Iraan soovib liitlasteks Indiat ja Venemaad

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

1. märts 2013 kell 12:38india_iran

Iraani parlamendispiiker Ali Ardashir Larijan kommenteeris kolmapäevasel kohtumisel New Delhis India välisministri Salman Khurshidiga, et liitlasvägede peatne lahkumine terrorismist läbiimbunud Afganistanist tähendab rohkem pingutusi Iraani, India ja Venemaa jaoks, kirjutab Press TV. Viis päeva väldanud visiidi tulemusena leidsid nii Iraani kui ka India esindajad, et tuumaküsimuste rahumeelseks lahendamiseks on ainuõige pidada läbirääkimisi Läänega.

 

Larijani sõnul jagavad India ja Iraan ühist nägemust terrorismiga seotud küsimustes. “Koostöö India ja Iraani vahel on kasulik mõlemale poolele ja on oluline luua mehhanism piirkondliku rahu, stabiilsuse ja turvalisuse tagamiseks,” ütles ta.

India välisminister kinnitas omalt poolt terrorismiga võitlemiseks koostöövalmidust Iraaniga, ka maailma tasandil, kuid eriti Lääne-Aasias. Mõlemad osapooled andsid mõista soovist luua omavahelisi stabiilseid suhteid.

Khurshid kiitis Iraani julgust ja tuumaprogrammiga seotud põhimõttelisi tõekspidamisi, hoolimata lääneriikide survest. India on seisukohal, et Iraanil on õigus arendada ja kasutada tuumatehnoloogiat rahumeelsetel eesmärkidel.

 

IRNA andmetel kohtus Iraani parlamendi delegatsioon eesotsas Ali Larijaniga ka India parlamendispiikri Meira Kumariga, kes samuti kinnitas soovi riikidevaheliseks koostööks.Larijan võttis viis päeva kestnud India-visiidi kokku New Delhis peetud pressikonverentsil. Ta märkis, et India president Pranab Mukherjee seab esikohale majandusliku koostöö. Samuti sõnas Larijan, et tuumaenergia teemadel jõuti ühisele järeldusele: ainus viis rahumeelseks lahenduseks on avatud läbirääkimised läänega.

 

Eelmisel nädalal andis Iraan teada uutest uraani leiukohtadest ja kinnitas veel 16 tuumajaama asukoha. Iisrael aga teatas mõni päev tagasi, et Iraanist tuleks kogu uraan mujale toimetada.

Seni ei ole keegi suutnud tõestada Iraani tuumarelva olemasolu. Iisraeli vastav arsenal küündib erinevatel andmetel 75–400 tuumalõhkepeani. Lisaks Iisraelile on tuumarelvad veel USA-l, Venemaal, Suurbritannial, Prantsusmaal, Hiinal, Indial, Pakistanil ja Põhja-Koreal.

 

Allikad: Verkkomedia, Press TV, IRNA, ERR, Jerusalem Post, Press TV 2

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt