Maa lipp läbi aegade: rahu ja inimkonna ühiste püüdluste sümbol

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

2. juuni 2015 kell 12:58astronaut-portrait-international-flag-earthInternetis on kogunud populaarsust Rootsi disaineri Oskar Pernefeldti nägemus kogu planeeti ja kõiki inimesi esindavast lipust. Maakera lipu eesmärk on esindada kogu inimkonda ja meie ühiseid pingutusi nii rahvusvahelistes küsimustes kui ka kosmoseavastuses. Maa lippe on kujundatud ka varem, kõige varasemat sarnast kontseptsiooni tutvustati aastal 1913.

 

Esimese maailmarahu ja planeedi Maa lipu kujundas USA-st pärit metodisti vaimulik James William van Kirk. Tema lipul oli tumesinine taust, millel olid valged tähed ning esiplaanil paiknes keskkohast valge paelaga seotud gloobus, millega olid ühendatud valgusspektri värvid. Need seitse värvi esindasid erinevaid inimrasse, keda ühendavad välisele erinevausele vaatamata rahupüüdlused. Aastatel 1913 ja 1929 reisis Kirk läbi Euroopa, tutvustades oma rahutuuril kogu Maad ühendavat lippu. Rahukongress võttis lipu kasutusele kui ametliku maailma rahulipu ning seda kasutas ka näiteks American Peace Society.

World_Peace_Flag_1913Illustratsioon Kirki lipust

 

Planeedi ühtsusele on viidatud ka ÜRO lipuga ja kuigi sellel on kujutatud planeedi geograafiat, on lipule ette heidetud asjaolu, et see esindab siiski vaid ÜRO liikmeid. Kui USA valmistus esimeste inimeste Kuule saatmiseks, pakuti välja variant, et astronaudid paigaldaks sinna mitte Ameerika Ühendriikide lipu, vaid kogu planeeti esindava ÜRO lipu. Nimelt leiti, et esimene inimkonna poolt maavälisele objektile paigutatav lipp peaks esindama kogu planeedi elanikkonda, mitte vaid ühte riiki. Kuigi selline žest oleks toonud USA-le rohkelt austust, laideti see mõte kiiresti maha. Põhjenduseks toodi asjaolu, et USA maksumaksjad olid projekti rahastanud ja seega pidi tunnustus kuuluma neile.

Flag_of_the_United_Nations.svgÜRO lipp

 Sellest juhtumist sai inspiratsiooni USA talunik James Cadle, kes kujundas 1970. aastal ühe populaarsema Maa lipu. Ta lootis, et tema lippu kasutatakse mis tahes põhjustel, esindamaks inimkonda kui tervikut ning mitte ühtegi kindlat riiki, organisatsiooni või isikut. Ta valmistas oma kodus käsitsi sadu lippe, mis saadeti üle maailma erinevatele asutustele ja inimestele. Mõned maavälist intelligentsi otsivad observatooriumid kasutavad Cadle’i Maa lippu siiani, sest see esindab inimkonna püüdlust leida ja saavutada kontakti teiste eluvormidega. Ka Ohio riikliku ülikooli observatoorium kasutab seda lippu ning see langetati Carl Sagani surmapäeval leina märgiks poolde masti. Cadle’i lipul on must taust ja selle keskel paikneb Maad esindav sinine ring. Lipu vasakul servas asub Päikest kujutav osa kollasest ringist ning all paremal nurgas on Kuud kujutav väike valge ring.

348px-Flag_of_Earth.svgCadle’i lipp

 

Maa lipuna on vaadeldud ka 1969. aastal rahuaktivist John McConnelli kujundatud lippu, mille ta tegi Maa päevaks ning mis kujutab sinisel taustal kuulsat NASA fotot Maast. Esialgsel kujundusel oli fotost erinev värvilahendus: valge tähistas ookeane ja maismaad ning sinine pilvi. McConnelli vaadete ning lipu ja Maa päeva allusioonide tõttu seostatakse seda lippu ennekõike keskkonnateadlikkuse ja globaalse kogukonna tundega.

1280px-EarthFlag1McConnelli lipu algne kujundus

 

2015. aasta mais pakkus Rootsi disainer Oskar Pernefeldt ametlikult välja oma kujunduse rahvusvahelisele Maa lipule. Pernefeldt kujundas universaalse lipu selleks, et astronaudid saaksid oma missioonidel esindada kogu planeeti ja inimkonda, mitte vaid riiki, mis nende retke rahastab. Samuti tahtis ta meenutada inimestele, et me kõik jagame seda planeeti vaatamata riiklikele piiridele ning peame hoolitsema üksteise ja meie maakera eest. Lipu loojate lootuste kohaselt võidakse seda kasutada 2025. aastal Marsile maandumisel või sealses tulevases koloonias.

Flag_20x30Pernefeldti lipp

 

Lipu taust on kirgas sinine, mis tähistab eluks vajalikku vett ning see peaks paistma eriti hästi silma nii tumeda kosmose kui ka valgete kosmoseülikondade ja sütikute taustal. Lipu keskel moodustavad seitse teineteisega ühendatud rõngast lille, mis sümboliseerib elu Maal. Lille välimised rõngad moodustavad ringi, mis viitab Maale kui planeedile ning Borromeo rõngad viitavad kogu planeedi seotusele: Maast ei saa eemaldada mingit aspekti, ilma et kogu süsteem kokku kukuks.

 

Allikad: The Washington Post, The Flag of Earth, The International Flag of Planet Earth, Wikipedia, Space.com

Fotod: Wikimedia Commons/ James William van Kirk, John McConnell, Donal McLaughlin, James Cadle, Oskar Pernefeldt, space.com

 

Toimetas Allar PajusteKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.