Pääsemine 50-aastasest orjapõlvest tõi elevandile pisarad silma

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

30. jaanuar 2015 kell 17:35presspeople_raju_21Igal aastal pööratakse ülemaailmselt tähelepanu väljasuremisohus liikidele, kelle arvukus on drastiliselt vähenenud salaküttimise ning elukohtade hävimise tõttu. Üheks suureks probleemiks eksootiliste loomade populatsioonide päästmisel on ka ulatuslik must lemmikloomaturg, kus rikastele turistidele müüakse põnevaid lemmikuid või kasutatakse metsloomi häbematult kasumi teenimiseks. Nii tehti ka elevant Rajuga, kes oli tänavakerjuse töövahend ning kes suudeti päästa pärast 50 aastat piinarikast kohtlemist. Nüüd elab Raju ohutult elevantide kaitsealal ning tema optimistliku lõpuga lugu on kuulus üle kogu maailma.

 

Elevant Raju päritolu kohta ei osata suurt midagi rääkida, teatakse vaid, et tõenäoliselt rööviti ta ligi 50 aastat tagasi väikese elevandilapsena ning kokku on tal olnud lausa 27 omanikku. Tema viimaseks omanikuks oli mees, kes kasutas Rajut abivahendina kerjamiseks. Elevandi jalgade ümber olid rasked okastega ketid ning loom oli pidevalt nii suures näljas, et sõi kõhu täitmiseks plasti ja paberit. Kerjus talutas Rajut iga päev mööda pühakohti ümbritsevaid tänavaid ning pakkus inimestele raha eest võimalust “saada Raju poolt õnnistatud“. Ühtlasi kitkus mees elevandi saba praktiliselt paljaks, et müüa tema sabakarvu kui õnnetalismane. Vastutasuks raha teenimise eest ei antud elevandile ööseks aga isegi ulualust.

Rajule tekitasid tema ketid ning distsiplineerimiseks kasutatud oda kroonilisi haavu ning igapäevane lõõskavas kuumuses asfaldil kõndimine ning loomale sobimatu toidu söömine põhjustas talle tõsiseid terviseprobleeme. 2013. aastal sai loomade päästmisele keskendunud organisatsioon Wildlife SOS teada Raju olukorrast ning 2014. aasta suvel saadi India metsandusministeeriumilt vajalik luba elevandi päästmiseks ning kaitsealale ümberpaigutamiseks.

 

Elevant Raju päästmine

Raju päästeoperatsioon algas 2. juuli öösel, kui 10 veterinaari ja metsloomade eksperti, 20 metsanduskomisjoni  ametnikku ja kaks politseinikku ühendasid jõud elevandi turvalisse paika transportimiseks. Paraku ei olnud Raju omanik valmis loomast loobuma ning paigaldas elevandile veelgi rohkem liiga pingul ahelaid ja käskis inimestel blokeerida saabuvate sõidukite teed. Kui päästjad siiski elevandi juurde jõudsid, hakkas Raju omanik loomale ähvardavalt karjuma, lootes teda ärritada ning ässitada teda inimesi ründama.

Õnneks ei muutunud Raju agressiivseks, päästjad üritasid mitu tundi võita looma usaldust, meelitades teda puuviljadega ning julgustades teda valust hoolimata liikuma. Kui Raju saadi autosse, algas pikk teekond Mathura elevantide kaitsealale. Vabatahtlike sõnul hakkas elevant koguni nutma ning nad on veendunud, et Raju mõistis, et tema pikk orjapõlv oli lõpuks lõppemas.Wildlife SOS UK liikme Pooja Binepali sõnul oli Raju ööpäevaringne aheldamine uskumatu julmus ning elevandi pisarate nägemine oli äärmiselt emotsionaalne kogemus kõigi inimeste jaoks, sest oma südames tunti, et elevant mõistis, et ta lõpuks vabastatakse. Binepal usub, et kuna elevandid on äärmiselt intelligentsed loomad, kes tõestatult leinavad oma lähedasi, võime me vaid häguselt ette kujutada, kui raske võis Rajule olla pool sajandit piinamist. Binepal lisas, et enne kui Wildlife olukorda sekkus, ei teadnud Raju, mis tunne on vabalt kõndida, aga õnneks on nüüd lõpuks käes aeg, kus Raju saab tunda ka lahkust.

presspeople_raju_13

Rajult ahelate eemaldamine

 

Kaks päeva hiljem veetsid loomakaitsjad 45 minutit, et eemaldada Rajult roostetanud ning lihasse lõikunud ahelad. Vabatahtlike sõnul ärkasid ka teised varjupaiga elevandid üles ning tulid Rajut uudistama. Rajule söödeti banaane, banaanilehti, mangosid, pisut leiba ja küpsiseid ning anti vett. Tema haavu asuti ravima ning Rajut hoiti nädal aega eraldusaedikus, et ta jõuaks oma uue keskkonnaga harjuda. Seejärel lasti tal liituda teiste elevantidega, kes tervitasid teda suure rõõmuga, lehvitades kõrvu ning patsutades teda sõbralikult oma lontidega. Rajut aheldanud okastega kett saadeti kohalikku muuseumi, et suurendada inimeste teadlikkust julmast ning ohtlikust elevandikaubandusest.

 

Raju päästmine võib aidata ka teisi sarnases olukorras elevante

Kaks kuud pärast Raju päästmist üritasid tema endised omanikud looma kohtu kaudu tagasi nõuda, väites, et Raju oli nende “õiguslik omand“. Detsembris otsustas India kohus, et Raju jääb siiski kaitsealale. Wildlife SOS oli kohtus väitnud, et India seaduste kohaselt ei saa keegi elevanti omada, kui just neile pole väljastatud vajalikku litsentsi peametsavahi poolt. Raju endistel omanikel vajalikke dokumente polnud ning Wildlife SOS asedirektori Nikki Sharpi sõnul tähendas see, et Raju oli tõepoolest lõplikult vaba ning ta ei pea mitte mingil juhul astuma tagasi ahelatesse, mis olid teda piinanud 50 aastat.

Raju päästmisoperatsiooni juhi Kartick Satyanarayani sõnul oli kohtuotsus suureks võiduks nii Rajule kui ka teistele elevantidele, kes peavad piinasid kannatama. Tema sõnul oli mõeldamatu, et elevant peaks naasma ahelates kerjamise juurde, kuigi tema läbielatud õudused olid jätnud ta nii sügavate hingehaavadega, et päästjad kartsid, et Raju ei oskagi enam endasugustega koos elada või elevandi moodi käituda. Õnneks sobis Raju kohe teiste elevantide seltskonda, nagu ta oleks alati nendega koos olnud.

Raju tuleviku kohta oskas Kartick lubada, et kuigi pikk orjapõlv on Raju vaimu murdnud, suudab ta paraneda ning õppida teistelt elevantidelt, kuidas elada vaba ning kaitstuna. Katricki sõnul veedab Raju kogu oma ülejäänud elu turvalisel kaitsealal, väärikalt ning ilma valu ja kannatusteta.

presspeople_raju_01

 

Vaata ka videot:

 

Allikad: Wildlife SOS, The Independent, The Telegraph, The Mirror

Fotod: Press People

 

Toimetas Annika Urvela

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt