Mis on Zika viirus ja kas seda tasub karta?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

30. jaanuar 2016 kell 13:51



Zika viirus on üle maailma saanud meedias kuumaks teemaks. Algselt Aafrikast Ugandast avastatud viirus levib viimasel ajal kiiresti Lõuna-Ameerikas ning ennustatakse selle levikut ka Põhja-Ameerikasse. Mõned meediakanalid kasutavad juba väljendit “pandeemia“ ning USA president Obama on välja andnud avalduse, milles rõhutab vajadust kiirendada vaktsiini välja töötamist. Kui ohtlik see viirus on ja mida selle kohta teada tasuks?

 

Zika viirusest on teatud juba pea 70 aastat. See kuulub flaviviiruste perekonda koos kollapalaviku, dengue´i palaviku ja mõningate entsefaliidi tekitajatega (sh. puukentsefaliit). Esmakordselt avastati see Ugandas, Zika metsas, juba aastal 1947 reesusmakaagi verest. Inimese verest tuvastati see  esmakordselt 1968 aastal Nigeerias. Valdavalt levis viirus Aafikas ja osades Aasia riikides, kusjuures erinevates maailmajagudes oli tegemist veidi eri tüüpi viirusetüvega. Inimestele levib Zika viirus päevasel ajal aktiivse eluviisiga sääskede kaudu, lisaks võib see levida seksuaalkontakti teel ning läbida platsentabarjääri ning nakatada loodet. Enne 2007 aastat tuvastati Zika viirust inimestel väga harva.

Zika viirusesse nakatumine möödub suurel osal inimestel ilma sümptomiteta. Vaid iga viies nakatunu võib kogeda mõõdukat peavalu, nahalöövet, palavikku, silmapõletikku ja liigesevalu. Tavaliselt taanduvad sümptomid 2-3 päevaga. Raskemaid probleeme võib kaasa tuua see, kui nakkuse saab lapseootel naine. Läbides loodet kaitsva platsentabarjääri, võib viirus põhjustada raseduse katkemist ja mikrotsefaaliat – arenguhäiret, mille puhul jääb lapse kolju ja aju tavapärasest väiksemaks, põhjustades kognitiivse arengu pidurdumise ja lühema eluea prognoosi. Tartu ülikooli meditsiinilise mikrobioloogia professor Irja Lutsar kommenteeris ERR-i ja Tartu Ülikooli teadusuudiste portaalile Novaator, et Zika viiruse ja mikrotsefaalia juhtude põhjuslik seos ei ole veel spetsialistide poolt kinnitust saanud.

 

Miks siis kergesti kulgev haigus nii palju tähelepanu on saanud?

Enne 2015 aastat registreeriti mikrotsefaalia juhtumeid Brasiilias alla 200 aasta kohta. 2015 aastal aga suurenes see number olulisel määral, ulatudes pea 4000 juhuni. Seni on spetsialistid väga ettevaatlikud, seostamaks mikrotsefaaliat Zika viirusega, kuna seda arenguhäiret võivad põhjustada ka teised tegurid. Mikrotsefaalia 20-kordne esinemissageduse tõus on aga tekitanud paanika peamiselt lapseootel naiste hulgas. Olukorda ei tee paremaks asjaolu, et skandaalihimuline meedia kasutab olukorra kirjeldamisel väljendeid nagu “levib plahvatuslikult“ ja “pandeemia“. USA haiguste ennetamise ja kontrolli keskuse (CDC, Centers for Disease Control and Prevention) on kommenteerinud, et haiguspuhangud USA-s saavad olema piiratud ulatusega. Samas kutsus Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) kokku erakorralise kohtumise ning teatas, et Zika viirus võib nakatada kuni 4 miljonit inimest.

 

Loob võimalused farmaatsia- ja keemiatööstusele

Sarnaseid paanikaid on olnud varem mitmeid ja siiani ei ole neist ükski pikas plaanis tõsiselt võetavaks osutunud. Näib, et see oli alles hiljuti, kui hoiatati linnugripi ja seagripi pandeemia eest. Siis järgnes sellele ebolahirm. Valdavalt kaasnevad selliste “pandeemiatega“ alati kiired “lahendused“ farmaatsiatööstustelt vaktsiinide ja muud tüüpi ravimite näol, mis on mitmel juhul toonud kaasa enam kahju, kui kasu. Kiirelt levivad haigused, mille tähtsus puhutakse suureks, annavad farmaatsiafirmadele võimaluse kergemate tingimuste ja vähemate turvalisuseuuringutega turule tuua uusi tooteid. Ka sel korral on Obama juba rõhutanud vajadust kiirendada vaktsiini välja töötamist. Esialgu on aga teadlased seisukohal, et tõhusa vaktsiini välja töötamist ei ole lähiajal ette näha ning hetkel puuduvad isegi tõhusad testid selle viiruse määramiseks.

Brasiilia president Dilma Rousseff on teatanud, et kuulutab “sõja“ sääseliigile, mis Zika viirust levitab. Fookuseks saab olema seisvate veekogude likvideerimine, kuna nendes vastav sääseliik (ja paljud teised liigid) elavad ja paljunevad. Ta rõhutas kohtumisel Brasiilia tippärijuhtidega laialdase sääskede hävitamise olulisust. Selleks on juba mobiliseeritud sõjavägi ning sõdurid käivad ukselt uksele, jagades infot. Kuidas täpsemalt ja milliste vahenditega sääski massiliselt tõrjuma hakatakse, ei ole veel selge.

 

Naistele soovitatakse rasedust edasi lükata

Brasiilias, El Salvadoris, Jamaical, Colombia ja Ecuadoris on soovitatud naistel raseduse planeerimist edasi lükata. Kuna aga suuremas osas selles regioonis on rasestumisvastaste vahendite tõsine nappus ning abort illegaalne, siis on selle soovituse kriitikud esitanud küsimuse “kuidas?“. Paljude naiste jaoks ei ole mitte rasestumine valik, mida neil oleks võimalik langetada. Keerulise avaliku tervise küsimuse panemine nende õlgadele on inimõiguste organisatsioonide sõnul ebaõiglane koorem.

Kas seekord on tegemist elusid ohustava haiguse plahvatusliku levikuga või järjekordse manöövriga tekitada turg kas ravimi või kemikaali jaoks, seda näitab aeg. Olukorrale lisab nüansirikkust juurde see, et Brasiilia valmistub Rio suveolümpiamängudeks, ning potentsiaalne pandeemia ei sobi sellesse pilti mitte kuidagi. Seni, kuni Zika viiruse levik on Ladina-Ameerikas kõrge, tasub sinna reisimisel meeles pidada, et kõige loomulikum ja tõhusam kaitse enamuse viiruste vastu on tugev immuunsüsteem ja tasakaalus soolestiku mikrofloora. Sääskede tõrjumiseks tasub eelistada pikkade säärte ja varrukatega rõivaid ning tõhusaid tervisele ohutuid sääsetõrjevahendeid.

 

Allikad: Washington Post, RT, Gizmodo, Time, The Atlantic, Novaator

Foto: ticotimes.net

 

Toimetas Katrin Suik 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt