Yellowstone’i rahvuspargist põgenevad piisonid tekitavad ärevust

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

3. aprill 2014 kell 18:05main_bisonViimasel ajal on USA-s asuvas Yellowstone’i rahvuspargis täheldatud mitmeid kummalisi nähtusi. Rahvuspargi territoorimil on mõõdetud arvatust mitu korda suurem maakoorest eralduva heeliumi sisaldus õhus, kohalikud loomad on hakanud ärevalt käituma, sealne “supervulkaan” on osutunud suuremaks, kui eelnevalt arvatud ning märtsi lõpus toimus tagatipuks maavärin. Kas see viitab maakoore suurenenud aktiivsusele selles piirkonnas?

 

Yellowstone’i rahvuspargi territooriumil on vulkaan, mis purskas viimati 640 000 aastat tagasi. Kardetakse, et võimas vulkaan on ärkamas, aga sellega kaasneks hävituslikud tagajärjed. Seetõttu jälgitakse tähelepanelikult kõiki märke, mis võivad viidata võimalikule vulkaanipurskele.

Viimasel ajal on inimesi ärevile ajanud sotsiaalmeedias levivad videod, millel on näha rahvuspargist põgenevaid piisoneid. On teada, et loomad tunnetavad inimmeelele tajumatuks jäävaid märke, osates ette näha looduskatastroofide tulekut ja piisonite pagemist peetakse hoiatuseks.

 

 

See video on tehtud veidi aega enne 30. märtsil toimunud maavärinat, mis tähendab, et loomad võisid seda ette tunda. Toimunud maavärin oli 4,8 magnituudi ja kuigi see ei tekitanud otsest kahju, tõi see kaasa palju ärevust, sest tegu oli piirkonna võimsaima maavärinaga alates 1980. aastast.

 

Maapinnast imbub suurtes kogustes heeliumit

Omajagu mõtteainet pakub ka hiljutine avastus, mille kohaselt imbub Yellowstone’is maapinnale sadu kordi rohkem heeliumit, kui eelnevalt arvati. Rahvas kardab, et selle põhjuseks on väikesed maavärinad, mis osutavad maakoore suurenenud aktiivsusele. Samas tehti alles nüüd heeliumi kohta põhjalikum uurimus, milles võeti arvesse rohkem erinevaid tegureid kui eelmistes uuringutes.

Heeliumit leidub Maal looduslikult kahel kujul: isotoobid heelium-4 ja heelium-3. Heelium-4 tekib maakoores selliste raskemetallide nagu uraan ja toorium lagunemise tagajärjel ning heelium-3 moodustub planeedi tuuma ja maakoore vahel asuvas vahevöös. Osa heelium-3 on olnud Maal alates planeedi tekkimisest, olles planeeti algselt moodustanud aine jäänus. Yellowstone’is leidub mõlemat, sealhulgas rohkelt heelium-3, mis tõestab, et piirkonnas leiduvad sügavad uurded otse sulamagmani.

Põhjus, miks Yellowstone’is leidub nii palju heeliumit, on lihtne. Heeliumi isotoobid jõuavad maapinnale põhjavee kaudu või tektoonilise liikumise tõttu. Selles piirkonnas aga ei ole heeliumi eraldumiseks piisavalt põhjavett ja rahvuspark asub tektoonilise laama keskel. Kuna piirkonda ei ole pikka aega häirinud maavärinad ega vulkaanid, sai heelium-4 koguneda suurtes kogustes maakoores asuvate 2,5 miljardi aasta vanuste kivimite vahele.

Muutus leidis aset umbes 2 miljonit aastat tagasi, kui piirkonnas algas vulkaaniline tegevus. Kuum magma tungis läbi kivimite ning kutsus esile hiiglaslikke vulkaanipurskeid, millest viimane toimus umbes 640 000 aastat tagasi. See tekitas heeliumile n-ö käigud, mille kaudu maapinnale jõuda. Tänu pikale “rahuajale” maapõues on Yellowstone’i all suured heeliumivarud, mis nüüd vaikselt maapinnale imbuvad. Samuti on sügavad käigud sulamagmani võimaldanud vahevöös tekkival heelium-3-l jõuda maapinnale, suurendades lekkiva heeliumi kogust. Praegu imbub Yellowstone’is õhku umbes 160 kg heeliumit päevas ehk 60 tonni aastas.

 

Geoloogiateenistus paanikaks põhjust ei näe

Oma kodulehel pühendas USA Geoloogiateenistus eraldi artikli  hiljuti uudistes levinud hirmude ümberlükkamiseks. Ameti sõnul on viimasel ajal tõepoolest Yellowstone’is esinevad maavärinad intensiivistunud, kuid seda loetakse normaalseks nähtuseks. Piirkonnas toimunud maapinna tõusmise kohta kinnitatakse samuti, et muudatused on ajalooliste normide piires. Loomade liikumist põhjendatakse aga sellega, et migratsioon on praegu tavapärane ning pealegi olevat ülalviidatud piisonivideo filmitud nädalaid enne 30. märtsi maavärinat. Heeliumi lekkimise kohta öeldi, et uurimus ei viita vulkaanilise tegevuse suurenemisele ning see pole mingil viisil seotud piirkonna aktiivsusega.

 

 

Allikad: LA Times, Smithsonian, Livescience, Red Orbit, Russia Today

Foto: mnn.com

 

Toimetas Marlen Laanep