Video: kummaline torujas pilv Texases

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

22. november 2013 kell 21:29Novembri alguses sai üks Amarillo, Ühendriikide Texase osariigi elanik video peale harvaesineva loodusnähtuse, mis vallandas internetis kommentaaride tormi, et tegu võib olla millegi väga enneolematu ja isegi maavälisega. Live Science kirjutab aga, et tegu on tõenäoliselt hariliku kuid harvaesineva rullpilvega.

 

Vaata videot:

 

 

Ilm.ee kirjutab, et rullpilv on arcus-pilvede alaliik, mis meenutab pikka maapinnaga horisontaalselt paiknevat toru või rulli ja on emapilvest (näiteks rünksajupilv) täielikult eraldatud . Rullpilv võib tekkida ka iseseisvalt, mida saab kirjeldada kui üksiklainet õhus. Kõige tuntumaks selliseks on Austraalia põhjaosas tekkiv “hommikuhiilgus“ (Morning Glory cloud). Selle tekkimine on seotud rannikualade ja seal tekkivate briisidega. Kui rullpilv tekib seoses rünksajupilvega, siis on selle põhjuseks laskuvad õhuvoolud, mille põrkel aluspinnaga võib tekkida õhulaine. Selle harjal tekibki rullpilv, mille üleminekuga võib kaasneda tugev tuulepuhang (pagi). Sageli on äike hääbuv, kui seda veel on emapilves.

 

Morning Glory  Sweers Islandil, Queenslandis (Austraalia), septembris 2010. aastal:

r638180_4398555

 

Rullpilve on märgatud ka Eestis, foto tehtud 24. mail 2009. aastal Tallinnas:

P5242224-v

 

Ja veel üks video sarnasest nähtusest Calgarys, Kanadas, 2013. aasta juunis:

 

 

Allikad: Coast to Coast, Live Science, Jüri Kamenik “Huvitavad ja haruldased pilvevormid”

Vaata ka alternatiivset teooriat: Controversial Files

Fotod: abc.net.au, Lee Nuutre

 

Toimetas Mariann Joonas

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt