Unepuudus põhjustab mitmeid terviseprobleeme

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

31. august 2013 kell 20:32



yawningPeale nappi ööund küsitakse sult mõnikord: kas sinuga on kõik korras? Unetult veedetud ööd on raske varjata ning nüüd on ka teadlased selle teadaoleva fakti tõestamisele asunud. Und käsitlevas teadusajakirjas Sleep avaldatud uurimus kirjeldas seda, et unepuudus muudab meie nägu vähem veetlevaks, kui hästi puhanud inimestel. Punased ja paistes silmad, tumedad silmaalused, rohkem kortse ning kottis silmalaud ei kaunista kahtlemata kedagi.

 

Uuringut läbi viinud Stockholmi ülikooli teadlane Tina Sundelin kommenteeris, et inimeste nägi sisaldab vestluspartneri jaoks väga palju informatsiooni ning see, kuidas unepuuduses inimene välja näeb, võib mõjutada seda, kuidas teised temaga suhtlevad.

Uuringus vaadeldi ja võrreldi fotosid inimestest 14:30 pärastlõunal peale kaheksatunnist ööund ning fotosid samadest inimestest peale 31 tunni pikkust ärkvelolekut. Leiti, et unepuuduses inimestel on tumedad silmaalused, kahvatum nahk, allavajunud suunurgad ning nad nägid kurvad välja. Samuti on leitud, et magamatus põhjustab naha kiiremat vananemist ning vähendab selle päikesetaluvust.

Kui soov veetlevam välja näha ei ole piisav motivatsioon, et öösiti ennast korralikult välja puhata, siis magamatusest tulenevad tõsisemad terviseriskid peaks seda kindlasti olema. On leitud, et isegi ilma tüüpiliste ajuinfarkti riskifaktoriteta nagu ülekaalulisus või perekondlik eelsoodumus, suurendab regulaarne unepuudus olulisel määral infarkti riski.

Vähene magamine suurendab ka ülekaalulisuse riski läbi mitme hormonaalse mehhanismi ning suurendab insuliiniresistentsust, mis võib pikema aja vältel viia insuliini tekkeni. Kõik teavad, kuidas peale ühte magamata ööd on pea uimane ja mälu viletsavõitu, kuid vähem teatakse seda, et pidev magamatus võib viia püsivate kognitiivsete häireteni ning üldisele ajutöö allakäigule. Unepuudus soodustab osteoporoosi, suurendab vähiriski, aitab kaasa südame-veresoonkonna haiguste tekkele ning lühendab eluiga.

 

 

Allikad: Huffington Post, HP 2

Foto: yourbrainatwork.org

 

Toimetas Katrin Suik

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt