Ekke Lainsalu: Tuleb lõpetada endast elumahla väljapigistamine!

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

9. mai 2019 kell 20:17



Foto: Sven Tupits

“Mul on väga hea tuttav, kes töötab ühes suures rahvusvahelises korporatsioonis. Ta on töötanud seal juba pisut üle 20 aasta ja on fantastiline töötaja. Ta teeb ületunde, tema töö on alati täpne ja tähtajaks tehtud. Suhted töökaaslastega on viimase peal, inimesed käivad talle oma isiklikke muresid kurtmas ja abi saamas, kuna ta on suure südamega ja püüab alati aidata või vähemasti ära kuulata, kui muud teha ei saa. Lühidalt öeldes on ta omal alal asendamatu. Aga kuna ta on naisterahvas ja olemuselt tagasihoidlik, siis ei julge ta palka juurde küsida,” kirjutab koolitaja Ekke Lainsalu oma värskelt ilmunud raamatus “Palgatööga rikkaks“.

 

Seda pole juba aastaid tõstetud ja aja jooksul on kõik lisatasud samuti ära korjatud. Kuna ta peab üksi kahte last üleval, siis ei julge ta arusaadavatel põhjustel töö kaotusega riskida. Ma olen soovitanud tal tööintervjuudel käia ja üleüldse endale uus koht otsida, aga ta ei ole seda ette võtnud. Viimaks sain aru, et ta on tööpäeva lõpuks nii kurnatud, et ta ei suuda sellega tegeleda. Prioriteetide küsimus, ütlen mina selle peale, aga olgu.

Kõige traagilisem on aga palgatõusu teema. Nagu ma ütlesin, siis pole seda aastaid tehtud ja lisatasud on ka ära võetud. Kui ta siis millalgi arglikult sel teemal oma ülemusega juttu tegi, materdati see mõte maa tasa. Ülemus pööritas palgatõusu jutu peale silmi nagu oleks ta just kuulnud, et tal palutaks kaks ilmsüüta beebit saatanale ohverdada. Närviliselt oma tutika Volvo maasturi võtmeid sõrmede vahel keerutades tõi ta kiirelt põhjusena välja, et ettevõttel pole selleks raha.

Raha ei ole? Võib-olla tõesti. Huvi pärast võtsin netist lahti selle kontserni majandusnäitajad ja mulle avanes jahmatav pilt. Selle ettevõtte 2017. aasta puhaskasum oli ligi 3 miljardit eurot! Kas sa kujutad sellist numbrit ette? See on 3 000 000 000. Ebareaalne. Ja selline firma julgeb üldse rahapuuduse teemal suud paotada? Eriti veel siis, kui küsijaks on lojaalne ja ettevõttes pikalt töötanud inimene. Täiesti uskumatu!

Ahjaa, saan aru – vaesekesed olid 2016.aastal teeninud kõigest 1,6 miljardit puhaskasumit. Nojah, siis tuleb neile kaasa tunda. Mis sest, et aasta enne seda oli kasumireal 8 miljardit. Meie kui tavainimeste jaoks astronoomilised numbrid.

See näitab, mis tööturul tegelikult toimub. Inimesed on maha surutud ja ilma igasuguste õigusteta. Ja kui nad tahavad enda eest võidelda, siis juhtub nii nagu ühes Eestis tegutsevas pangas, kus “lollide idaeurooplaste, kes kahvli ja noaga süüa ei oska” palgatõusu soov põrmu suruti. Võid seda üsnagi õpetlikku videot YouTube’ist kuulata.

Kas ei oleks aeg seda rõhumist lõpetada ja kehtestada ennast täissöönud omanike suhtes? Ettevõtted rõhuvad lihtsaid inimesi, kes nende heaks töötavad. Suured korporatsioonid, kelle kasumid ulatuvad kümnetesse ja sadadesse miljonitesse eurodesse, maksavad oma töötajatel närust palka. Vastuseks öeldakse, et eelarves ei ole rohkem ette nähtud. Milline okseleajav näkku valetamine.

Ja meie enda Eesti firmaomanikud, kes ostavad endale kalleid autosid ja muid vidinaid ning võtavad sadu tuhandeid dividendidena välja. Vastuseks palgatõusu kohta vastavad nad virila näoga, et firmal läheb sitasti ja raha ei ole. Ja üleüldse, ole parem rahul, et sul ülepea töökoht on. Või kui preemiat makstakse ainult juhul, kui sa pole aasta jooksul kordagi haiguslehel olnud… Ja kui sa haiguslehte ei võta ning tõbisena tööle tuled, siis on taevani paanika lahti, et miks sa tööle tulid meid nakatama? Katsu sa siis sellises skisofreenilises olukorras kuidagi orienteeruda!

Kas selline jälk ülekohus peab jätkuma? Sul tuleb lõpetada endast elumahla väljapigistamine, kuna see on sinu elu. See on sinu energia. Need on sinu närvid, mis kuluvad kellegi heaks tööd tehes mitterahuldavat palka saades. See peab saama vääriliselt kompenseeritud.

Üks mu hea tuttav kandideeris just tööle ühte edukasse ettevõttesse. Palgaläbirääkimistel manasid omanikud talle silme ette kurvema pildi kui vaeslaps Cosette’il “Hüljatutes”: “Meil on alles alustav ettevõte, meil on väikesed käibed, raha napib ja me ei saa sellist palka maksta, nagu soovid.” Ta mõistis neid ja leppis väiksema töötasuga. Siis võtsid aasta lõpus need kaks omanikku dividendidena üle kahe miljoni euro välja.

Aitab valetamisest. Olukord, kus sulle vaadatakse suurte ümmarguste süütute silmadega otsa, et raha palgatõusuks ei ole, peab ära lõppema. Sa oled ära teeninud parema käitumise ja sul peab olema elamisväärne elu. Sa ei pea leppima selliste valede ja ettekäänetega. Sa oled väärt palka, millega sa saad elada normaalselt ja millest jääb iga kuu ka piisavalt üle. Sa oled väärt seda meelerahu, et sul jääb palgast üle nii palju, et võimaldada endale reisimist, uut eluaset, meelelahutusi ja kõike muud, mis käib normaalse elu juurde. Me elame siin maailmas teadaolevalt üks kord ja on tagumine aeg hakata enda eest seisma!

Kui sulle öeldakse, et raha ei ole, siis vaata oma ettevõtte majandusaasta aruannet. Sa avastad, et raha kulutatakse täiesti suvalistesse kohtadesse. Raha põletatakse tegevustes ja asjades, millel pole tihti antud tegevusega mingit pistmist. Liisitakse kalleid sõidukeid, ööbitakse luksushotellides, külastatakse gurmeerestorane. Ja ma räägin siin raha kulutamisest väga küsitavatele tegevustele, mis ei haaku üldse su firma tegevusega.

Ja siis öeldakse sulle, et raha ei ole. Jah, loomulikult ei ole, kuna omanikud tahavad võimalikult vähe maksta ja ise võimalikult mõnusalt ära elada.
Kas sa tahad lasta sellel ülekohtul enda kallal jätkuda? Sa ei ometigi masohhist, kes tahab palgapäevast palgapäevani kuidagimoodi ära venitada, samal ajal kui firmaomanikud restoranis punase veini kastmes homaare sisse ajavad ja iga kolme kuu tagant oma kabineti sisustust vahetavad!

Öeldakse, et palgatööga ei ole võimalik rikkaks saada. See on tõsi, aga ainult osaliselt. Tegelikult on sul see võimalus, juhul kui sa teed oma senises mõttemaailmas muudatuse ja hakkad küsima väärilist tasu. Palju räägitakse investeerimisest ja selle abil rikkaks saamisest. Kõik on õige, oma vara tuleks kasvatada ja tulevikku kindlustada. Selleteemalised raamatud on poodides menukid. Mõni raamat propageerib raha kasvatamist aktsiatesse, teine kinnisvarasse investeerimisega. Sul on ilmselt vahel tunne olnud, et kõik teised paigutavad oma raha edukatesse projektidesse. Kõigil teistel oleks justkui õnne ja võimalusi, mis sinust mööda jalutavad. Aga mis kinnisvarasse investeerimisest me räägime, kui su palk võimaldab vaevu ots otsaga kokku tulla ja su elu oleks nagu üks pidev vesiliivas siplemine? Kinnisvarasse investeerimine nõuab kapitali. Sellise palganumbriga ei anna aga ükski pank laenugi!

Just seetõttu, et inimesed on oma palgaootustega maha surutud ja saavad vähem palka, kui peaksid saama, ongi levinud veendumus, et palgatööga ei ole jõukaks, rääkimata rikkaks võimalik saada! See on vale ja ei vasta tõele.

Oletame, et sa su praegune palk on 1500 eurot. Kui sa teeniksid 20% rohkem, siis teeks see aastas 3600 eurot lisaks. See on peaaegu kaks kuupalka. Eeldusel, et sul on distsipliini ja sa ei löö seda raha niisama laiaks, on sul võimalik kolme aastaga kõrvale panna üle 10 000 euro. See on juba märkimisväärne summa, mida saab kasvatama hakata. Näiteks kasutada korteriostu sissemaksena, et seda hiljem välja üürida. Aja jooksul on sul võimalik niiviisi endale soetada mitu üürikorterit, mis hakkavad sulle tooma üsna mõnusat passiivset tulu. Ja su vara kasvatab kinnisvara väärtuse kasv, mis on ajalooliselt ainult ülespoole liikunud. Raha kaotab väärtust, kinnisvara aga jääb.
Saa ei saa multimiljonäriks, aga sul on võimalik selliselt majandades oma vara väärtust samm sammu haaval suurendada, mis garanteerib sulle jõuka tuleviku.

See näide oli keskmise palga näitel. Kui su praegune palk on oluliselt suurem, siis selle 15−30%-line tõus annab sulle märkimisväärse kapitali, mida sa saad kasvatama hakata.

Selleks, et saaksid oma unistuste poole liikuma hakata, on sul vaja tegutseda. Esimene, kõige lihtsam viis oma sissetuleku kasvatamiseks on käeulatuses. Selleks on su igakuiselt saadav töötasu, mida on võimalik kõrgemaks rääkida. Sinu kõige riskivabam viis on suurendada oma praegust palka. Ja kui sa küsid õigesti, siis sa saad palgatõusu, millest su töökaaslased võivad vaid unistada.

Teine viis sissetuleku hüppeliseks kasvatamiseks on leida endale uus töökoht. Hea erialase ettevalmistuse ja kogemusega töötajad, kes on viimase aasta jooksul töökohta vahetanud, teenivad kuni 26% rohkem, kui üle kümne aasta ühe tööandja juures töötanud inimesed, selgus Palgainfo Agentuuri ja tööportaali CVKeskus.ee korraldatud tööturu- ja palgauuringust. Ja me räägime inimeste hoidmisest, eks… Masendav.

Nii et kui sa olemasolevast töökohast paremaid tingimusi välja kaubelda ei suuda, siis vaheta töökohta. Hetkel on tööpakkumisi väga palju ja head inimesed on tõeline defitsiit. Kui sa pole pikka aega tööotsinguga tegelenud, siis on sul ilmselt pessimistlik tunne selles osas. Turg on aga muutunud ja sa võid leida endale palju parema palgaga töökoha.

Kokkuvõtlikult: enne, kui sa enda eest võitlema ei asu, ei juhtu su elus midagi. Sulle makstakse töökohal nii vähe kui võimalik ja nii palju kui vaja, et sind teadmatusse uinutada. Ära ei sure, aga mingi elamisväärne elu see palgapäevast palgapäevani tiksumine ka ei ole. Tõsta enda väärtust tööandja silmis, õpi ja arenda end ning mine küsi palka juurde selliselt, et sa seda ka saaksid.

 

Ekke Lainsalu

 

Raamatu “Palgatööga rikkaks – kuidas lõpetada enda odavmüük ja saada turu parimat palka“ saad soodushinnaga tellida endale koju kätte siit: https://www.ekke.ee. Seal samas jagab Ekke ka kolme head tehnikat palga juurde küsimiseks.

Foto: Sven Tupits



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt