Kõrbe-Manhattan: maailma esimene pilvelõhkujate linn Shibam

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

9. jaanuar 2014 kell 20:302205171833_7ac8260335_bJeemenis, Shibami linnas kõrguvad kuni 8-korruselised savitellistest ehitatud tornmajad. Neid umbes viissada aastat vanu ehitisi nimetatakse maailma esimesteks pilvelõhkujateks. Shibami savimajade linn on saanud tuntuks ka kõrbe-Manhattanina. See äärmiselt omapärane linn on kantud ka UNESCO maailmapärandi nimekirja.

 

Linna geograafiline asukoht on piiranud selle väljapoole laienemist, seega hakkas Shibam arenema hoopis vertikaalselt, moodustades umbes 500 hoonest koosneva linnaku. Päikese käes kuivatatud savitellised on tehtud lähedalasuva jõe savimudast ning nendest ehitatud seinad muutuvad ülaltpoolt õhemaks, et vähendada alumisele osale avalduvat survet. Seinu tuleb vihmast ja tuulest tuleneva erosiooni tõttu aeg-ajalt uuesti krohvida ja elanikud lupjavad oma katuseid ja hoonete fassaade, et ennetada veekahjustusi. Kuigi linn asub kõrgendikul, on sellele siiski ohuks ka vihmahooaegade ajal tekkivad üleujutused.

37169035_25edca83ef_b

 

20. sajandil lahkusid Shibamist paljud inimesed lootuses leida paremat elu mujal. See aga tõi kaasa paljude hoonete olukorra halvenemise ning tähtis osa Jeemeni kultuurist oli hävimisohus. Õnneks on viimasel 20 aastal tehtud palju selleks, et taastada Shibam, seda mitte turistikeskusena, vaid elava linnana ja nüüdseks elab seal umbes 7000 inimest.

37168428_aabaadb3ca_b

 

Linnaplaneerimise musternäidis

Shibami linn on üks vanemaid ja paremaid näiteid linnaplaneerimisest. See esindab ilmekat näidet traditsioonilisest linnaarhitektuurist nii oma ruudustikuna paigutatud tänavate ja väljakute, linna ümbritseva kindlustatud müüri kui ka selle võimsa välisilmega. Kõik see illustreerib Hadrami ajaloo võtmeperioodi 16.–19. sajandil, kui kohalikud kaupmehed olid välismaal majanduslikult ja poliitiliselt prestiižsed.

2287153476_2ca78a7d4b_b

 

Shibam asub kahe mäe vahel ning hiiglasliku oru serval. Olles peaaegu täielikult eraldatud teistest asustustest, säilitab Shibami suletud maailm märkimisväärsel hulgal ehedaid tõendeid endisaegsest ühiskonnast, mis on kohanenud põllumajanduseks üleujutuste tingimustes, olles haavatav ulatuslikele sotsiaalsetele ja majanduslikele muutustele.

3624020480_ef3aa5d7e4_b

Shibamis on kaheksa mošeed, kaks iidset sultanipaleed, monumentaalne kahekordne linnavärav ja üle 500 hoone, mis on kas eraldiseisvad või grupis. Kõiki neid ehitisi ühendab nende ehitusmaterjal – savi.

Shibami pilvelõhkujatest on juttu olnud ka Vikerraadio saates “Aja jälg kivis”, mida saad kuulata siit.

Vaata linna pilte siit.

 

Allikad: Natural Homes, Atlas Obscura, UNESCO

Fotod: atlasobscura.com

 

Toimetas Marlen Laanep

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt