Kahe kriisi lugu: miljardärid rikastusid koroonakriisi ajal veelgi, teised vaevlevad “pandeemiavalude” käes

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

27. mai 2020 kell 19:21



Foto: Reuters

Ainult mõned üksikud aktsiad seisavad täna kõrgemal kui enne koroonakriisi. Amazon on üks nendest – alates veebruarist on nende kurss tõusnud umbes 11 protsenti. See ei ole üllatav, sest lõppkokkuvõttes on internetikauplustel jaemüügi sulgemisest tohutult kasu. Kõige rikkamate ameeriklaste seas ei ole pea ühtegi, kes poleks teeninud juurde (kümneid) miljardeid: Bill Gates sai juurde umbes kaheksa miljardit dollarit (tundub, et viirusega kaasnevad boonused!), Oracle’i juht Larry Ellison 7 miljardit dollarit, endine Microsofti tegevjuht Steve Ballmeri on kasu lõiganud 12,8 miljardi dollari võrra.

 

Amazoni tegevjuhi Jeff Bezose vara suuruseks hinnatakse praegu 147,4 miljardit dollarit. Hetke hinnangute alusel on see 56-aastane mees üks suurimaid koroonakriisi kasusaajaid, olles nüüd tervelt 34,7 miljardi dollari võrra rikkam kui kaks kuud tagasi. Vähemalt sellise tulemuseni jõuti Forbesi andmete põhjal Americans for Tax Fairness´i (ATF) ja Institute for Policy Studies´i (IPS) uues aruandes, kust selgub, millised USA miljardärid on riigi sulgemisest kõige rohkem kasu saanud.

 

Viirusega kaasnevad boonused!

Bezos seisab tõepoolest absoluutses tipus. Juba enne kriisi oli ta maailma rikkaim mees. Protsentuaalselt tõusid neli inimest aga veel rohkem: Mark Zuckerberg suurendas oma jõukust 46,2 protsenti, nüüdseks 80 miljardi dollarini. Elon Musk kasvatas vara 48 protsendi võrra, ulatudes 11,8 miljardi dollarini. Esirinnas on aga John Menard jr, kes on vähem tuntud: ta teenis pandeemia ajal 68,8 protsenti oma varast ehituskaupluste keti “Menards” juhina, tema vara suurus on nüüd 18,7 miljardit dollarit.

Ja huvitaval kombel kasvas isegi Jeff Bezose endise naise Mackenzie vara hoogsamalt – 12 miljardit dollarit (33,6 protsenti) – kui Amazonase juhil. 48 miljardi dollari suuruse varaga jääb ta Walmarti omaniku Alice Waltoni ja L’Oréali pärija Francoise Bettencourt-Meyersi järel rikkaimaks naiseks maailmas.

 

USA-kongress lubab abi mitte-miljonäridele

Eriolukord on seega suurendanud ülirikaste ja vaeste majanduslikku lõhet veelgi. Samal ajal kui USA kõige rikkamad omavad kokku 434 miljardit dollarit rohkem ja on 16 uut miljardäri (nende hulgas räppar Kanye West), on töö kaotanud 38 miljonit ameeriklast.

USA esindajate koda otsustas möödunud reedel vastu võtta uue abipaketi, mis on nüüd edasi liikunud senatisse. Selle kohaselt peaks iga täiskasvanud ameeriklane saama teise tšeki kuni 1200 dollarile (esimene riiklik abi jagati välja aprillis ja mais – toim). Kui abipakett vastu võetakse, saavad perekonnad sama summa ka iga kolme esimese lapse kohta. Raha jagatakse ainult inimestele, kelle aastasissetulek on väiksem kui 99 000 dollarit.

Kongress kärpis esmaabipaketi raames ka maksusoodustusi, mis ekspertide hinnangul on kasuks ainult 43 000 kõige rikkamale ameeriklasele ja tänu sellele peaks eelarvesse tulema lisaks 246 miljardit dollarit.

 

Mõned mõtted lõpetuseks:

 

Allikad: ATF, Cnet, Financial Express, Barron´s

 

 

Toimetas Sander Soomaa

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt