Neljaosaline teekond unistusest reaalsusse

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

11. mai 2013 kell 12:14



 

Praeguses noorkuu faasis on õige aeg tegeleda loomisega – kõik tuleb kohale kiiremini kui näiteks täiskuu ajal. Ellen Tõemeel on holistika.ee lehel kirja pannud loomise neljaosalise protsessi.

 

Uurides inimese mõttemaailma struktuuri on teadlased avastatud, et alla 10% 50 000 mõttest, mida inimene päeva jooksul mõtleb, on päris uued. Me tõepoolest ketrame päevast päeva aina samu mõtteid. Väike on ka nende mõtete hulk, mis toovad kaasa positiivse emotsionaalse laengu ning kannavad pikaajaliseks ehk elumuutvaks tegutsemiseks vajalikku impulssi. Treenimata mõtteaparaadiga inimene on taltsutamata mõttevoolu meelevallas ja seega üsna viletsas seisus.

Miks luhtub suur hulk lubadustest, mida antakse endale ja teistele iga päev? Miks lapsepõlves idanema pandud unistused ja soovid ei taha täituda ja tekib elukibedus? Miks on halbadest harjumustest ja sõltuvustest raske vabaneda? Kas see on inimloomuse nõrkus ja tahtejõu puudumine, millega peab leppima?

Välja on töötatud neljast etapist koosnev teekond sinna, kust pärineb vägi kõige soovitu loomiseks. Rajal püsides on võimalik saavutada nii praktilisi eesmärke kui elumuutvaid transformatsioone. Kogemus ja praktika on näidanud, et koos kaaslastega on eesmärkide saavutmine kordades lihtsam ja tulemuslikum kui omaette toimetamine. Selle põhjuseks on toetav sünergia, mis samas suunas liikuvas kollektiivis alati tekib.

 

Teadvustamine

Teekonna alguses pannakse paika eesmärk. Ilma eesmärgita ei ole mõtet rajale astuda. On mõttetu lennata kasvõi mõttes miljonite valgusaastate taha, kui sa ei tea, miks sa sinna tahad minna. Toimub näiliselt lihtne kuid võimas analüüs: Mida ma tahan? Miks ma seda tahan? Miks ma senini seda pole saanud? Millist rada mööda olen käinud? Millised on olnud minu valikud?

Praegune eluhetk on kõigi minu tehtud valikute summa. Inimese vaba valik  hõlmab kõike. See on valik, kas sa tõused kohe peale seda, kui äratuskell heliseb või lesid voodis veel 10 minutit. Igal hetkel teeme me valikuid. Sageli on need nii automaatseks ja harjumuspäraseks muutunud, et me ei märka ega teadvusta neid. Inimesed ise kujundavad kogu oma elu valikutega. Isegi see on valik, kuhu sa järgmisel hetkel oma tähelepanu suunad – kas kuulad seda muusikat, mis raadiost tuleb või keskendud sellele, mida kaaslane ütleb. Väikestest igapäevastest valikutest sõltub see, millisel rajal me käime.

Tasub olla väga tähelepanelik oma tähelepanu fookuse suhtes. Me saame seda, millele me keskendume, kuid mitte alati seda, mida me soovime. Ole teadlik sellest, mida sa igal hetkel mõtled ja tunned. Ainult tähelepanu ja teadlikkust hoides on võimalik mõista: kes, kus ja miks sa oled ning kuhu suunas tahad oma eluga liikuda. Alguses on fookuse hoidmine raske, kuid harjutamine teeb meistriks!

 

Suurpuhastus

Kes soovib oma ellu midagi uut tuua, peab esmalt õppima nägema ennast kui loojat. Selleks, et midagi uut luua peab pind olema puhas. Piltlikult öeldes: uut tööd alustades võtab kunstnik puhta lõuendi, seab valmis töövahendid, visandab ideed. Enne suure kunstitöö valmimist tehakse ära palju eeltööd.

Sama protsessi saab läbi viia oma eesmärgi või unistuste elluviimisel. Puhasta enda elu mittevajalikest elementidest, mis ei aita sul eesmärgi poole liikuda või suisa takistavad sinna jõudmist. Tee puhastus nii materiaalses, emotsionaalses kui vaimses plaanis. Pane tähele, et su mõtted, sõnad ja teod oleksid omavahel kooskõlas.

Inglise keeles on asjakohane ütlus: fail to plan, plan to fail (kui ebaõnnestud planeerimises, planeeri ebaõnnestuma). Ilma planeerimiseta võid arvestada kindla läbikukkumisega. Ilma eeltööta ei saa magusaid võite maitsta. Ja seejuures ei pea töö olema raske, vaid võib olla lausa nauditav. Asjade läbimõtlemine ja otsuste vastuvõtmine muudab protsessi mõtestatuks ja realistlikuks.

 

Teadlik loomine

Kui marsruut eesmärgini on läbi mõeldud ja ettevalmistused tehtud, võibki tegutsema asuda. Selles etapis on oluline hoida tähelepanu oma eesmärgil. Ka siis, kui ilmnevad takistused ja raskused. Ja nende ilmumisega võib juba eos arvestada. Vahel arvatakse ekslikult, et kui eesmärk on olnud õige, siis pole selle saavutamisel mingeid takistusi. Takistused ei tähenda seda, et eesmärk on olnud vale.

Nagu nii mõneski vanas filosoofias, usutakse ka holistikas, et kõik elus ette tulevad probleemid pärinevad otsapidi inimese enda seest. Väliste faktorite – olukordade ja teiste inimeste – süüdistamine on oma aja ja väe raiskamine. Sageli on probleemi põhjustajaks mõni uskumus, mis ei teeni inimese huve ja takistab eesmärgi saavutamist. Teel esinevad takistused näitavadki seda, et teadvuse sügavamates kihtides on veel midagi, mida on vaja teadvustada. Tuleb hoida oma visiooni ning uurida süvitsi takistuste iseloomu ja oma reaktsiooni nendele. Ka siin on teekaaslaste ja õpetaja abi olulisel kohal. Kui üksi pusides tekib nõutuse või käega löömise tunne, siis tugivõrgustik suunab meid õigele rajale tagasi.

Tee oma teekonnal aeg-ajalt pause. Kasuta ressursse säästlikult ja mõistlikult – puhka ja vaata tagasi sinna, kust alustasid. Kiida ja tunnusta ennast. Hinda teekonda, mis veel ees seisab ja planeeri tegevusi. Ja kindlasti ära unusta mõõdikut, mis ütleb sulle, et  teekond on läbi ja oled oma eesmärgi saavutanud. Ilma eelnevalt paika pandud mõõdupuuta võib tekkida tunne, et oled igavesti teel ja eesmärk libiseb aina kaugemale tulevikku.

 

Loomise rõõm

Loomine on puhas rõõm. Südamega valitud sihi poole püüdlemisel on baastundeks alati puhas rõõm ja nauding, mis on ammendamatuks energiaallikaks. Nii vanade süsteemsete enesearengutarkuste kui ka uue ajastu teadusesaavutuste hulgas leiab viiteid selle kohta, kui oluline on kuulata oma sisehäält ehk südant. See pole keeruline, kui teada, kuidas südamele keskenduda ja kuidas südant kuulata.

Kui oled kord maitse suhu saanud, siis tahaks seda aina uuesti kogeda. Need on eduelamused: rahuldus ja õnnetunne unistuse täitumisest ja innustus, mis aina uuesti tegutsema inspireerib. See on see, mille pärast sa teekonda alustasid!

Oska vastu võtta enda saavutatud tulemust. Taaskord – kiida ja tunnusta ennast. Tunne rõõmu ja jaga seda teistega. Täna kõiki, kes olid sulle teekonnal abiks. Tähista ja rõõmusta. Ole rahul. Ja seejärel, leia endale uus eesmärk.

 

Täispikk artikkel: holistika.ee

Pilt: Paula Coates blog

 

Toimetas Meeli Seermaa

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt