Toeta Telegrami!

Telegram hindab üle kõige inimese vabadust ise valida, millist informatsiooni ta lugeda tahab ja meil on väga hea meel, et oleme saanud seda vabadust juba üle kolme aasta pakkuda.

Vajame lugejate toetust, et ka käesoleval aastal tegusalt edasi toimetada. Sinu ühekordne panus - 10 eurot - on ettemaks terve aastatäie sõltumatu, põneva ja kasuliku info eest. Telegrami lugeja vabatahtliku aastamaksu tegemiseks vajaliku info leiad siit.

Igale toetajale kingitus!

NB! Armas püsitoetaja, kuna tegutseme nüüd MTÜ-na, on toetuse konto number muutunud!

Kokkupuude päikesega aitab alandada vererõhku

24. jaanuar 2014 kell 11:42The-Bright-Sun-Blue-Sky-CloudsSuurbritannia Southamptoni ja Edinburghi ülikoolides läbi viidud uuringute kohaselt võib naha kokkupuude päikesevalgusega aidata alandada vererõhku ja seeläbi vähendada südameataki ja insuldi riski, vahendab ERR-i teadusuudiste portaal.

 

Uuringus näidati, et päikesevalgus muudab lämmastikoksiidi (NO) taset nahas ja veres, alandades nii vererõhku. Kokkupuutel päikesevalgusega kantakse vähesed kogused NO-d nahast vereringesse, alandades veresoonte toonust; paralleelselt vererõhu langemisega väheneb ka südameataki ja insuldi risk.

Südameveresoonkonnahaigused seostuvad sageli kõrge vererõhuga ja moodustavad umbes 30 protsenti kõigist surmajuhtudest üle maailma. Nii vererõhk kui ka südameveresoonkonnahaiguste esinemine varieeruvad vastavalt aastaajale ja laiuskraadile, avaldudes sagedamini talvel ja nendes maades, mis on ekvaatorist kaugemal.

 

 

Allikad: ERR Teadus, Science Daily

Teadusuuring: Journal of Investigative Dermatology

Foto: bigskysales.com

 

Toimetas Mariann Joonas