Metsamoor Irje Karjus annab nõu, milliste taimedega talvel tervist turgutada

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

19. detsember 2014 kell 18:20



irje karjusAlgamas on pikk ja külm talv. Põhjamaalasel algab “kulutusperiood” – see tähendab, et organism hakkab kulutama suve jooksul kogutud varusid. Paraku tänapäevane kiire elurütm ei anna võimalust rahulikuks kulgemiseks ja puhkamiseks, sest kaasaegne inimene tahab olla aktiivne ka talvel. Seega peame hoidma ja turgutama oma hingepesa ja üheks võimaluseks on teha seda omamaiste taimeriigi vägevatega. Milliseid taimi on läheneva talve eel paslik kasutada ja kuidas seda teha? Nõu ja näpunäiteid jagas Metsamoorina tuntud taimetark Irje Karjus portaalis Alkeemia.

 

Raudrohi – elujõud

Raudrohi on oma ladinakeelse nime saanud Homerose “Iliase” kangelase Achilleuse järgi, kes ravis oma sõdurite haavu raudrohuga. Achilleuse ema teadis, et poja kõige haavatavam koht on kand ja valmistas enne sõjaretke poja jala kaitsmiseks raudrohuvanne. Kõige nõrgemaks kohaks oli aga kand sellepärast, et Achilleuse ema kastis oma poega püha vette, hoides kinni kandadest, mis jäidki vette kastmata ja olid haavatavamaks, nõrgimaks kohaks. Sellest on saanud tähenduse väljend “achilleuse kand” ehk inimese nõrk koht .

Vaatan, kuidas raudrohi kasvab. Ta on võimeline välja kasvama peaaegu igasugusest pinnasest, ta võib õitseda peaaegu talveni välja, tema vars on tugev ja karm, hoides enda kohal tugevat harukordselt intensiivselt lõhnavat õisikut. Kui satun suvel päikesepaistelise ilmaga raudrohuväljale, tunnen, kuidas mõrkjas lõhn minu meeled vallutab. Raudrohi annab ka mulle vastupanuvõimet ja elujõudu. Kui suhtlen raudrohuga nagu sõbraga, siis õpin olema tugev ja võitma väsimust.

Raudrohi on energeetiline taim nõrkuse vastu. Ta sobib inimestele, kes on heitunud keskkonna pealesuruvatest mõjutustest – keda häirivad informatsioonitulv, kiire linnaelu, halb seltskond. Tüüpiliseks tagajärjeks on allergiad, mis tulenevad keha ja psüühika ülekoormusest. Raudrohu abil õpib inimene end kaitsma liigsete mõjutuste eest. Taim annab vastupanuvõime ja tasakaalu tegemistes. Loovus pääseb voogama ja inimene suudab saavutada konkreetseid tulemusi.

Füüsilisel tasandil on raudrohi vereselgitaja ja verepuhastaja, veresulgeja. Temaga ravitakse hemorroide ja kõhuhädasid: kõhuvalu, alahappesus, haavandid, kõhugripp. Tal on allergia- ja põletikuvastane toime. Teda kasutatakse naistehädade puhul, kui on tegemist liigse verejooksuga, aga ka emakakasvaja puhul. Temaga suletakse sisemisi ja väliseid verejookse. Raudrohu rahvapärane nimetus – verihein, ka verilill – annab meile märku tema kasutusalast erinevate veresoonkonna-ja ringe probleemide puhul. Teda võib kasutada julgelt ka hingamisteede probleemide puhul

Raudrohi on sügava toimega taim, mõjutades vereloomet luuüdis, seepärast on teda paslik kasutada juhul, kui miski on meid sügavalt mõjutanud, olgu siis kas füüsilisel või psüühilisel tasapinnal.

 

Angervaks – sisemine rahu ja soojus

Angervaks sisaldab looduslikku salitsüülhapet ja on seetõttu tugeva valuvaigistava, rahustava ja higieritust soodustava toime poolest palavikuvastase mõjuga. Angervaksaga võiks suhelda inimene, kes ei leia rahu. Inimene, kes on pidevalt elukeerises – harrastused, töö, kohustused, ei hetkekski rahu ja iseendaga olemist. Koguaeg on vaja midagi teha ja toimetada.

Ta ei suuda paigal istuda ega keskenduda. Inimene ei suuda enam uinuda ilma uinutita ega rahuneda ilma rahustiteta. Ta pigem tarbib stimulante, kui võtab aja maha. Sellisel juhul tuleks pöörduda angervaksa poole. See taim annab tagasi tasakaalu ja keskendumisvõime, inimene saab mõistlikult kasutada oma ideesid ja anded, lõpetades rahmeldamise ja sihitu ringitormamise. Pingul meeled lõdvestuvad ja rahunevad. Angervaksa lõhn suvises soos paneb seisatama ja õhku nuuskima. Midagi imelist tungib meeltesse. See on rahu. Kõik tasakaalustub ja loksub paika.

 

Üheksavägine – üheksa väge

Üheksavägine on võimas taim. Ta kasvab kõrgemaks kui inimene. Iial ei või teada, kus aianurgas üheksavägine oma idukese välja pistab. Ta kasvab sinna, kuhu soovib – seda on huvitav jälgida, kuhu keskkonda ja milliste taimede vahelt ta end välja sirutab. Nagu kuninganna, kõrgub ta üle teiste taimede ja vaatab alla oma valduste peale justkui tunnistades ja teades oma väge. Esimesel aastal kasvatab ta laia lehekodara ja teisel aastal alles kõrge õietõlviku.

Suvel avaneb iga päev tema õietõlvikus mõni kollane õieke. Kui ma teda ei märka ja ära ei nopi, pudeneb ta maha. Kui tahan saada üheksavägise väe osaliseks, siis pean iga päev käima seda taime külastamas ja kummardamas. Kollased õiekesed justkui pilgutavad mulle silma, et neid võtaksin. Kui teen nii, saan temalt võimsat väge ja jõudu. Kui mu rohukapis on olemas üheksavägine, siis võin talvele julgelt vastu minna teades et mul on olemas tõeline “haiguste hirm”.

 

Üheksavägise üheksa väge:

– Turgutab immuunsüsteemi
– On tugevalt põletikuvastane
– Valuvaigisti
– Köhaleevendaja ja rögalahtistaja
– Naharohi: dermatiidid, psoriaasid, huuleherpes
– Raseduse hoidmiseks ja sünnitusest taastumiseks
– Seedimisrohi
– Rahustav, masendust leevendav
– Astmaleevendaja

 

Nõges – elurõõm

Taime sõnum: “Olen elurõõmus ja tulen toime”

Nõges äratab inimeses loomulikud, ürgsed instinktid, ürgenergia pääseb voogama. Sa jaksad teha füüsilisi jõupingutusi ilma väsimata. Aitab inimesel koguda füüsilist jõudu ja inimene suudab teha seda, milleks tal varemalt jaksu ei jätkunud. Ta on kaltsiumi, magneesiumi, kaaliumi ja rauarikas taim. Nõges aitab kinni pidada oma eesmärkidest, olgu see siis tööl või inimsuhetes. Nõgese abil saab inimesest tugev, raudne, algatusvõimeline, elurõõmus, kohanev ja kartmatu isiksus.

Nõgest vajab inimene, kes on põhjalikult väsinud ja nõrk. Füüsilisel tasandil ei suuda ta vastutada oma tervise eest ja haigestub sageli. Inimene on aldis halbadele mõjutustele ja ei väärtusta iseennast. Teda saab ära kasutada, kuna ta on teelt eksinud. Ta ei tunneta enam oma loomulikke vajadusi, looduse rütme ning tasakaalu.

Inimese seksuaalne energia on nõrk ja ta ei soovigi seda energiat. Inimene ei suuda loomulikul moel oma akusid laadida ja seetõttu vajab palju turguteid. Nõges sisaldab palju C-vitamiini, samuti B1, B2 ja K vitamiini. Nõges paneb kana munele, lehma piima andma ja ajab karva läikima. Nõgeseteed peaksid jooma need, kel veri nõrk, aga ka põrnahaiguste vastu, neeru-ja kuseteede põletiku korral ja soolepõletike puhul.Ta on hea kõhukorrastaja ja nahapuhastaja, suurendab piimaeritust ja aitab üleminekuvaevuste puhul.

 

Tee nendest taimedest teed ja õhtuseid jalavanne

Aga ära kasuta kõiki korraga, vaid ikka ükshaaval, et su organism suudaks taimega kontakti saada ja seda vääriliselt vastu võtta.

Teed tee nii:

Pane tassi umbes 1tl taimepuru ja vala peale kuum vesi, lase tõmmata 5 minutit.

Joo sama teed vastavalt vajadusele paar nädalat , siis vaheta taime. Kuid ära unusta jälgida taime mõju endale ja arveta oma organismi eripäraga.

Jalavanni tee nii:

Pane vanni paar peotäit taimi ja vala peale kuum vesi, oota kuni tõmmis on jahtunud ja pista jalad vanni. Hoia 15 minutit. Seejärel kuivata jalad ja hoia neid soojas.

 

Irje Karjus, herbaatik

 

Allikas: Alkeemia

Foto: Metsamoori Facebook

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt