Mis on unehalvatus?

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

27. juuli 2013 kell 10:41old-hag-1024x682

Kas oled kunagi ärganud keset ööd üles nii, et sa ei saa oma keha liigutada, kuigi oled ise ärkvel? Sellist seisundit ja nähtust nimetatakse unehalvatuseks (levinud väljend inglise keeles on sleep paralysis). Unehalvatus on selline seisund, kui oled ärganud ja teadvusel, ent ei suuda oma keha liigutada.

Erinevatel andmetel kogeb 5–60% inimestest vähemalt kord elus unehalvatust. Selle täpne põhjus pole teada, kuid paljud inimesed seostavad seda millegi deemonlikuga, sest tihti on nähtud samal ajal kummalisi olendeid – halle tulnukaid ja vaime. Enamik inimesi kirjeldab unehalvatust kui äärmiselt ebameeldivat ja hirmsat kogemust, millega võib kaasneda ka paanika. Kuigi ajataju on unehalvatuse ajal häiritud, kirjeldavad inimesed, et halvatus ise võib kesta paarist sekundist kuni kümne minutini.

 

Olen unehalvatust läbi elanud korduvalt. Juba varajases lapsepõlves kogesin seda vähemalt kord aastas ja nõnda kuni tänase päevani välja. Kuna ma pean unepäevikut, siis tean täpselt, et viimase aasta jooksul olen unehalvatust kogenud kolm korda.

 

sleep-paralysis

 Hirmutav, aga harjub ära

See on esmapilgul üsna vastik kogemus, sest lisaks sellele, et sa ei saa oma keha liigutada, ei saa sa ka häält teha. Sa proovid karjuda, aga hääl lihtsalt ei tule välja. Olen tajunud, et miski või keegi on mu keha üle võtnud kontrolli. See on teistsugune tunne kui siis, kui su käsi või jalg “sureb” vales asendis magades ära ning sa ei saa seda liigutada. Kui jäsemed ära surevad, siis nad on lihtsalt tuimad ja sa ei saa “jalgu alla võtta”. Unehalvatuse ajal sa aga tunned, et sul on kogu jõud olemas, aga nagu lihtsalt mingi kontrollkest oleks ümber, mis takistab sul ennast liigutada.

 

sleep-paralysis-causes

 

Just arusaam, et keegi hoiab sind kinni, on see, mis tekitab hirmutunnet. Kuid pärast aastatepikkust unehalvatuse kogemist ei ole see minu jaoks enam nii hirmus. Ma olen aru saanud, et ühel hetkel see lõpeb ja kunagi pole see mulle tekitanud ühtegi jäädavamat kahjustust. Lisaks olen unehalvatuse ajal suutnud teadlikult minna tagasi unne ja kogeda teadlikku und ehk lucid dreaming’ut. See on uni, milles sa tead, et näed und. Sellises unes saab kõike teha – lennata, manifesteerida endale palju ilusaid naisi, sportautosid, suhelda loomadega, kohtuda ükskõik kellega ja teha kõike, mis soovid.

 

Mida arvavad uurijad

Uurijate arvamused unehalvatusest jagunevad kahte leeri. Ühed usuvad, et tegu on deemonlike olendite või tulnukate manipulatsiooniga, sest tõepoolest on väga paljud inimesed halvatuse ajal näinud enda juures tulnukaid ja muid olendeid. On nähtud isegi, kuidas halvatuse ajal on ohvri sees mingid torud, millega ilmselt imetakse inimese hinge ja emotsioonide energiat.

Teised uurijad usuvad, et une ajal, kui meie astraalkeha ja hing lähevad füüsilisest kehast välja rändama, siis nad ei tule alati ühel ajal kehasse tagasi ning just see on põhjus, miks tekib unehalvatus.

 

Sleep_Paralysis_by_PandoraFortuneCookie

 

Delores-CannonHüpnoterapeut Dolores Cannon: “Halvatus tuleb sellest, et inimese hing ei ole kehas tagasi. Siis läheb veidi aega, kui hing täielikult kehasse jõuab. Hing, keha ja aju ei suuda veel korralikult töötada, sest miski pole veel kohal. See on hirmus tunne, aga kui võtta asja rahulikult, siis läheb see kiirelt üle. Tavaliselt juhtub see siis, kui mingi ootamatu müra häirib und ja ärkad nii ruttu, et hing pole veel sinu sees tagasi.”

 

robert petersonKehavälise kogemuse uurija Robert Peterson: “Paljud inimesed, kes on taibanud, et nad on oma kehast väljas, on hakanud kartma ja vahel ei pääseta kohe oma kehasse tagasi. See võib olla üsna õudne tunne. Midagi sarnast kogeme me unehalvatuse ajal. See võib olla kaitsereaktsioon alateadvuselt, et takistada uneskäimist (kuutõbe), ja selleks, et sa endale viga ei saaks teha. Siis tekib olukord, kus oled täielikult teadlik sellest, et oled ärkvel, aga ei saa oma keha liigutada, see on hirmuäratav kogemus. Su hirmud võivad hakata end ise manifesteerima ja võib juhtuda, et sa näed midagi õudset samal ajal. Sa ei saa üles ärgata, sest su keha ei ole füüsiliselt valmis üles ärkama.

 

carla_blueUurija ja filmitegija Carla MacKinnon hakkas unehalvatust uurima pärast enda kogemusi. MacKinnon rääkis paljude psühholoogide ja teadlastega, aga ka ka inimestega, kes unehalvatust kogenud on. Müüte ja legende unehalvatusest leidub kõikjalt üle maailma. Luupainajad, mees- ja naissoost deemonid Euroopast ning roosa võrgutajadelfiin Brasiiliast on kõik legendid, mida võib seostada unehalvatusega.

 

4

 

Oma uuringute põhjal tegi Carla MacKinnon filmi “Devil In The Room”.

 

erki1Intuitiivpedagoog Erki Kaikkonen: “Ma ei tea täpselt, misasi on unehalvatus, kuid olen selle kohta lugenud kõikvõimalikke teooriaid ja olen ka ise seda korduvalt kogenud. Arvan, et kõige olulisem on see, et kui unehalvatus on meie kogemusse tulnud, siis järelikult on sellel tähendus. Ei ole olemas mitte midagi ilma põhjuseta, kõik on mingis mõttes õige. Kui ta on, siis järelikult on tal oma koht ja nüüd ta tuleb meile midagi õpetama.”

 

aigarKosmosepsühholoog Aigar Säde: “Unehalvatus on suurelt jaolt ennekõike kosmosepättide tehnoloogia tagajärg (astraaltasandi manipulatsioonid). Samas kasutab ka maine sõjavägi juba vastavat tehnikat, et mõjutada inimeste psüühikat ja tervist. Üks tasand on loomulikult keemiarünnakud toidu, meditsiini ja keemialennukite kaudu ja loomulikult teeb väga palju kurja ka magnetreostus erinevate raadiosaatjate kaasabil. Samas on meie toitained praktiliselt tühjad mineraalidest, kuna mullad on tühjaks tõmmatud. Parim unerohi on loomulikult magneesium, mida meie mullastikus oli 100 aastat tagasi 800 korda rohkem kui täna. Samas ei maksa kohe apteeki rutata ja sealt magneesiumiühendeid osta, sest apteekides müüdavad magneesiumi toidulisandid on tervistkahjustav saast. Kui tahate end magneesiumiga laadida, siis parimad ühendid on magneesiumtsitraat ja magneesiumoleaat.”

 

Minu kogemused

Ükskord, kui olin halvatuses, nägin enda ees ülilähedalt suurt sisalikusilma. See oli nii suur ja nii lähedal, et mitte midagi muud ei olnud ma võimeline nägema.

 

6

 

Aasta algul juhtus nii, et olin diivanile tukkuma jäänud ja kui ärkasin, olin halvatud. Kuid ma sain liigutada ühte näppu. Ma kraapisin selle näpuga vastu diivanit ja kuulsin kraapimise heli. Kraapisin veidi aega ja siis pääsesin haardest.

Sel aastal juhtus minuga ka selline lugu, et kogesin unehalvatust ja minuga samas toas, kuid mõned meetrid eemal maganud inimene koges seda samuti. Hiljem selgus, et olime mõlemad püüdnud teist appi kutsuda. Halvatuse ajal on tunne, et kui keegi sind tuleks ja raputaks, siis saaksime haardest lahti. See, et me mõlemad seda ühel ajal kogesime, näitab minu jaoks seda, et üsna tõenäoliselt on siin tegu mingite olendite mänguga.

 

133117755652744

Lisan lõpetuseks ühe oma lähedase sõbra kirjelduse unehalvatusest. Hoiatan ette, et see on üsna võigas jutt.

Minu kõige põnevam unehalvatuse kogemus oli selline, et ärkasin üles, kuna tundsin, et keegi on mu kõrval ja arvasin, et see võiks olla mu elukaaslane, kes peolt koju tuli. Kuid mingi hetk, kui ta mind katsuma hakkas, sain aru, et see ei ole tema, ja samuti, et see ei ole isegi inimene – tal oli teistsugune kehaehitus ja ta ei olnud soe.

Püüdsin end liigutada ja voodist tõusta, aga ei saanud. See kestis minuteid. Olend pööras mind kõhuli ja tuli mulle peale. Läksin paanikasse ja suutsin end lõpuks kuidagi kõhuli keerata, samuti kobasin käega oma telefoni, mis voodi kõrval maas vedeles. See oli veel vanal ajal, kui olid nupud ja kiirvalimine. Hakkasin just “1” vajutama ja oma elukaaslasele helistama, kui see olend ilmselt oma küüned mulle jalalabadesse vajutas ja mul oli selline tunne, nagu keegi oleks mind nugadega torganud. Seejärel lasi ta lahti ja ma sain end taas liigutada ja silmad avada. Ma olingi kõhuli, mul oli telefon käes ja voodi serva ääres olid mu kassid, kes nagu kivistunult vaatasid kohta, kus see olend seisnud oli. Punktid jalalabades, kus olid olnud tema küüned, tuikasid veel pool tundi hiljemgi.

 

Vaata ka uurija David J. Huffordi intervjuud unehalvatusest:

 

Allikad ja lisalugemist: Sleep Paralysis Project, Telegram, Red Ice Creations, Live Science, Para Web, Aigar Säde kodulehekülg, Dolores Cannon, Robert Peterson, MacKinnon Works, Coast to Coast

 

Hando Tõnumaa

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt