Philadelphia lastehaigla keelab ära toidulisandite andmise

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

15. oktoober 2013 kell 16:30



Philadelphia lastehaigla teatas hiljuti, et nad on eemaldanud lubatud ravimite hulgast enamiku toidulisandeid ja veenavad perekondi neid enam mitte kasutama. See haigla on tuntud oma uuendusmeelsuse pärast ning nad on sageli pioneerid uute raviviiside katsetamise osas. Kuid samas on nad otsustanud keelustada looduslikud vitamiinid ja toidulisandid, nagu näiteks echinacea ehk punane päevakübar ning koensüüm Q10, kuna nende ravitoime ei ole ametlikult tunnustatud ning need preparaadid võivad häirida farmaatsiatööstuse toodangu toimet.

 

Haigla esindaja Sarah Erush kommenteeris: “Kuna vitamiinid ja toidulisandid on sisuliselt reguleerimata, siis ei ole suurema osa puhul asjalikku infot nende vastunäidustuste ja koostoime kohta teiste ravimitega ning isegi standardit annustamise kohta. Nende andmine tõsiste terviseprobleemidega lastele ilma riske teadmata on ebaeetiline, kui on olemas alternatiivsed raviviisid, mis on kliiniliste katsete alusel turvalised ja tõhusad.“

See otsus teeb Philadelphia lastehaiglast esimese riikliku haigla USA-s, kes annab välja otsese keelu toidulisandite osas. Philadelphia haigla otsus võib julgustada ka teisi haiglaid sama teed minema, kuna 2008. aastal avaldatud uurimuse kohaselt on enamik lastehaiglaid väga mures lastele antavate toidulisandite pärast. Kuid patsientide veenmine olukorras, kus farmaatsiatööstuse ravimite kõrvalnähud on jätkuvalt tõsisemad ning toime sageli vähem tõhus kui loodusravimitel, on keeruline ülesanne. Meditsiinisüsteemi eksimuste tõttu sureb USA-s igal aastal 210 000 – 440 000 patsienti, mis paneb selle surma põhjuste edetabelis kolmandale kohale südamehaiguste ja vähi järel.

Nakkushaiguste osakonna juht Paul Offit on varemgi võtnud sõna teaduslikult tõestamata alternatiivsete ravimeetodite vastu ning ta kirjeldab haigla hiljutist otsust kui “puhastustööd“, mis eemaldab suure hulga toidulisandeid. Ainuke, mille kasutamisega jätkatakse, on melatoniin, kuna väidetavalt on selle mõju kohta unehäirete ravis vähemalt mingit teaduslikku infot.

Kuna toidulisandite turg on viimastel aastatel plahvatuslikult suurenenud, on arstidel aina raskem tuvastada, mida nende patsiendid võtnud on. Offiti sõnul on suurim mure see, et väga vähe turul olevatest toodetest vastavad USA farmakopöa konventsiooni standarditele, ning ei ole piisavalt infot selle kohta, milline on toidulisandite koostoime haigla väljakirjutatavate ravimitega. Offit tunnistab, et ka FDA poolt tunnustatud ravimitel on kõrvalnähud, kuid arstid vähemasti mõistavad nendega kaasnevaid ohtusid.

Uute reeglite kohaselt peavad haiglasse vastuvõetud laste vanemad andma teada kõigist toidulisanditest, mida laps võtab. Siis veenab haigla personal neid selles, et haiglas olemise ajaks tuleb vitamiinide ja toidulisandite võtmine lõpetada. Kui aga vanemad tahavad toidulisandeid edasi kasutada, peavad nad alla kirjutama asjakohasele dokumendile, mille põhjal nad võtavad vastutuse toote andmise eest enda peale.

 

Loodustoodete Assotsiatsioon protesteerib

USA Loodustoodete Assotsiatsioon (Natural Products Association – NPA) protesteerib selle pretsedendi vastu, öeldes, et toidulisandite tootmine on FDA poolt rangelt reglementeeritud ning kontrollitud – seega väide, nagu oleks tegemist “sisuliselt reguleerimata“ toodetega, ei pea paika. NPA nõustub, et tarbijad peaks alati arutama toidulisandite võtmist tervishoiuteenuse osutajaga, kuid nad on kindlalt haigla seatud piirangute vastu. Toidulisandite kasu tervisele on tõestatud aastakümnete pikkuse teadustööga ning neid soovitavad muu hulgas ka Maailma Tervishoiuorganisatsioon ning Ameerika Südameliit.

Farmaatsiatööstus on toidulisandite turu vastu võidelnud juba pikka aega, kuna looduslikke toidulisandeid ei saa patenteerida ning see ähvardab ravimitööstuse kasumeid. Juba ammu on püütud toidulisandite turgu enda kontrolli alla saada, et need siis kas keelustada või patenteeritavateks toodeteks teha. Koostöös Philadelphia lastehaiglaga edastatakse taas kord sõnum, et ravimid on turvalised, kuid toidulisandid ohtlikud. Paraku kaob haiglas olevatel lastel võimalus toetada paranemist probiootikumide, vitamiinide, mineraalide, seedeensüümide ja ravimtaimedega.

 

Allikad: Live Science, NPA Info, Pro Publica, Health Impact News

Fotol (Wikimedia Commons / H. Zell) punane päevakübar

 

Toimetas Katrin Suik

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt