Ärevus, depressioon ja läbipõlemine + 7 sammu vaimse tervenemise suunas

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

7. detsember 2019 kell 10:14



Inimene on loodud elama iseendana; kerguses, külluses, tervena, vabana, armastavana, rõõmsana, õnnelikuna ja säravana. Alati ei ole sellise elu loomine nii kerge, ning väljakutsed ja raskused sellel teel võivad endaga kaasa tuua ärevuse, paanikahood, stressi või koguni depressiooni. Oma kogemusi ja teadmisi jagavad Teadvusteraapia keskuse terapeudid ja praktikud, kellel on läbi aastate olnud kokkupuuteid erinevate inimeste lugudega.

Taustaks: Tartu Ülikooli teadlaste analüüsist selgus, et aastatel 2006–2016 hukkus Eestis enesetapu tõttu 2543 inimest ehk 231 inimest aastas. Eesti enesetappude suremuskordaja (aasta jooksul aset leidnud juhtumid 1000 inimese kohta – toim) on Euroopa Liidu keskmisest 1,5 korda suurem. (Allikas: Postimees)

 

Teadvusteraapia keskuse juht, kirjanik, psühholoogiline nõustaja ja nägija Maria Katariina Kuusing räägib, et esmalt on oluline kaardistada, mis tegelikult toimub. Inimesed ajavad sageli segamini terminid nagu ärevus, paanikahood, depressioon, stress, ja kasutavad neid sünonüümidena või lihtsalt sõnakõlksuna, teadmata, mida need tegelikult tähendavad.

Ärevust kogeb meist igaüks erinevatel eluhetkedel. Samuti on ärevuse vallandajad ning ka kogemus iga inimese jaoks erinevad. Mõnede jaoks tugevam, mõnede jaoks nõrgem. Üldiselt on ärevus mööduv, kui möödub selle vallandaja, kuid kui ärevus saab sagedaseks kaaslaseks igapäevaelus ning vallandub alusetutel põhjustel, siis on tegu ärevushäiretega.

Maria sõnastab ärevuse põhjust lihtsasti: “Ärevus tuleb siis, kui inimene peab end väliskeskkonna mõjul pikaajaliselt alla suruma, mängima rolli, mida ta kanda ei tahaks, tegema valikuid, mis pole tegelikult tema valikud. Ja nii kaotab ta vaikselt kontrolli oma tegevuse, mõtete, valikute ja lõpuks kogu oma olemuse üle. See pidev oma jõu, tahte ja potentsiaali alla surumine, tekitabki ärevust ja stressi!’’

 

Millest tulevad ärevushäired?

Jagab keskuse uskumuste ümberprogrammeerija, massöör ja heliterapeut Veronika Ilves: “Igaühes meis on peidus väga eriline mina, kes oskab, kes teab, kes on ilus, kellel on erilised anded, aga paljud meist mitte lihtsalt ei näe seda, vaid isegi ei tea, milleks oleme tegelikult võimelised, sest terve rida alusetult piiravaid uskumusi ja mustreid, mis on meisse läbi ajaloo talletunud, loovad meile hulgaliselt hirme. Need pimestavad meid, ega luba jõuda teadmiseni, et ma olengi väga hea ning võimekas. Need loovad meile moonutatud kuvandi meie tegelikust minast.

Hirmud halvavad keha ja käitumise. Halvatud keha halvab aju, halvatud aju ei ole võimeline selgelt mõtlema, ei ole võimeline olema loominguline. Inimese üks suurimaid hirme on, et mind ei armastata sellisena nagu ma olen, mind ei aktsepteerita sellisena nagu ma olen. Need omakorda loovad terve rea järgmiseid kahtlusi – kas ma olen piisav, kas ma oskan, kas ma tean, mida teised minust arvavad, kas ma sobin neile. Vastuste saamiseks hakkame endid teistega võrdlema.

Kuid see võrdlus ei ole mitte kunagi adekvaatne, ega edasiviiv. Selle tulemusel jõuab inimene arvamuseni, et ma ei olegi piisav, ma ei oskagi midagi, ma ei teagi midagi. Kasvab ebakindlus ja siit on juba lühike maa ennasthaletsevate ja maha tegevate mõteteni: ma olen mõttetu, kõik on mõttetu, elu on mõttetu, mida ma siin üldse teen, milleks mind üldse vaja on, kes ma üldse olen jne. Tasapisi kaovad elust värvid. Ärevus kasvab samm-sammult depressiooniks, aheldub inimesele kaela justkui raske kivi, tirides teda aina sügavamale ja kaugemale iseenda päris minast.’’

 

Räägime stressist ja depressioonist. Mis need on ja kuidas inimene selleni jõuab?

Oma arvamust selgitab teraapiakeskuse terapeut Heino Väli: “Depressiooni tekkimiseks on mitmeid võimalusi. Emotsionaalne trauma, krooniline valu või haigus, tugev stress või kurnatus, läbielamised. Enamasti on nendel teekondadel kõrvalnähtudeks enesesse sulgumine, süvenev huvide puudumine meid ümbritseva suhtes, unehäired, söömishäired, sundmõtted, rahutus, rahulolematus, väsimus jne.’’

Kui sul on üks või kaks omadust eelnimetatust, ei tähenda, et sa oled kohe depressioonis! Seda sõna kasutatakse liiga kergekäeliselt! Iga inimene kogeb depressiooni või stressi erinevalt ning ka reageerib sellele erinevalt. Osade jaoks on need peidetud ning nad ei saa arugi, et nende keha on depressioonis või stressis. Teised tunnetavad seda väga tugevalt ja ei suuda seisundist väljapääsu leida. On täiesti n-ö mustas augus.

Heino lisab: “Nii nagu enamus asjadega meie elus, võib ka stressi esineda nii positiivset kui negatiivset. Mõõdukas positiivne stress tekitab meis elevust ja aitab meil ellu viia asju, mis meile tõeliselt korda lähevad ka siis, kui oleme tegelikult täielikult väsinud ja vajame puhkust.’’

 

Läbipõlemise sündroom – alahinnatud, ohtlik, salakaval ja sage seisund tänapäeva inimeses

Võtame natuke täpsemalt vaatluse alla pikaajalisest stressist ja ülekoormusest tekkiva depressiooni, läbipõlemise sündroomi, mida kogevad teadmatult väga paljud inimesed tänapäeva kiires ja pingelises ühiskonnas.

Hädaolukorras kaotame ca 80% esiajus olevast verest just hetkel kui vajaksime seda olukorras toime tulekuks kõige enam. Lisaks sellele ujutatakse meie keha üle stressihormoonidega, mis ei aita kuidagi kaasa adekvaatsele mõtlemisele ja käitumisele. Meie kehas käivitub “võitle-põgene-tardu” mehhanism. Kui stressi tekitav olukord on väga tugev või regulaarselt korduv, mõjutab see meie käitumismustreid ja võib koguni muuta meie iseloomu.

Olles meridiaanide tasakaalustamise meister, teab terapeut Heino rääkida: “Kogu selle skeemi üheks võtmevastutajaks on salapärane meridiaan meie kehas, mille põhifunktsioon on meie elushoidmine tehes seda nii “võitle-põgene” režiimi käivitades või immuunsuse eest seistes. Tegemist on meie keha Kindralmajori rollis oleva energiasüsteemiga. Paraku on sellel sõjaametnikul õigus võtta energiat kõikidest teistest meridiaanidest välja arvatud süda.

Pidevas stressiseisundis viibides, mis on meie ühiskonnas ülimalt tavapärane olukord, jääme lõpuks ressursipuudusesse. Kui me seda hetke ära ei taba, on üsna lihtsa liigutusega meie jaoks avatud uks depressiooni maailma. Läbi ukse libisemine toimub aga väga märkamatult. Põhiliseks põhjuseks on asjaolu, et tavaliselt on meie keha ja energiad juba läbi ukse liikunud, kuid meie mask, millega me tahame näidata ühiskonnale kui tugevad me oleme ning me saame olukorraga ise hakkama, asub veel teisel pool ust. Olukord on seda halvem, mida kaugemal asub see teesklustest tulvil mask meie kehast ja tegelikest tunnetest.

Ühel hetkel aga libiseb ka mask uksest läbi. Mida kaugemale oleme liikunud uksest, seda võimatum ja mõttetum tundub tagasi minek. Meil lihtsalt ei jätku selleks enam ressursse. Kahjuks ei jätku siis enam ressursse ka muudeks tegevusteks nagu töö, pere, hobid. Vahel ei jätku meil ka siis veel oidu peatuda, vaid jätkame enda kurnamist. Eriti kurb on kui teeme seda kellegi teise unistuste ellu viimiseks. Ühel hetkel kaotab aga absoluutselt kõik meie ümber mõtte. Oleme jõudnud kohale – sügavasse depressiooni. Puuduvad aistingud. Puudub kontakt oma kehaga. Sügavamas depressioonis puudub tavaliselt muuhulgas ka mõte elamiseks. Selline olukord hakkab mõjutama meie ajukeemiat ja olukord halveneb veelgi.’’

Äärmiselt huvitav ja sellise inimese aitamiseks võtmetähtsusega teadmine on, millised muudatused on sel hetkel toimunud inimese elutegevust toitvate energiate tasandil. Kui normaalses olekus kontrollib inimese vasak ajupool paremat kehapoolt ja vastupidi, siis depressiooni korral on tähele pandud, et energiad satuvad nn homolateraalsesse mustrisse. Sellega aga kaotame ca 50% oma võimsusest ja see on üks olulisi aluseid ressursipuuduse tekkimiseks. Lisaks on märgata osades meridiaanides samuti olulist energialangust, millega kaasneb välise suhtluse piiramine ja enesesse tõmbumine. Tavaliselt kukub kokku kukub ka meie Aura. Me muutume “väikseks” ja “märkamatuks”.

Hea uudis on see, et eesajust tagaajusse “põgenenud” verd on võimalik väga lihtsate vahenditega jälle tagasi meelitada ja “umbsõlme” läinud energiaid õpetada jälle keha tervist toetavas mustris liikuma. Ka aurat on võimalik ülesse kohendada. Korrastatud energia aitab terveneda ka füüsilisel kehal. Meie kehale on antud imeline tervenemise võime kui me vaid võimaldame seda tal teha. Tervenemiseks on äärmiselt oluline eemaldada meid depressiooni viinud stressorid, lubada endale täielikku puhkust ja lubada aidata end inimestel, kes seda päriselt oskavad.

 

Energeetiline pool

Depressiooni, ärevuse ja paanika puhul on oluline rääkida ka energeetilisest poolest. Kui inimene elab läbi raskeid sündmusi, pikaajalist allasurutust, pingeseisundit või muid raskeid kogemusi ja/või perioode, tekivad tema kehas energeetilised blokeeringud. Need tekivad kõigil inimestel, sest läbi nende me kaitseme ennast. Kui need blokeeringud jäävad liiga kauaks peale, siis hakkavad need mõjutama meie keha, ajutegevust, emotsionaaltasandit ning üsna sagedaseks tulemuseks ongi ärevushäired, paanikahood või isegi depressioon, sest energia seisab ja muudkui pinge kasvab. “Väga oluline on lisaks füüsilise keha toetamisele tervendada ka oma energiakeha,’’ räägib energeetilise korrastamise terapeut Kristiina Kuusing. “Olen ligi 20 aastat tegelenud inimeste energeetilise keha korrastamisega ning näen kui suurt rolli mängib tekkinud blokeeringute vabastamine. Inimene muutub 180 kraadi, kui temas voolab vabalt eluenergia ja talle antud jõud pääseb liikuma. Lausa imed hakkavad nende inimeste elus juhtuma, rääkimata füüsilisest tervenemisest.’’

 

Mõned nõuanded Teadvusteraapia keskuse poolt

Ennetamiseks on palju erinevaid võimalusi: esiteks endasse suhtumise muutumine, kui seda on raske teha siis on selleks palju erinevaid abistavaid praktikaid, mida rakendada.

Vaata üle oma toidulaud, mida sööd ja jood, sest toit mõjutab väga tugevalt meie vaimset tervist, füüsilisest rääkimata. Jälgi, mida sa loed, kuulad ja vaatad meediast ja kui palju sa seda teed, sest ka see annab väga suure panuse meie vaimsele seisundile. Millist muusikat sa valdavalt kuulad, kas sinu muusika valikusse mahub päevas ka mõni mantra või klassikalise muusika pala, mis meeli rahustaks? Kui palju oled sa füüsiliselt aktiivne ja viibid värskes õhus? 

Hoolitse ja rõõmusta enda üle, sest alati on põhjust rõõmustada ja siin ei ole mitte midagi pistmist egoismiga. Kui sa tunned ennast hästi ja oled rõõmus enda üle siis sellega mõjutad sa kõiki enda ümber olevaid inimesi ja nemad omakorda teisi ja sealt algabki lõputu muutus. Luues rõõmu ja rahu enda sees lood sa ka seda enda ümber! Kui sa oled ummikus ning puudub jõudu ja jaks seda teekonda ise läbida siis küsi abi!

On olemas erinevaid praktikaid ja teraapiaid, mis aitavad sind tervenemise ja ärkamise teekonnal. Näiteks Acces Bars, mis aitab sul rohkem valida ise ennast, teha elus valikuid rohkem lähtudes ise endast, mis on sulle panustavad ning toetavad. Aktiivmeditatsioonid, mis on väga võimsad, kui oled valmis tõsiselt panustama ise endasse ning silmitsi seisma oma tõelise minaga ning temaga kohtuma. Läbi nende meditatsioonide on võimalik abi saada ärevuse, depressiooni, emotsionaalsete piirangute ning piiravate mõtte- ja käitumismustrite osas ning avada enda potentsiaali ning elujõudu. Saad juurde rohkem sihikindlust ja otsustavust, võid leida oma kire ning kutsumuse või ära lahendada need piirangud mis on sind siiani takistanud või saada selgust kus kohast see tuleb ja õpid märkama, kui see jälle kordub ja mida siis selles olukorras teha, et see ei oleks nii dramaatiline ning valulik.  Läbi nende praktikate õpid sa nägema ise ennast kõrvalt ja ka toetama ja aitama end. Aktiivmeditatsioone ja AccessBarsi teeb Teadvusteraapia keskuses Kerti Põhjala, kes on kogenud nii enda, lähedaste kui ka klientide peal eelnimetatud tööriistade väge depressiooni ja muude vaimsete raskuste tervenemisel.

 

Terapeut Maria Katariina sõnul on enda vaimse tervenemise jaoks olulised järgmised sammud:

1. Kaardista, mis sinuga tegelikult toimub! Küsi selleks professionaali abi, sest olles ise madalseisus, ei pruugi sa oma olukorda adekvaatselt ja neutraalselt hinnata.

2. Tee endale selgeks, milliseks naiseks/meheks sa tegelikult kasvada tahad läbi oma elukogemise.

3. Tee endaga võimalikult palju konkreetset tööd, kasutades kirjalikku emotsioonide vaatlemise ja enda analüüsimise meetodeid.

4. Leia endale juhendaja/toetaja, kes aitab sul transformeerida ja muuta takistavad uskumused, psühholoogilised protsessid ning juhatab su sellest teekonnas oma unistuste eluni.

5. Hoolitse oma füüsilise keha eest! Pole võimalik teha vaimseid muutuseid, kui füüsiline keha ei tule järgi. Tasakaalustatud toit, regulaarne, kindlasti mitte ülekoormatud füüsiline aktiivsus, keha energiameridiaanide tasakaalustamine ja aktiveerimine, on võtmesõnaks!

6. Hoia tähelepanu igapäevaselt oma energiakeha eest hoolitsemisel! Positiivsed afirmatsioonid, regulaarne meditatsioon, mantrad ja teised vaimsed praktikad toetavad sinu tasakaalustumist! Kui tunned, et oled väga sulgenud end ning palju blokeeringuid oma elus kogunud, siis küsi kindlasti abi!

7. Ära jää üksi ega kaota lootust! See on teekond, protsess. Mida suurem on sinu tahe, seda kiiremini saavutad soovitud seisundi!

 

Vaata lisaks: Teadvusteraapia keskus

Foto: Adrien Olichon / Pexels

 

Toimetas Sander Soomaa



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt