Mõrvauurija ja kirjanik paotab ust maffia hämarasse allilma

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

24. juuli 2013 kell 15:24charles brandt

30. juunil andis USA raadiosaatele “Coast to Coast AM“ intervjuu Charles Brandt, kes on mõrvade uurija, süüdistaja ja peaprokuröri asetäitja Delaware’i osariigis. Brandti peetakse üheks parimaks advokaadiks Delaware’is ja kogu USA-s. Ta on kirjutanud romaani “The Right to Remain Silent“ (Õigus vaikida), mis põhineb kuriteo lahendamisel tänu ülekuulamisele, ja kaks tõsielulist kriminulli “I Heard You Paint Houses“ (Ma kuulsin, et sa värvid maju), kus Frank Sheeran kirjeldab Jimmy Hoffa tapmist ning “Donnie Brasco – Unfinished Business“ (Donnie Brasco – lõpetamata lugu) autor. Hoffa tapmisest on Martin Scorsese käe all valmimas film “The Irishman“.

 

Miks on kadunuks jäänud Jimmy Hoffa lugu ajaloos nii tähtis?

James Riddle “Jimmy“ Hoffa oli Ameerika tuntuim ametiühingute juht, kes seisis alati tööliste poolel poliitikute ja korporatokraatia vastu. Ent oma haarde suurendamiseks tegi ta koostööd ka organiseeritud kuritegevusega seotud inimestega.

hoffa

 

Hoffa kuulus 1932.–1975. aastal rahvusvahelisse ametiühingusse Teamstersi Vennaskonna liitu (IBT). 1952. aastal oli ta IBT asepresident ja 1958.–1971. aastal ametiühingu juht. Tal oli ametiühingus vaenlasi, kellest tal oli vaja lahti saada ja selleks võttis ta ühendust itaallasest maffiabossi Russell Bufalinoga.

bufolino

Bufalino oli allmaailma liider, kelle poole oli pöördunud isegi CIA, soovides tappa Fidel Castrot. Bufalino andis Hoffale kahe meetri pikkuse ihukaitsja, II maailmasõja ajal armees teeninud Frank Sheerani, keda hüüti Iirlaseks.

sheeran

 

Mis ülesanded Iirlasel olid?

Sheeranit palgates küsis Hoffa temalt: “Ma kuulsin, et sa värvid maju?“ See tähendab tapmist, maja värvimist verega. Too vastas: “Ma teen vaibatöid ka.“ See tähendab laipadest vabanemist. Järgmisel päeval läks Iirlane Detroiti ja talle jagati ülesanded, milleks oli sihtmärkide kõrvaldamine kasvõi otse tänaval. Hoffal oli vaja, et kõrvaldataks inimesed, kes olid palgatud ühingusse poliitikute ja suurtööstuse poolt mässu tõstma.

 

Kuidas Iirlane usalduse võitis?

7. aprillil 1972 tapsid relvastatud mehed New Yorgi mafiooso Joe Gallo ehk Segase Joe Manhattani restoranis – see oli üks verisemaid maffiakonflikte alates 1931. aastast. Esialgu võtsid tapmise enda peale kaks Manhattanil elavat gangsterit, kes töötasid Carmine “Sonny Pinto“ DiBiase heaks. Ent 2003. aastal enne oma surma tunnistas Iirlane Joe Gallo tapmise üles, lausudes: “Nad võisid selle enda peale võtta ja uhkust tunda, kuid tegelikult tapsin ta mina.“ Sheeran korraldas selle veresauna täiesti üksi ning hiljem tulistamise pealtnägijad ka tuvastasid ta.

joe gallo mõrv

 

Mis seos on Jimmy Hoffal president Kennedy tapmisega?

J. F. Kennedy oli järeleandmatu oma püüdlustes Teamstersi ametiühingu liidu presidenti Jimmy Hoffat süüdi mõista finants- ja valimissüsteemi korruptsioonis ja ta nimetas oma noorema venna Robert F. Kennedy peaprokuröriks. Aastaid pääses Hoffa süüdimõistmisest, kuid lõpuks mõisteti talle kaheksa aastat vangistust altkäemaksu maksmise eest kohtunikele ja ametiühingu raha kuritarvitamise eest. Vastavalt Frank Sheerani ütlustele tahtis Jimmy Hoffa John F. Kennedy surma, kuna peaprokurör Bobby Kennedy ahistas teda. Maffia tellis president Kennedy mõrva ja Sheeran toimetas paremäärmuslase David Ferrie kätte kolm vintpüssi, kuid ei ole kindel, kas neid tulistamises kasutati. 22. novembril 1963 tapeti president Kennedy avalikult, kui ta lahtise autoga ringkäigul mööda linna sõitis.

kennedy

 

Kinni peetud Lee Harvey Oswald eitas süüd, kuid ta tulistati surnuks enne kohut ööklubi omaniku Jack Ruby poolt, kellel olid samuti sidemed maffiaga. Sheerani sõnul pidi Ruby värbama endale lojaalseid politseinikke tapma Oswald kinnipidamise ajal, kuid operatsioon ebaõnnestus ning ta pidi ise selle lõpule viima.

oswaldi tapmine

 

Miks ja kuidas Hoffa ise tapeti?

Hoffa pani ametiühingu juhiks Frank Fitzsimmonsi, et hoida oma kohta selleks ajaks, kuni ta vanglakaristust kandis. 1975. aastal tahtis vanglast vabanenud Hoffa uuesti juhiks kandideerida, kuid maffia oli teisel arvamusel, sest neil oli Fitzsimmonsiga kergem koostööd teha. Hoffat hoiatati, et ta ei kandideeriks järgmistel valimistel, kuid ta ei olnud sellega nõus ja hakkas tegema avalikke märkusi Fitzsimmonsi ja maffia sidemete kohta. Ta kaotas sellega maffia silmis oma usaldusväärsuse ning kirjutas alla oma surmaotsusele.

fitzsimmons

 

Hiljem, samal aastal leppis Hoffa kokku kohtumise oma vihavaenlasest ametiühingu asepresidendi ja maffiabossi Anthony “Tony Pro“ Provenzanoga, et lahendada vastuolu uuesti kandideerimisega. Nad pidid kohtuma Machus Red Fox restoranis Detroidi lähistel, kuid Provenzano ei ilmunud kohale. Tulid hoopis Sheeran ja Salvatore “Sally Bugs“ Briguglio, kes töötas Tony Pro heaks, teatades, et Russell Bufolino soovib samuti kohtumisest osa võtta, kuid mitte nii avalikult.

Tony Pro

 

Kohtumispaigaks määrati üks maja, mille köögis ootasid Hoffat vennad Andrettad, kelle tööks oli laipade kõrvaldamine. Sheeran tulistas Hoffat seal kaks korda kuklasse ja põgenes pärast tapmist eralennukiga. Vennad Andrettad tuhastasid Hoffa laiba ning ta kuulutati kadunuks. Ametlike allikate järgi nähti teda viimati mainitud restorani parklas ja FBI otsib siiani ta surnukeha.

Frank “Iirlane“ Sheeran suri 14. detsembril 2003 Philadelphia lähedal hooldekodus, tunnistades enne surma üles Jimmy Hoffa tapmise. Sheerani tunnistuste põhjal on praegu valmimas film “Iirlane“, mille režissöör on Martin Scorsese. Robert DeNiro mängib Sheeranit, Al Pacino Hoffat ja Joe Pesci Bufalinot.

 

 

Kuula raadiosaadet siit.

Charles Brandti kodulehekülg.

Fotod: conciergequestionnaire.com, history.com, farm8.staticflickr.com, thetimes-tribune.com, graphics8.nytimes.com, 4.bp.blogspot.com, dallasnews.com, images.usatoday.com, media.knoxnews.com

 

 

Toimetas Laur Raudsoo

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt