Visionäär Mark Boyle: Raha eraldab meid loodusest ja teineteisest

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

10. veebruar 2014 kell 16:30



0505_MarkBoyle_i

Foto: Independent

Mark Boyle, hüüdnimega Rahatu Mees, on iirlasest aktivist, kes elab 2008. aasta novembrist alates ilma raha kasutamata. “Me mõtleme sõna “majandus” all raha, kuid raha on kõigest majanduse üks näiteid. Meil on olemas ka muid viise, kuidas oma vajadusi rahuldada,” ütleb Boyle.

 

Gandhist inspireeritud ärimees

Mark on õppinud Galway-Mayo Tehnikainstituudis ärijuhtimist ja majandust ning tema eluplaanid nägid ette head töökohta, võimalikult suure hulga raha teenimist ning staatusesümboliteks olevate asjade ostmist, mis näitaks ühiskonnale tema edukust. Ja mõnda aega ta nii elaski – vaimustav töökoht mahetoidufirma juhina ja isiklik jaht sadamakai ääres.  Kui poleks toimunud üht elumuutvat vestlust, elaks ta nii ka täna. Õpingute viimasel aastal sattus Mark vaatama filmi Mahatma Gandhist, mis jättis talle sügava mulje. “Gandhi rikkus mu elu ära,” ütleb mees naerdes oma TEDx kõnes aastaid hiljem. Elumuutev taipamine ise aga leidis aset ühel õhtul tema jahil koos sõbraga Merlot’ pokaali juures filosofeerides.

 

Kõigi jamade põhjus 

“Mahatma Gandhi tsitaat “Ole ise see muutus, mida sa maailmas näha tahad” oli mind kaua intrigeerinud, kuid sinnamaani ei mõistnud ma veel täpselt, milline see muutus peaks olema,” meenutab Boyle. Me vestlesime sõbraga ülemaailmsetest probleemidest nagu keskkonna hävitamine, loodusvarade pärast peetavad sõjad, suurfarmid ja sweatshop’id ja arutlesime, millistele neist tuleks tähelepanu pöörata. Kuid siis ma mõistsin kõigi nende jamade juurpõhjust.

Raha tõttu ei näe me tarbijatena enam seda, millised on meie ostetavate asjade tagajärjed teistele inimestele ning keskkonnale. Eraldatuse aste ostja ja ostetava vahel on nii suur, et me oleme täielikus teadmatuses, millist hävitust ja kannatust kätkeb kogu see kraam, mida me kokku ostame.

Kui me kasvataksime oma toidu ise, siis me ei viskaks kolmandikku sellest minema, nagu me seda praegu teeme. Kui me meisterdaksime oma lauad-toolid ise, siis me ei viskaks neid järgmise tapeedivahetuse käigus välja. Kui peaksime ise endale joogivett filtreerima, siis me ei reostaks vett.

 

Eksperimendist saab eluviis

Nii sai alguse Boyle’i Freeconomy kogukond ja rahast loobuv eluviis. Selleks, et olla muutus, mida ellu viia ja millest rääkis Gandhi, otsustas Mark esmalt aastaks loobuda rahast. Pärast ettevalmistavaid sisseoste, mis hõlmasid päikesepaneeli ja  puuküttega ahju, alustas ta oma rahavaba elu eksperimenti. Toidunautlejast sai aednik, korilane, kaubavahetaja ja jäätmekasutaja. Varju pakkus autokaravan ning hügieeni eest kandis hoolt jõevesi. Liikuda sai jala, jalgratta või ühistranspordiga. Oma kogemusi kirjeldab ta raamatus “The Moneyless Man: A Year of Freeconomic Living”. Sellist eluviisi harrastab ta tänase päevani.

Raha on tänapäeva maailmas esmane turvalisuse allikas. Inimesed püüdlevad sõltumatuse poole. Kuid see on üks suuremaid müüte üldse. Kuidas saab olla inimene sõltumatu, kui tegelikult sõltud sa juba kasvõi ainuüksi näiteks vihmausside ja mesilaste olemasolust. Me oleme kõik omavahel paratamatult vastastikuses sõltuvuses ja peame seda endale teadvustama. Kui kaob ära tihe side inimese ja looduse ning inimese ja inimese vahel, toob see kaasa tohutud sotsiaalsed tagajärjed. Tõeliseks turvalisuse allikaks tunnistab Mark sõpruse, mitte raha. “Enamik lääne ühiskonna vaesusest on psühholoogiline. Tõeline sõltumatus on vastastikune sõltuvus,” kuulutab rahavaba mees.

“Mul elu kõige rahuldustpakkuvam aeg on olnud elu ilma rahata. Mul on rohkem sõpru kui kunagi varem ning ma olen tervem ja sportlikum kui iial enne.”

 

Ole muutus, mida maailm vajab

Oma värvikas TEDx kõnes ei räägi Mark mitte niivõrd sellest, kuidas ilma rahata igapäevaasju korraldada, vaid sellest, mis on selle eluviisi ideelised tagamaad. Ilma rahata elamine ei ole ju mingi uus idee, vastupidi, hoopis raha kui selline on inimkonna ajaloos suhteliselt uus nähtus, nendib Mark.

Me oleme liiga kaua elanud “mida-ma-vastu-saan” prillidega. See on aegunud mentaliteet ja maailm vajab muutust,” kuulutab Mark. “Mis oleks, kui hommikul ärgates paneksime kõik ette “mida-ma-anda-saan”-prillid või “mitu-inimest-ma-saan-täna-naeratama-panna-prillid,” teeb Boyle ettepaneku.

Veel julgustab Mark inimesi tegudele asuma: “Pole kasu sellest, kui oma veendumustest baarileti taga lobised, võta ennast kokku ja hakka tegutsema,” õhutab aktivist. “Seni kuni sõdivad sõdurid on vapramad kui rahu sõdurid, ei muutu maailmas midagi. Teie oletegi rahu sõdurid. Minge ja muutke maailma!” heidab ta publikule väljakutse.

Tema algatus ja tegemised on leidnud suurt huvi ülemaailmse meedia poolt ja seda nii positiivses kui ka negatiivses võtmes.  Mark Boyle’i artikleid saab lugeda Freeconomy Community ja Streetbanki ühisest blogist ning ajalehe The Guardian veergudel.
Vaata Marki TEDx kõnet:

 

Mark Boyle’i ideekaaslased on veel näiteks Heidemarie Schwermer ja Daniel Suelo. Suelol on rahavaba elu kogemust  juba 12 aastat, tema loo avaldasime kevadel.

 

Allikad: Wikipedia, Telegram, Youtube, Huffington Post

Foto: Independent

 

Toimetas Liina Liisveld

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt