Keha salakaval “sõber”: mineraalõli meie kosmeetikas ja toidus

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

14. märts 2023 kell 14:36



Teaduskirjandus viitab sellele, et nafta destillatsiooni jääkproduktil – mineraalõlil –, mida kosmeetikas laialdaselt kasutatakse, on vähemalt kaks tosinat kahjulikku mõju. Aina enam leitakse, et need rasvlahustuvad süsivesikud akumuleeruvad meie kehas, mõjutades rinnapiima kaudu ka vastsündinuid.

 

Mineraalõli on seadusega lubatud lisada toidule, ravimitele ja kosmeetikale ja aja jooksul akumuleerub see meie kehas, kõige suuremal määral rasvkoes. Juba 1985. aastal läbi viidud uuring näitas, et 465 surnukeha lahkamisel oli 48% inimese maksas ja 46% inimeste põrnas märke mineraalõli põhjustatud lipiidkoe granuloomist (kudedesse sattunud võõrkehade, keemiliste ainete või ravimite ümber hakkab organismis vohama sidekude, ümbritsedes need fibroosse kihnuga, tekivad sõlmed ehk granuloomid, mille läbimõõt võib olla 1 millimeetrist kuni mitme sentimeetrini). See uuring näitas, kui levinud mineraalõli põhjustatud patoloogilised kudede muutused reaalselt on.

Võttes arvesse seda, et mitte ainult kosmeetika, vaid ka meie toit on küllastunud “toidukõlbliku“ naftaga, ei ole ime, et 2008. aastal teadusajakirjas Food and Chemical Toxicology avaldatud uuring leidis, et “mineraalparafiinid võivad olla kõige enam levinud saasteained kehas, nende kogused varieeruvad 1 g inimese kohta kuni isegi 10 g inimese kohta ekstreemsetel juhtudel.“ Selles uuringus võeti keisrilõikele läinud naistelt rasvkoe proove ning le

Palun oota...
TEGEMIST ON TASULISE ARTIKLIGA, EDASI LUGEMISEKS PALUN VALI MAKSEMEETOD


Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt