Mis on emotsionaalne väärkohtlemine?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

15. juuni 2023 kell 15:10



Väärkohtlemine on igasugune käitumine, mille eesmärk on teist inimest kontrollida ja allutada hirmu, alanduse ning füüsilise või verbaalse rünnaku kaudu. Emotsionaalne väärkohtlemine on võrreldes füüsilise väärkohtlemisega sageli alahinnatud ning paljud inimesed ei ole isegi teadlikud, et nende käitumist saab väärkohtlemiseks nimetada.

 

Emotsionaalseks väärkohtlemiseks liigitub mistahes tegu, mis asetab inimese emotsionaalse ehk tundelise pinge seisundisse. Seda väärkohtlemise liiki peetakse kõige raskemini äratuntavaks liigiks, mis võib esineda nii iseseisvalt kui ka koos teiste väärkohtlemise liikidega. See võib hõlmata erinevaid taktikaid alates pidevast kritiseerimisest kuni hirmutamise, manipuleerimise ning alatise rahulolematuseni.

Emotsionaalne väärkohtlemine on nagu ajupesu, mis süstemaatiliselt kulutab ohvri enesekindlust, eneseväärikust, usaldust enda suhtes ning minataju. Ei ole oluline, kas selleks on pidev riidlemine ja naeruvääristamine, hirmutamine või peidetakse seda käitumist „juhendamise“, „õpetamise“ või „nõuannete“ sildi alla – tulemused on sarnased. Lõpuks kaotab ohver võime iseennast tajuda ning väärtustada. Emotsionaalne väärkohtlemine põhjustab haavu, mis on nähtamatud, kuid võivad ulatuda palju sügavamale ning kesta kauem kui füüsilise väärkohtlemise tagajärjed. Lapsepõlvetrauma üleelamine suurendab hiljem depressiooni, söömishäirete, abielu- ja muude probleemide tekkimise riski.

Enam levinud emotsionaalse väärkohtlemise tüübid

Eemaletõukamine, hülgamine

Vanemad, kes seda teevad, annavad sageli (meelega või tahtmatult) lapsele mitmel erineval moel märku, et ta ei ole soovitud. Näiteks tehakse seda lapse väärtust vähendades või tema vajadusi naeruvääristades. Vanem võib käskida lapsel tema juurest lahkuda või minema kaduda, narrida teda või öelda, et ta on väärtusetu, teha temast pere musta lammast

Palun oota...
TEGEMIST ON TASULISE ARTIKLIGA, EDASI LUGEMISEKS PALUN VALI MAKSEMEETOD


Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt