida, peab ravim olema just nagu õige kujuga pusletükk. Kuna C-rinoviiruse kuju ei olnud teada, siis ei olnud seni selle vastu võimalik ka ravimit luua. Teadlased loodavad, et selle uurimuse info põhjal saab see võimalikuks.

Kuid võttes arvesse viiruste võimet muteeruda sageli kiiremini, kui ravimifirmadel on jõudu nende vastu ravimeid välja mõelda, siis tasub esialgu siiski nohuravis jääda lootma immuunsüsteemi tugevdamisele ning püüda abi saada alternatiivsetest ravimeetoditest.

 

Allikad: Science Daily, Science Direct, Novaator

Foto: kathrynmarsden.com
Toimetas Katrin Suik

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt