Uus uuring: 2% Marsi pinnasest moodustab vesi

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

27. september 2013 kell 18:37NASA kosmosekulgur Curiosity kogutud andmete põhjal on selgunud, et Mars ei olegi kuiv planeet ning esialgsetel andmetel moodustab 2% selle pinnasest vesi. Ajakirjas Science ilmunud nelja Marsi pinnast käsitleva uurimuse kohaselt leiti planeedi pinnasest lisaks veele ka olulisel määral inimestele mürgiseid kloriide klooriühendeid nagu perkloraati. 

 

Esimese planeedi pinnal läbitud 500 meetri vältel võttis Curiosity proove kahes kohas. Proovide analüüs kinnitas, et atmosfäär mängib Marsi pinna kujundamisel peamist rolli. Planeedi pinnas aga toimib käsnana, mis atmosfäärist erinevaid ühendeid endasse imab, kaasaarvatud vett, mille massiprotsent pinnaseproovis oli 1,5-3%.

Vee massiprotsent on piisavalt kõrge, et seda pikemate mehitatud kosmosemissioonide korral otstarbekas pinnasest eraldada oleks, seevastu muudaks mürgiste kloriidide osakaal planeedi koloniseerimise plaanid keerukamaks.

NASA plaanib esimest mehitatud kosmoselendu Marsile aastal 2030.

 

 

Allikad: ERR Teadus, NASA

Originaaluuringud: Science, S 2, S 3, S 4

Foto: NASA/JPL-Caltech/Malin

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt