Apple’it mõjutatakse loobuma mürgistest kemikaalidest ja parandama töötingimusi

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

15. aprill 2014 kell 13:24appleAlates märtsikuust on China Labor Watchi ja Green America juhtimisel toimunud kampaania “Bad Apple”, millega loodetakse survestada Apple’it olema esimene suur tehnoloogiafirma, mis eemaldab oma tootmisahelast ohtlikud kemikaalid nagu benseen ja n-heksaan. Antud kemikaalide kasutamist õigustatakse raha säästmisega, kuid nende asendamine ohutumate alternatiividega ei tõstaks toodete hindu isegi dollari võrra.

 

Benseeni kasutatakse tehastes elektrooniliste komponentide puhastamiseks ning katteainena, kuid see tekitab ilma vajalike ohutusmeetmeteta käsitlemisel leukeemiat. N-heksaani kasutatakse elektrooniliste ekraanide (ka iPhone’i puhul) puhastamiseks ja see võib tekitada närvikahjustust ning isegi halvatust. Seda eelistatakse teiste ohutumate kemikaalide ees selle kirema aurustumise tõttu, mis tähendab, et ekraane on võimalik kiiremini pesta ning seega toota rohkem seadmeid lühema aja jooksul.

“Bad Apple” algatajate sõnul ei kutsuta tarbijaid üles Apple’it või teisi tehnoloogiafirmasid boikoteerima, vaid palutakse firmal ise võtta vastutust oma töötajate tervise ohustamise eest väikese kasumi nimel. Üheks gruppide nõudmiseks on, et Apple lõpetaks Hiina tehastes ohtlike kemikaalide kasutamise, mis tõestatult tekitavad töötajatele tõsiseid terviseprobleeme.

Samuti soovitakse, et Apple tuvastaks ning avalikustaks kõikide tehases kasutatavate ning toodetes leiduvate kemikaalide nimistu. Töötajate tervise ja ohutuse säilitamise nimel soovitakse, et firma rakendaks sobilikku töökeskkonna ja töötajate seisundi jälgimist, võimaldaks töötajatele tasuta vajalikku ohutuskoolitust ning kaitsevarustust. Ohtliku töökeskkonna tõttu haigestunud inimeste jaoks nõutakse ravifondi loomist, et kindlustada neile adekvaatset ravi. Lisaks eelmainitule nõutakse, et Apple ning seda varustavad firmad peaksid kinni Rahvusvahelise Tööorganisatsiooni (ILO) kehtestatud töökoha fundamentaalsetest põhimõtetest ning õigustest ja ÜRO laste õiguste konventsiooni 32. artiklist. Lisaks nõutakse, et firmad alluksid ka kohalikele seadustele, mis puudutavad ametialast ohutust ja tervist, töötajate hüvesid ja kõigi töötajate (sealhulgas noorte ja migrantide) miinimumpalka.

 

Tehasetööliste ebainimlikud töötingimused

Apple on üritanud hoida läänemaailmas hea “rohelise” firma mainet, kuid nende standardid Hiinas näitavad teistsugust pilti. Isegi kui firma varustajate vastutustundlikkuse raportit (Supplier Responsibility Report) vaadates jääb mulje, et tõepoolest parandatakse tehasetööliste olukorda, ei tasu unustada, et mitmed probleemid on siiski jäänud püsima.

Lisaks ohtlike kemikaalidega tegelemisele on töölistel ka pikad tööpäevad, äärmiselt vähe puhkepäevi, väike palk ning töötajad ei saa tihtipeale tööga seotud vigastuste või terviserikete eest kompensatsiooni. Mitmete Hiinas asuvate tehaste ümber on pandud ka nn enesetapuvõrgud, mis peaksid kinni püüdma töölisi, kes tahavad hoone katuselt alla hüpates enesetappu sooritada. Green America kampaaniadirektor Elizabeth O’Conell leiab, et Apple näitab ennast kui tehnoloogiatööstuse sotsiaalselt vastutustundlikku juhti, kuid et päriselt sellele nimele vastata, peaks firma lõpetama oma töötajate mürgitamise ning tagama haigetele töölistele korralikku ravi.

Enesetapuvõrgud Apple´i varustajate tehaste ümber

foxconn-nets1

img_20120920_092350AM

 

Apple ise aga ei soovi tunnistada tehaste ja tööliste olukorda. Firma esindajad pühivad endi õlult vastutuse maha – nende sõnul peavad hoopis nende varustajad tagama selle, et nende töötajate töötingimused oleksid sobilikud. Sealhulgas peavad varustajad tuvastama, hindama ja kontrollima töötajate kokkupuudet ohtlike keemiliste, bioloogiliste ja füüsiliste teguritega.

Apple’i sõnul peavad nende varustajad kõrvaldama keemilisi ohte seal, kus on võimalik ning muudel juhtudel tagama ohutust erinevate füüsiliste süsteemide või tööohutuse protseduuridega. Benseeni ning n-heksaani kasutamisest ei soovita rääkida – selle asemel suunatakse avalikkuse tähelepanu sellele, kuidas nüüdseks on Apple eemaldanud oma tootmisahelast mürgiseid ained nagu plii, elavhõbe, broomitud tuleaeglustid ja PVC.

Kuigi “Bad Apple” kampaania on suunatud Apple’i pihta, tahavad selle korraldajad rõhutada, et Apple pole ainus tehnoloogiafirma, mis peab lõpetama kahjulike kemikaalide kasutamise – seda peaksid tegema ka Samsung, HP, Dell ja teised. Antud kampaania puhul võeti sihtmärgiks Apple just seetõttu, et hetkel on see juhtival positsioonil tarbeelektroonika turul ning seega on sellel võime muuta kogu tööstust, mõjutades nii oma varustajaid (nagu Foxconn, Pegatron, Quanta, Primax) kui ka konkurente. Samuti saab Apple väga suurt kasumit, mistõttu saaksid nad kergesti teha muudatusi ohutuma töökeskkonna jaoks.

 

Vaadake ka lühidokumentaali Hiina tehnoloogiatehaste tööliste olukorrast:

 

Allikad: Green America, The Guardian, San Jose Mercury News

Fotod: blogs.worldbank.com, manifestarblog.blogspot.com

 

Toimetas Marlen Laanep

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt