Meditatsioon – puhkus, mis teravdab mõistust

30. oktoober 2013 kell 21:30originalInimesed peaksid rohkem mediteerima ja harjutama mõtlemistegevuse väljalülitamist, kirjutatakse portaalis Osho Meditation, sest teadvust arendav meditatsioon teeb sinust oma mõistuse isanda. Kui anda mõistusele, mõtlemisele isanda roll, võib see olla ohtlik, sest lõppude lõpuks on mõistus pelgalt masin. Kui paned ta aga enda kasuks tööle, lõikad sellest suurt kasu.

 

Masin peaks töötama kui masin, mitte kui isand. Meie prioriteedid on aga tagurpidi – tihti on inimese isand egoistlik mõistus, kuigi isandaks peaks olema egost väljaspool asuv teadvus. Ütlemine “Loobu oma egost, lõpeta mõtlemine“ ei tähenda seda, et sa ei tohiks oma mõistust enam kasutada ja mõelda, vaid seda, et kui sa ei klammerdu enam oma mõistuse külge, suudad seda kasutada tõhusamalt, sest see energia, mis oli varem rakendatud klammerdumisele, muutub sulle kättesaadavaks. Pealegi – kui sa ei sunni lakkamatult, 24 tundi päevas, oma mõistust töötama, saab see aega puhata.

Isegi metallid kuluvad. Kuidas saab siis nii õrn mehhanism nagu su mõistus raugematult töötada. Sa kannad endaga kaasas keerulist bioarvutit, millega ei suuda võistelda ükski inimese loodud raal. Teadlased ütlevad, et ühe inimese aju suudab sisaldada kõiki maailma raamatukogusid ning sinna jääks veel ruumi ülegi. Aga sa kasutad oma mõistust pidevalt tarbetult. Sa oled unustanud, kuidas seda välja lülitada.

Kui see on seitsekümmend, kaheksakümmend aastat on pidevalt töötanud, siis kaotavad inimesed vananedes oma intelligentsust, sest nende aju on lihtsalt väsinud. Kui mõistus saab natuke puhata, kui sa suudad oma mõtlemistegevuse iga päev paariks tunniks rahule jätta, kui sa aeg-ajalt annad talle teenitud puhkust, siis mõjub see talle värskendavalt ja noorendavalt ning on võimeline töötama intelligentsemalt ja tõhusamalt.

Osho ütleb, et mõistuse väljalülitamine ei tähenda seda, et sa ei tohi oma mõistust kasutada, vaid seda, et sa ei laseks end mõistuse poolt ära kasutada. Kui su mõistus on isand, oled sina tema ori. Kui sul on vaja oma mõistust kasutada, siis tee seda! Aga ära unusta talle puhkust anda – ja parim võimalus selleks on meditatsioon.

 

Allikad: Osho Meditation, Waking Times

Foto: io9.com

 

Toimetas Marlen Laanep