Ajatu: Päikeseprillid soodustavad vähki?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

28. aprill 2023 kell 8:44



Nahavähi esinemissagedus on viimase paari aastakümne vältel pidevalt tõusnud ja tänapäeval on ligi kolmandik diagnoositud vähijuhtudest just nahavähid. Nahavähi ennetamiseks soovitatakse määrida hoolikalt peale päikesekreemi ja kaitsta silmi päikeseprillidega. Mõeldes, et päikesevalgusega kohanemiseks ja sümbioosis elamiseks on inimesel olnud aega miljoneid aastaid, päikesekreemide ja päikeseprillidega vaid paarkümmend aastat, siis on loogiline esitada küsimus, et ehk oleme põhjuse ja tagajärje seose loonud ekslikel eeldustel? Kas päikesekreemid ja päikeseprillid ikka kaitsevad vähi eest või võib neid seostada hoopis vähi soodustamisega?

PS. Kas teadsid, et helioteraapia ehk päikesevalguse kasutamine osana ravirežiimist oli enne 1930-ndaid Euroopas tunnustatud raviviis. Loe lähemalt altpoolt…

 

Kui nahavähi põhjustaja on eelkõige UV-kiirgus, siis võib ju eeldada, et selle vähiliigi esinemissagedus on kõrgem ekvaatorile lähemal või mägedes – Keenia, Tiibeti ja Šveitsi elanikud peaksid massiliselt kannatama nahavähi käes. Statistika näitab aga hoopis vastupidist: kõrgmägedes elavad inimesed kannatavad väga harva vähi käes. Põhjamaades, kus maapinnani jõudva UV-kiirguse hulk on oluliselt väiksem kui lõunamaades, esineb nahavähki kohati kümme korda enam kui näiteks Vahemeremaades. Samal ajal on põhjamaades kõrgem ka depressiooni, alkoholismi ja suitsiidide esinemissagedus, lõunamaalased on aga sageli ka väga raskete olude kiuste hämmastavalt rõõmsameelsed.

Nahavähi suurema esinemissagedus põhjuseks Põhjamaades tuuakse asjaolu, et sealsetel inimestel on tundlik hele nahatüüp, mis ei ole UV-kiirguse kahjuliku mõju eest nii hästi kaitstud kui intensiivsema päikesega piirkondade inimestel. Kas see on aga ammendav selgitus või ainult üks tahk keerulisest küsimusest?

Vastupidiselt inimese loomulikule instinktile nägu alati päikese poole pöörata, soovitatakse meil end pealaest jalatallani päikesekreemiga kokku määrida, müts silmini tõmmata ja suured mustad prillid ette panna, muidu saame kohe nahavähi ja glaukoomi. Sellest, et enamik poes müügil olevaid päikesekreeme ei ole turvalised kasutada, oleme varem Telegramis kirjutanud. Samuti oleme välja toonud turvalisi alternatiive poekreemidele, juhuks, kui leiad, et pead oma nahka päikesekiirguse eest kaitsma.

Päike – tunnustatud ravivahend

Kuidas on aga lood päikeseprillidega? Algselt funktsionaalse aksessuaarina tutvustatud esemest on tänapäevaks saanud stiili ja identiteeti määrav vidin. Tunnustatud loodusravi terapeut ja kirjanik Andreas Moritz on öelnud, et päikeseprillide levik võib olla oluline faktor, mis on hoopis suurendanud nahavähi riski ja esinemissagedust. Tema

Palun oota...
TEGEMIST ON TASULISE ARTIKLIGA, EDASI LUGEMISEKS PALUN VALI MAKSEMEETOD


Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt