Toeta Telegrami!

Telegram hindab üle kõige inimese vabadust ise valida, millist informatsiooni ta lugeda tahab ja meil on väga hea meel, et oleme saanud seda vabadust juba üle kolme aasta pakkuda.

Vajame lugejate toetust, et ka käesoleval aastal tegusalt edasi toimetada. Sinu ühekordne panus - 10 eurot - on ettemaks terve aastatäie sõltumatu, põneva ja kasuliku info eest. Telegrami lugeja vabatahtliku aastamaksu tegemiseks vajaliku info leiad siit.

Igale toetajale kingitus!

NB! Armas püsitoetaja, kuna tegutseme nüüd MTÜ-na, on toetuse konto number muutunud!

Sõda rikub inimeste tervist veel aastaid hiljem

21. jaanuar 2014 kell 13:54warTeadlased on uudsel meetodil analüüsinud teise maailmasõja pikaajalist mõju Euroopa maades ja jõudnud järeldusele, et neid inimesi, kes lihtsalt elasid mõnes sõdinud riigis või ka alles sündisid seal varsti pärast sõda, on hilisemas elus suurema tõenäosusega tabanud mõni tõsisem füüsiline või vaimne terviserike, vahendab ERR-i teadusuudiste portaal.

 

Uuringu autorid Iris Kesternich, Bettina Siflinger ja Joachim Winter Saksamaa Müncheni Ülikoolist ning James P. Smith Ameerika Ühendriikide mõttekojast RAND analüüsisid vanemate inimeste käest kogutud infot nii nende sõja-aja kogemuste kui ka hilisema aja majandusliku olukorra ja terviseseisundi kohta. Uuring hõlmas enam kui 20 000 inimest 12 riigist, Eestit nende riikide seas ei olnud.

Analüüs näitas, et sõdinud riikidest pärit inimestel esines kolm protsenti suurema tõenäosusega diabeeti ja ligi kuus protsenti suurema tõenäosusega depressiooni kui sõjast puutumata maade nagu Šveitsi ja Rootsi inimestel.

Autorite sõnul on teise maailmasõja järelmõju tsiviilelanikele uuritud palju napimalt kui nii mastaapse ja maailmamuutva sõja puhul võiks eeldada.

 

 

Allikad ja lisalugemist: ERR Teadus, Eurek Alert!

Foto: Al Chang / U.S. Army

 

Toimetas Mariann Joonas