Vaimse ärkamise tunnusmärgid

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

24. veebruar 2013 kell 14:48



 

Vaimne ehk spirituaalne ärkamine on protsess, mille tulemusena muutub inimese enese- ja maailmataju kardinaalselt. Järgnevas loetelus on toodud tunnused, mis võivad viidata aktiveerunud vaimse ärkamise protsessile. Loomulikult ei ole loetelu ammendav ja igaüks võib neid sisemisi muutusi erinevalt tõlgendada.

 

Hirmu- ja ärevushood

Ilma selge välise põhjuseta hirmu- ja ärevushood võivad tekkida ja mööduda korduvalt ühe päeva jooksul või kesta ka pikemaid perioode. Samal ajal võivad mõttemaailma vallutada rasked mälestused minevikust, hirm tuleviku ees ja lootusetus.

 

Rõõmupuhangud

Suvalisel hetkel, näiteks mööda tänavat jalutades, võid järsku tunda suurt rõõmu ja tänulikkust, mis ei seostu ühegi konkreetse mõtte ega välise asjaga.

 

Sügav kaastunne, armastus ja tänulikkus kaasinimeste vastu

Sügavad positiivsed tunded võivad avalduda nähes kojameest tänavat pühkimas, teenindajat toitu lauda toomas või bussipeatuses istuvat memme silmates.

 

Ümbritseva tajumine äärmiselt elavana

Tekib intensiivne side lindude, loomade, puude, putukate, pilvede, taeva ja muu ümbritsevaga. Looduse jälgimine muutub järsult põnevamaks ja sisukamaks kui varem. Võivad tekkida hetked mil sulle tundub, et sa mõistad “lindude keelt”, tead, mis tunne on olla puu või satud sügavalt silma vaatama äädikakärbsele. Taevalaotsuses hõljuvad pilved võivad hakata häirima autoga sõitmist.

 

Sisemise tühjuse (avaruse) tunne

Igapäevase tegutsemise taustal võid oma teadvuses hakata tajuma tühjust või avarust, milles ei ole mõtteid ega emotsioone. Üksi ja rahulikuks jäädes võid tajuda enese hajumist sellesse vaikusesse. Sõltuvalt iseloomust ja elutempost võid seda tühjust tajuda positiivse, negatiivse või neutraalsena. Sisemise avarustundega kaasneb sisemine ükskõiksus (rahu) ka olukordades, mida pidasid varem enda jaoks rasketeks (nt avalik esinemine, reisimine) või vastupidi väga meedivateks ja põnevateks. Nii positiivsed kui negatiivsed emotsioonid muutuvad nõrgemaks ja lühiajalisemaks.

 

Mälu järsk halvenemine

Järsult halveneb lühi- ja detailimälu. Sul tuleb tugevalt keskenduda, et meenutada neid kolme asja, mida olid poodi ostma tulnud, mida tegid eile või kes rääkis sulle põneva loo.

 

Võimetus anda hinnanguid

Sattudes tavapäratusse olukorda jälgid sa inimesi ja sündmusi neutraalselt positsioonilt ning leiad ilma vähimagi pingutuseta “oma koha” ja käitumisviisi tekkinud situatsioonis, mida oleksid varem ilmselgelt “probleemsena” tajunud.

 

Sisemine sund tarbida säästlikult

Teatava pühaduse tajumine eluks vajalikes materiaalsetes asjades, mistõttu tekib sisemine soov tarbida säästlikult – mitte visata ära toidujääke, rõivaid jms. Uute asjade ostmine või saamine ei tekita enam rahulolutunnet, vaid paneb küsima “kas mul on seda tõesti tarvis?”.

 

Unenägude elavnemine

Unenäod püsivad meeles, neis on palju sümboleid ning võivad tekkida unenäos ärkamise kogemused. Tihti võivad unenäosündmused aset leida pimedas, võid näha iseenda surma ja katastroofe.

 

Elutempo aeglustumine

Võib tekkida sisemine sund teha kõike aeglasemalt ja rahulikumalt kui varem. Kiirustamine ja enese tagantsundimine muutuvad äärmiselt ebamugavaks.

 

Võimetus kontrollida oma emotsioone

Emotsionaalsete reaktsioonide (viha, kurbus, meeldivus, rõõm) pidurdamine muutub oluliselt raskemaks kui varem. Ootamatult võid avastada end töökoosolekul ohjeldamatult naermas või olukorras, kus keegi sind on solvanud, end vihaselt kaitsmas.

 

Vastumeelsus rutiini suhtes

Magamis- ja söögiajad võivad muutuda kaootilisemaks, sa ei suuda enam tunda rõõmu iga nädal samal päeval ja kellaajal trenni tegemisest, esimest korda elus võid õhtul magama minnes voodis avastada, et hambad on jäänud pesemata jne.

 

Hooti kulgev “kananaha” tunne

Kätel, jalgadel, seljal ja peanahal lainetena liikuv kõditav tunne.

 

Aga kuhu see protsess meid viib? Selle kohta on tabavalt kirjutanud George MacDonald:

“Kujutlege, et olete elav maja. Jumal tuleb ja hakkab teid ümber ehitama. Algul te võib-olla mõistate, mida ta teeb. Ta parandab ära veevärgi, augud katuses jne. Te teadsite, et need tööd oli vaja ära teha, ja sellepärast pole te üllatunud. Aga nüüd hakkab ta siin-seal kopsima nii, et see teeb valu ja näib mõttetu. Mida ta küll plaanitseb? Selgub, et ta ehitab hoopis teistsugust maja kui see, mida teie mõtlesite: kisub maha vaheseina, ehitab juurde uue korruse, püstitab torne, sillutab hoovi. Te mõtlesite, et teid tehakse kenaks väikeseks onniks. Aga tema on hakanud ehitama paleed. Ta ise kavatseb sellesse elama asuda.”

Ilmselt ei ole mõistlik arvata, et kõik sinu elus ettetulevad vaimsed või füüsilised muutused on seotud vaimse ärkamise protsessiga, ja et sul tuleb kõigega Ise hakkama saada. Vajadusel tuleks konsulteerida arsti, psühholoogi või psühhiaatriga, kasvõi selleks, et välistada sümptomite haiguslik päritolu.

Allikas: Vikerkaarelood blogi



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt