Salajane kosmoseprogramm: irdunud tsivilisatsioon, I osa

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

6. oktoober 2014 kell 21:50richard_dolanRichard Dolan (52) on USA-st pärit UFO-fenomeni uurija, kes usub, et lisaks rahvale teadaolevale kosmoseprogrammile käib kulisside taga veel teine, salajane kosmoseprogramm. Dolani hinnangul orkestreerib seda kõike irdunud tsivilisatsioon” (ingl k. breakaway civilization), kes millalgi eelmise sajandi paiku sai enda käsutusse eksootilise UFO-tehnoloogia, millest on tänaseks juba Maa peal välja arendatud ning inimeste poolt ehitatud kosmoselaevad ja lendavad taldrikud. Richard Dolani peetakse üheks väljapaistvamaks UFO fenomeni uurijaks maailmas, kelle sulest on ilmunud sellised raamatud  nagu UFOs & The National Security State” (UFO-d ja rahvuslik julgeolek), A.D. After Disclosure” (Pärast avalikustamist). Tema uusim raamat kannab nime UFOs For The 21st Century Mind” (UFO-d 21. sajandi mõistusele). Enne sukeldumist UFO teemadesse huvitus Dolan USA külma sõja strateegiast, Nõukogude Liidu ajaloost ja kultuurist ning rahvusvahelisest diplomaatiast. Richard Dolani põhiteemadeks UFO-nähtuste uurimisel on poliitilise vabaduse hävitamine UFO-fenomeni varjamise eesmärgil, võimalike mitte-inimeste (teiste”) eksistents meie seas ja see, mida nende siinolek tähendab meie tsivilisatsioonile. Käesolev artikkel põhineb Richard Dolani antud intervjuul Rootsi veebiraadiole Red Ice Creations, mis oli eetris 9. juunil 2014.

 

dolani esimesed raamatud

 

Millest räägib sinu uus raamat?

Ma võtan selle raamatuga kokku kogu UFO-fenomeni ajaloo, sellega kaasneva poliitika ja kinnimätsimised ning proovin selle kõik teha lihtsasti loetavaks tänapäeva inimesele. Lisaks räägin ka UFO-nähtuse sotsiaalsetest ja teaduslikest aspektidest, inimröövidest ning võimalikust ametlikust UFO-de olemasolu avalikustamisest, kui see peaks juhtuma. Ma koondan kokku kõik, mida pean selles teemas oluliseks tänapäeva inimesele. Seda raamatut lugedes saab kohe aru, et see ei ole kirjutatud näiteks aastal 1985. Noorem põlvkond elab 9/11-järgses maailmas, mis on täiesti teistsugune, kui oli eelmisel sajandil. Suur osa maailmast on muutunud poliitiliselt väga radikaalseks. Minu meelest on väga oluline vaadata UFO-nähtust uue ja kaine pilguga.

tumblr_inline_n00s0ijoIt1rfwxdz

 Mis seos on UFO-nähtusel ja geopoliitilisel struktuuril tänases maailmas?

Kui vaadata seda kõike, mida me nimetame alternatiivsete teemade uurimiseks, olgu see geoinsenerlus, 9/11 uurimine, salajased maa-alused baasid, illuminaadid jne, siis UFO-fenomeni võime julgelt lisada sellesse gruppi. Kuid selgelt on näha, et UFO-teemat ei uurita niivõrd palju, kui seda võidaks, sest ilmselgelt paljud inimesed ei julge endiselt seda teemat käsitleda. Aastakümneid naeruvääristamist ja kasti sees mõtlemist takistab rahval objektiivselt sellele teemale läheneda. Tegemist on fundamentaalse ja lahutamatu osaga reaalsusest, kus me elame.

Arvan, et ammu on aeg tuua kogu UFO-fenomeni uurimine massidesse. Lisan ka kohe, et olen täiesti veendunud, et kõige sellega on seotud USA valitsuse salajane eelarve. Tegemist on salajase grupiga, kes ei allu kongressile. Arvan, et 1940-ndate lõpus tehti otsus UFO-nähtust ja UFO-tehnoloogiat mitte maailmale tutvustada. USA oli just välja töötanud tuumarelvad ja ka seda tehnoloogiat ei soovitud kellegagi jagada, ma ei näe ühtegi põhjust, miks nad pidanuks tahtma jagada teadmisi nn tulnukate-tehnoloogiast. Seega oleks loogiline luua salajane uurimisgrupp ja eelarve millegi muu varjus. Ja täpselt, nagu on kõigi suurte saladustega, on ka UFO-saladust äärmiselt raske paljastada, sest selle ümber tekib enda võim, impulss, bürokraatia ja kasum. Tänaseks, terve inimpõlv hiljem, on see saladus moondunud igatpidi. Paneb lausa hämmastama, kui laiaulatuslikuks see saladus on läinud. Ma küsin endalt iga päev, mis on selle saladuse tegelik sisu täna. See motiveerib mind edasi uurima.

 

Kas sa arvad, et motiivid UFO-nähtuse varjamiseks on täna samad, mis need olid 1940-ndatel?

Ma arvan, et esialgu oli tegemist poliitilise otsusega, et kogu UFO-fenomeni lähemalt uurida. Kui mina oleksin president ja minuni jõuaks info maavälistest olenditest ja nende tehnoloogiast, siis ma koondaksin enda ümber inimesed, kellel ma laseksin seda kõike lähemalt uurida, enne kui ma sellest rahvale teataksin. Ma hakkaksin uurima, kes või mis need teised olendid on ja kas meil oleks põhjust neid karta. Ma hoolitseksin selle eest, et meedias ei küsitaks avalikult liiga konkreetseid küsimusi.

Kui meie kätte satuks tehnoloogia, mis on valgusaastate kaugusel sellest, mis meil endil olemas on, siis ei oleks meil võimalik seda kohe järele teha. Küll aga seda uurides saaksime kindlasti aimu, mis suunas me seda arendama peaksime. Kujuta ette, et aasta on 1950 ja sul on piiramatu eelarve, välja arendamaks mikrokiipe või valgusjuhtmeid või midagi enamat. Seega, rahateenimise huvid oleksid kohe mängus ning paistab, et aastatega on kogu salatsemine läinud rohkem eravaldusse. Ja seda pole näha mitte ainult UFO-valdkonnas, vaid kõikjal, olgu selleks poliitiline võim, mida omal poolt dikteeritakse kulisside tagant. See ei ole enam kindlasti riikide kätes. Me näeme üha enam kasvavat globaalset salaühiskonda, mida dikteerib väike finantseliidi seltskond. Ma arvan, et täpselt sama on toimunud ka UFO-fenomeni kinnimätsimisega.

 

Vähesed asjassepühendatud

Ma rääkisin ükskord ühe väga prominentse tegelasega CIA-st ning küsisin temalt, kui palju teab USA president UFO-fenomenist. Tema vastus oli väga õpetlik. Tema oli mees, kes oma karjääri jooksul oli rääkinud UFO-de ja tulnukate teemadel nelja silma all USA presidendiga, CIA peadirektoriga, kaitseministeeriumi juhtidega, kokku kaheksateistkümne väga kõrge positsiooniga inimesega USA-s.

Ta ütles, et nende meeste vastused jagunesid kolme gruppi: ühed ütlesid talle: ”UFO-d? Miks sa raiskad oma aega selliste lollide teemade peale?” Teised ütlesid talle: ”Jah, mulle on veidi räägitud UFO-dest, ehk saaksime oma andmeid vahetada.” Kuid enamik neist kaheksateistkümnest inimesest ütlesid talle: ”Oo… see teema huvitab mind väga, ma tahaksin palju rohkem teada saada, mida oskad sina mulle sellest rääkida?” Seda rääkisid siis inimesed, kes justkui peaksid olema võimu kõige kõrgemal astmel USA-s, kuid enamus neist ei teadnud mitte midagi. Seega, mina küsisin järgmiseks, et mida ta siis ise arvab toimuvat. Kas valitsuse taga on veel mingi valitsus? Ta vastas: ”Jah, täpselt nii ma arvangi.” See tähendab, et formaalne jõud on praktiliselt olematu.

Aastate jooksul on veidi infot välja lekkinud. Näiteks stealth-tehnika looja ja lennumasinaid tootva Lockheed Skunk Worksi korporatsiooni kunagine juht Ben Rich on öelnud, et formaalne kontroll UFO-saladuse ohjamiseks liikus selgesõnaliselt eemale USA presidendi pädevusest rahvusvahelise organisatsioonile 1969. aasta paiku. See oli Richard Nixoni administratsiooni alguses. See tundub täiesti loogiline, sest täna me näeme kõikjal, kuidas globaalne võimustuktuur on muutunud rahvusvaheliseks.

Too sama tegelane CIA-st, kellest ma ennist rääkisin, ütles mulle, et 1977. aastal toimus toonase USA presidendi Jimmy Carteri kabinetis koosolek, mis käsitles UFO-de ja tulnukate teemat. Peale koosolekut nähti Carterit oma kabinetis laua kohal ahastamas. Seega, talle öeldi midagi sellist, mida ta kindlasti ei oodanud kuulda. Mina arvan, et muu hulgas öeldi talle, et tegemist on väga tõsise probleemiga ja neil ei ole mitte mingitki kontrolli selle üle.

Üks teine allikas, kes oli Ronald Reagani esimese ametiaja ministri asetäitja, on mulle öelnud, et kaks nädalat enne seda, kui ta ametisse määrati, toimus maa-alustes ehitistes UFO-teemaline koosolek, mis oli äärmiselt häiriv. “Eriti just selle tõttu, et tal on kasvamas siin maailmas tütar,” olid tema sõnad. See koosolek olevat teda muutnud kogu eluks ja ma usun teda. Kõik sellised juhtumid, mis on välja lekkinud, panevad mind ja paljusid teisi uurijaid mõtlema, et tegemist on äärmiselt tõsise olukorraga. See on osale inimestele niivõrd dramaatiline ja stressirohke, et nad ei tea isegi, kuidas sellest kellelegi rääkida. Ma arvan, et palju õudust, mida me igapäevaselt siin maailmas näeme, on kuidagimoodi selle UFO-fenomeniga seotud. Sellest avalikult rääkimine on aga tabu.

top-secret-UFO-folder-thumb

 

Mis põhjusel kardavad inimesed kuulda tõde või kasvõi osalist tõde UFO-fenomenist?

Ma arvan, et siin Maa peal viibib lisaks meile ka teisi intelligentseid olendeid, kes teatud inimestega suhtlevad. Tavakodanikel on sellest äärmiselt raske kui mitte võimatu aru saada. See on tohutu šokk inimesele, kes on terve elu arvanud, et tema liik asub toiduahela tipus, kuid siis selgub, et seal on veel keegi. Keegi, kellel võivad olla halvad või head plaanid inimkonnaga. Me lihtsalt ei tea seda.

Teine aspekt kogu UFO-fenomenist, mis on sama oluline, on seotud energiaga. Isegi kümneaastane laps, kes näeb taevas lendavat taldrikut tegemas uskumatuid pöördeid ja kiirendusi, taipab kohe, et nad ei kasuta bensiini ega naftat, et liikuda punktist A punkti B. See tähendab kogu meie tsivilisatsiooni jaoks nafta-ajastu järgset paradigmat. See on tohutu oht maapealsele võimustruktuurile. Ma arvan, et kokkuvõttes on see energiaküsimus kõige revolutsioonilisem teema meie tsivilisatsioonis.

 

Kelle vahel siis täpsemalt mäng käib?

Ma näen selles stsenaariumis kolme põhimängijat. Esmalt need teised olendid, kes iganes nad ka pole, mina nimetan neid “teised” (others). Sest ma ei tea kindlalt, kas nad on pärit teistelt planeetidelt või teistest dimensioonidest. Ma ei tea, kas nad on meie endi esivanemad kaugest minevikust.

Teine grupp on inimestest koosnev eliit, kellest mõnedel on kindlasti suured teadmised kogu UFO-fenomenist. Mina nimetan seda seltskonda “irdunud tsivilisatsiooniks” (breakaway civilization).

Kolmas grupp oleme meie – tavainimesed, kes üritavad seda nähtust mõista nagu lapsukesed, kes üritavad maiustuste poodi sisse saada. Kuid ma arvan, et just tavainimesed loovad selle paradigma muutuse, sest inimkond on hetkel läbimas suuri muutusi.

On ilmselge, et maailmavalitsejate vahel on suured erimeelsused ja erinevad agendad. Kuid kogu suuremat pilti vaadates on lausa fantastiline kõik see, mis meie ümber toimub. Me üritame vaadata väljapoole meie maatriksist ja meie loodud reaalsusest või sellest, mida meile öeldakse, et on reaalsus. Olgu selleks Obama, NSA ja Edward Snowden või sündmused Ukrainas – see on peamine, millest massid hetkel räägivad. Kuid kogu selle taustal on toimumas midagi salajast, millest meile ei räägita. Ja mida rohkem ma seda uurin, seda enam veendunud olen, et see on äärmiselt fantastiline võrreldes “ilmse” reaalsusega, kus enamik meist elab.

 

Mida sa pead silmas “irdunud tsivilisatsiooni” all?

Ma alustaksin esmalt selgitamisega, miks ma arvan, et selline tsivilisatsioon meie seas eksisteerib. Mu enda kui UFO-fenomeni ajaloolase taust on uurida avalikustatud endisi salastatud USA valitsuse ja sõjaväe dokumente alates 1940. aastatest kuni tänapäevani. On ilmselge, et USA militaar- ja salaluurehierarhia olid äärmiselt mures nende lendavate objektide pärast juba üle 70 aasta tagasi. Need objektid näitasid üles erilist huvi USA tuumatehnoloogia vastu; nad liikusid kiirusel, mis oli mitu korda suurem, kui meie inimtehnoloogia eales võimaldas, tehes siksak-manöövreid; jäädes hetkega seisma, et siis hetkega taas minema kihutada.

Avalikud dokumendid kinnitavad, et a) sellised nähtused tõepoolest toimusid USA õhuruumis ja b) valitsus tundis selle pärast suurt muret. Mis puudutab irdunud tsivilisatsiooni, siis ma alustaksin ühest vestlusest, mis ma pidasin aastaid tagasi ühe teadlasega, kes töötas NSA heaks 1960-ndate keskel. Tegemist on tuntud prominentse teadlasega, kes rääkis mulle, et 1964.-65. aasta paiku olid NSA kasutuses arvutid, mille protsessori kiiruseks oli 650 MHz, mis tänapäeval pole mingi näitaja, kuid 1965. aastal oli see kiirus ennekuulmatu. Kusjuures tavatarbijateni jõudsid sellise kiirusega arvutid alles umbes 2000. aasta paiku ehk 35 aastat hiljem. Seega me teame, et NSA oli muust maailmast oma tehnoloogias 35 aastat ees. Lisaks tuleb mõista, et 1965. aastal oli NSA täiesti tundmatu agentuur. Seega oli tegemist salajase organisatsiooniga, kelle kasutada oli ilmselt maailma parim arvutitehnoloogia. Pole kahtlustki, et salamaailm on ka täna muust maailmast oma tehnoloogialt aastakümneid ees.

 

Oma ajast ees tehnoloogiad

1980-ndate alguses sai ajakirjanik James Goodall kontakti Groom Lake’is Nevadas tegutseva Area 51 töötajatega. Ta kirjutas, et temale kinnitati, et Nevada kõrbes on tehnoloogia, “mis teeks George Lucase kadedaks, sest see on võimsam, kui mis iganes me näinud oleme “Star Treki” ja “Star Warsi” filmidest”. Sellist infot on aastate jooksul lekkinud äärmiselt palju.

fgsg2

Seega on alates 1940-ndatest kui mitte varem, keegi saanud oma kätte väga eksootilise tehnoloogia ja pole kahtlustki, et seda rahvaga jagada pole kellelgi plaanis. Seda tehnoloogiat hakati uurima ning võimalik, et just sealt arendati välja mikrokiibid, valguskaablid, laserid ja elektrogravitatsiooni, kes teab. Elektrogravitatsioon on antigravitatsioonilise tõukejõu süsteem, mis mulle tundub, et tegi oma tõelise läbimurde 1950 ja 60-ndatel.

See on tehnoloogia, mida ei soovita rahvaga jagada mitte kunagi, sest see paneks punkti kogu planeedi naftatööstusele. See vahetaks välja sisepõlemismootorid millegi mitu korda võimsamaga, mis on samal ajal ka keskkonnasõbralik. Lisaks poleks võimalik selle tehnoloogiaga niimoodi lõputult raha teenida nagu naftatööstusega. Kuid me peame aru saama, et isegi peale selle tehnoloogia leiutamist käivad arendustööd pidevalt edasi. Ainuüksi USA-s on salastatud tuhandeid patente tehnoloogiasektoris, kindlasti on sama lugu ka muu maailmaga. Kui sa oled andekas ja arendad ise välja elektrogravitatsiooni seadeldise või mingi vabaenergia süsteemi, siis tõenäoliselt see patent salastatakse.

 

Võimalus uurida salaja Universumit

Minu hea sõber Tom Valone, kes on elektrogravitatsiooni ekspert ja töötas USA patendiametis aastaid, kinnitas mulle, et kõik eksootilisemad leiutised salastatakse. Seega me teame, et “neil” on luba seda tehnoloogiat edasi arendada, meil aga mitte. Küsimus ongi, kas nad arendavad seda edasi. Kas nad on võimelised ühel hetkel välja arendama korralikult funktsioneeriva “lendava taldriku”?

Nii hullumeelne, kui see ka ei tundu, ma arvan, et vastus on kahtlemata jah. Sellisel juhul on neil võimalusi teha palju seda, mida tavainimesed ei saa, näiteks lennata teistele planeetidele ja uurida universumit. Ma tean, et see kõlab üle mõistuse segane neile, kes aktsepteerivad reaalsust nii, nagu meile öeldakse. Kuid mina arvan, et just nõnda asjad käivadki. Nende teadmised tehnoloogiast on mitu korda suuremad meie omast, neil on võimalus sõna otseses mõttes suhelda Universumiga erinevatel tasanditel. On väga võimalik, et nad suhtlevad ka erinevate olenditega Universumis ja neil on teistsugune arusaam kosmoloogiast ning üleüldisest suuremast pildist. Seega, mina liigitan seda seltskonda täiesti eraldiseisvaks tsivilisatsiooniks meist, siit tulebki termin breakaway civilization.

 

Kas sa arvad, et “irdunud tsivilisatsioon” leiutas ise selle tehnoloogia või said nad mingit abi?

Ajaloos paistab olevat mitmeid intsidente, kus midagi kukkus alla ja meie leidsime selle üles. Selle “meie” all pean ma silmas USA sõjaväge ja võimalik, et osales ka Vene sõjavägi. Ma rääkisin hiljuti ühe venelasest uurijaga, kes ütles mulle, et tema uuringute põhjal paistab, et ka venelased said kätte mitmeid allakukkunud lendavaid taldrikuid. Mitmeid sarnaseid juhtumeid on aset leidnud kõikjal üle maailma, kuid paistab, et USA jõuab alati esimesena kohale, seega neil on kuidagi see süsteem globaalselt valmis seatud olla alati kohal.

Kui sinuni jõuab teadmine uuest tehnoloogiast, olgu selleks elektrogravitatsiooni tehnoloogia või vabaenergia, siis see võimaldab sul ise leiutada uusi asju – sa ei pea tingimata tegema näiteks tulnukatega koostööd, seega ma arvan, et mõlemad variandid on reaalsed. Kokkuvõttes ma usun, et inimkond oleks need eksootilised tehnoloogiad ise leiutanud varem või hiljem nagunii.

 

Kas sa tead, mis põhjusel need UFO-d alla kukkusid? Kas toimus mingi konflikt?

Ma väga sooviks, et ma oskaksin sellele küsimusele vastata, kuid kahjuks ei oska. Ma ei tea mitte kedagi, kes teaks seda. On teada, et 1950-ndatel oli mitmeid juhtumeid, kus pilootidele anti USA sõjaväe poolt käsk taldrik alla tulistada. Mul puuduvad andmed, kas mõni taldrik suudeti alla tulistada. Kuid olemasolevad dokumendid kinnitavad, et mõned taldrikud on tõepoolest alla kukkunud ja sõjaväel oli suur huvi nende vastu.

 

Mis sa arvad, kui kaugele suudavad nad nende taldrikutega lennata? Kas lihtsalt meie endi Päikesesüsteemis või ka oluliselt kaugemale?

1988. aastal tuli käibele termin ARV (Alien Reproduction Vehicle), tõlkes tulnukate reproduktsiooni sõiduk.

arv

Sellest kirjutas ja rääkis avalikult lennunduse juhtivtöötaja Brad Sorensen, kes läks lennu-show’le, mis toimus Lockheedi Helendale’i rajatistes. Sorensen oli seal üritusel koos ühe kõrge ametnikuga, kes ütles, et lähme hoopis päris show’le. Nad läksid helikopterisse ja lendasid Lockheedi teiste rajatiste juurde ja läksid hoonesse, mida kutsutakse “The Big Hangar” (suur angaar), mida turvasid valvurid M16 automaatrelvadega. Angaar oli jagatud kaheks, ühel pool oli kaugelearenenud USA tehnoloogia, sõjalennukid jne. Brad Sorensenil õnnestus näha ka seda, mis oli teisel pool.

Oma mitmetes intervjuudes on ta tunnistanud, et tema aju hakkas kõike nähtut detailselt salvestama. Ta nägi kolme eri mõõtu taldrikut, mis lihtsalt hõljusid õhus, nad ei rippunud mingite kaablite otsas vms. Nendest taldrikutest pidas kõne ka kõrge kindral, kes ütles, et tegemist on “meie” toodetud tehnoloogiaga, mis arendati välja tänu tulnukate tehnoloogia põhjalikule uurimisele. Kindrali sõnade kohaselt olid nad juba tervet Päikesesüsteemi saanud põhjalikult uurida tänu nendele taldrikutele. Sorensen ütles, et need taldrikud ei paistnud välja uued, vaid kulunud. Saalis näidati ka videot, kus üks täpselt samasugune taldrik hõljus kuivanud järve või kõrbe kohal ja siis hetkega kadus tohutu hooga taevasse. Ma tunnen isiklikult mitut inimest, kes on Brad Sorenseniga intervjuusid teinud ja seega ma usun, et see juhtum on tõene.

 

“Me teame, kuidas lennata kosmoses”

Mis puudutab lendamist teistesse tähesüsteemidesse, siis me teame stealth-sõjalennuki looja Ben Richi tuntud ütlust, kes vahetult enne oma surma tunnistas, et “meil on olemas tehnoloogia, viimaks tulnukad tagasi koju, me saame lennata tähtede vahel ja selleks ei kulu igavikke”. Ta lisas, et meie matemaatilistes võrrandites olid vead, kuid me tegime parandused ja nüüd me teame, kuidas lennata kosmoses. Ta ei öelnud, et me nüüd lendame tähtede vahel, kuid sellegi poolest on tegemist äärmiselt julge ütlusega.

Sellele kõigele lisaks on meil lugematu arv tunnistajaid, kes on näinud Area 51 piirkonnas lendavaid objekte, suuri mustasid kolmnurkse kujuga laevasid, mis kindlasti pole lennukid. Kuni 1990-ndate alguseni sai Area 51 juurde minna üpris lähedale, tänaseks on nad oma piirid ja aiad ehitanud oluliselt kaugemale, et sealset varjata. Pole kahtlustki, et kulisside taga tegeletakse äärmiselt kaugele arenenud salajase kosmoseprogrammiga, millega kaasneb ka salajane infrastruktuur. See kõik toimus juba üle 20 aasta tagasi, mõelda vaid, kuhu nad on tänaseks arenenud. Ja tuletame meelde, et vaid aastajagu tagasi mainis ka Venemaa peaminister Dmitri Medvedev teleintervjuus, et mehed mustas on olemas. Ma arvan, et nii tema kui ka Ben Rich ütlesid kogemata välja palju enamat, kui nad tegelikult plaanisid. Kui Lockheedil on see tehnoloogia olemas, siis on see olemas ka USA valitsusel, sest Lockheed võidab pidevalt suuri riigihankeid.

Meie elu siin maailmas dikteerib paljuski just naftatööstus, mille nimel peetakse ka pidevaid sõdu. Naftatööstus on ka inimtsivilisatsiooni infrastruktuuri põhialuseks, kuid igaüks, kes vähegi mõelda oskab, saab aru, et see ei ole jätkusuutlik. Ja teades, et on olemas “see teine” tehnoloogia, mida meie eest varjatakse, siis minu meelest on tegemist väga suure probleemiga.

 

Kuula saate esimest tundi tasuta siit.

Allikad ja lisalugemist: Richard Dolani veebileht, Red Ice Creations, Red Ice members

 

Küsitles Henrik Palmgren

Tõlkis ja toimetas Hando Tõnumaa

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt