NASA: Marsil olid kunagi eluks sobivad tingimused

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

15. märts 2013 kell 9:09 

Sellel nädalal teatas NASA, et vastavalt kulgur Curiosity võetud proovidele oli Marss ilmselt kunagi eluks sobiv. Kulgur võttis proovi 6,4 sentimeetri sügavuselt kivimist, mis osutus piisavaks, et leida väävli, lämmastiku, vesiniku, hapniku ja süsiniku jägi.

 

Lisaks õnnestus tuvastada ühendeid nagu sulfaadid ja sulfiidid, mida elusorganismid Maal suudavad kasutada energia saamiseks. Seega olid Marsil miljoneid aastaid tagasi olemas tingimused, mis võimaldanuks lihtsatel organismidel hästi ära elada.

Kuna kivimiproovis sisaldus ka savi, peavad teadlased tõenäoliseks, et proovide võtmise kohal laius kunagi veekogu, kusjuures selle vesi oleks olnud ka inimesele joodav.

Curiosity on täitnud oma peamise eesmärgi – tõestada, et meie naaberplaneedil on kunagi olnud eluks sobilikud tingimused – kuid missioon ei ole veel läbi. Edasi otsib ta märke orgaanilisest süsinikust. Lootus seda leida pole küll eriti suur, sest piisavalt pika aja möödudes süsinikuühendid katkevad. Teadlaste lootuseks on leida koht, mida Marsil valitsev kõrge kiirgustase nii palju mõjutanud ei ole.

 

Allikad: Space, NASA, Wired

Loe ka: Postimees, ERR

 

 

Toimetas Maarja Aljas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt