
7. märts 2013 kell 16:14
Preestrite poolt ärakasutatud inimesi ühendav SNAP (Survivors Network of those Abused by Priests) avaldas 12 kardinali nimed, kes oleksid halvimad valikud paavsti ametikohale. Kardinalid on “räpase tosina” nimekirjas oma tegude või sõnavõttude pärast, mis puudutavad laste pilastamist või selle varjamist. SNAPi andmed pärinevad erinevatest meediaallikatest, kohtuasjadest ning ohvrite ütlustest.
Peaagu kõik 115 valimisõiguslikku kardinali on juba Vatikani kogunenud, kuid konklaavi täpset toimumise aega pole veel välja kuulutatud. SNAPi nimekiri keskendub peamiselt just nendele kardinalidele, kellel on reaalsed võimalused paavstiks saada. Ühendus arvab, et seksiskandaalid on praegusel hetkel katoliku kiriku suurim väljakutse ning et probleem on paljudes maades alles tõstatumas. Seega oleks paavsti ametikohale vaja inimest, kes suudaks probleemidele silma vaadata ning nendega tegeleda.
SNAPi räpane tosin:
Peter Turkson Ghanast – väitis, et Aafrikas on väga vähe lapsepilastajatest preestreid, sest seal ei sallita geisid.
Dominik Duka Tšehhi Vabariigist – väitis, et vaid 10 protsenti preestrite vastu esitatud süüdistustest on tõestatud (ja seega tõesed).
Norberto Rivera Carrera Mehhikost – väitis, et Mehhikos pole “dokumenteeritud” lapsepilastamise juhtumeid ning arvatavasti tegeles mitme juhtumi vaigistamisega.
Tarsicio Bertone Itaaliast – avaldas arvamust, et piiskopid ei tohi neile pihtivaid preestreid avalikult hukka mõista ning süüdistas lapsepilastamise epideemias kirikusse sisse imbunud homoseksuaale.
Oscar Rodriguez Maradiaga Hondurasest – oli vastu vaimulike poolt korda saadetud seksuaalkuritegude raporteerimisele ning kritiseeris probleemidele tähelepanu pööravat USA meediat kiriku tagakiusamises.
Timothy Dolan, Donald Wuerl, Sean O’Malley USAst – reformide takistamine ning võimetus kaitsta koguduse liikmeid tuntud ahistajate eest.
Leonardo Sandri Argentiinast – “paadunud Vatikani insider“, kes toetas avalikult ka kurikuulsat mehhiklasest lapsepilastajat Marcial Macieli.
Angelo Scola Itaaliast – püüdis kiriku pattude olulisust vähendada ning kutsus Benedictuse kritiseerimist “ülekohtuseks alandamiseks”.
George Pell Austraaliast – väitis, et kirik ei varja midagi ning on lihtsalt poriloopimise ohver. Püüdis ka summutada pikantset kohtuasja.
Marc Oullet Kanadast – keeldus kohtumisest seksuaalse ärakasutamise ohvritega ning üritas SNAPi vaigistada öeldes, et valesti käitunud peaksid saama määrata endale ise karistuse.
Allikad: Telegraph, SNAP Network, CNN
Toimetas Maarja Aljas