“Mitte-haiguste“ diagnoosimise epideemia

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

25. juuni 2013 kell 18:40



Inglismaal süveneb probleem, et tervetel ja heas vormis inimestel diagnoositakse diabeeti, mida neil tegelikult ei ole. Viimase aasta jooksul on diabeeti haigestumine väidetavalt tõusnud üle 250%. Uue testi kohaselt, mille abil diagnoositakse “mitte-diabeetilist“ diabeeti, ei ole diagnoosi panemiseks vaja, et inimesel oleks veresuhkruga probleeme. Diabeedi diagnoosi jaoks ei ole vajalik ka kõrgest vererõhust tulenevate sümptomite olemasolu nagu suurenenud janu ja urineerimisvajadus ja vastuvõtlikkus infektsioonidele. Piisab vaid sellest, kui arst mõõdab sinu veres tavapärasest kõrgema glükeeritud hemoglobiini (HbA1c) taseme. 

 

Glükeeritud hemoglobiin näitab vereplasma glükoositaset pikema aja vältel. Kõrgenenud glükohemoglobiini tase on tõepoolest üks näitaja sellest, et vereplasma glükoosi tase on viimase 2-4 nädala jooksul olnud tavapärasest kõrgem. Selle mõõtmiseks on kasutusel erinevad laboratoorsed testid, kuid nende tulemuste interpreteerimisel on olnud kahtlusi, kuna olenevalt analüüsimise tehnikast  võivad tulemused olla erinevad. Mitmetes olukordades ei ole tulemused usaldusväärsed, nagu näiteks peale verekaotust või vereülekannet, aneemia ning erinevate haiguste korral. Kõrgenenud glükeeritud hemoglobiini tase võib olla II tüüpi diabeedi riskifaktoriks, kuid seni ei peetud ainult seda näitajat piisavaks, et diagnoosi panna. 2011. aastal andis Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) välja raporti, mis soovitab seda näitajat kasutada, kuigi on palju tegureid, mis võivad anda n-ö valepositiivse tulemuse.

Peale seda, kui  hakati kasutama väidetavalt tundlikumat testi glükeeritud hemoglobiini taseme mõõtmiseks, on uute haigusjuhtude arv Inglismaal pea kahekordistunud. Diagnoosi saanud inimesed võivad suure tõenäosusega saada retsepti, mis peaks nende glükeeritud hemoglobiini langetama ning tihti lisandub sellele kolesterooli langetavate statiinide retsept. Nad peavad vastama väga põhjalikule küsitlusele enda elustiili ja toitumisharjumuste kohta. Põhjenduseks on toodud, et selline varajane reageerimine aitab ära hoida diabeedi sümptomite ja komplikatsioonide tekke, kuid tegelikult ei ole selle põhjenduse taga vähimatki teaduslikku tõendusmaterjali.

 

 

Allikad: The Telegraph, Wikipedia

Lisalugemine: GovToday

Foto: govtoday.co.uk

 

 

Toimetas Katrin Suik

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt