Uudiseid Soomest: kirgi kütab pensionifondi juhi korruptsiooniskandaal

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

2. detsember 2013 kell 9:02



Pensionifondi juht puhus hüvedepilli lõhki

Soomes ajas avaliku sektori töötajate pensionifondi KEVA juht Merja Ailus pilli sedavõrd lõhki, et neli aastat kestnud töö järel ei leitud enam võimalust teda fondi juhtimas hoida ning oma paar nädalat kogu Soome ühiskonda ja meediat köitnud jagamine ei lõppenud tema lahkumisega, vaid käivitus hoopis üldisem arutelu riigiettevõtete ja -organisatsioonide juhtide kõrgete palkade teemal.

Viimaseks tilgaks sai see, et väga kõrgest palgast ja muudest hüvedest ikkagi ei piisanud, vaid Ailus oli endale korraldanud ametikorteriks luksuskinnisvara ja skeemitanud ametiautoks punase BMW-kabrioleti.

Kummalisel moel lasti Ailus lahti üle 300 000 euro suuruse kompensatsiooniga ning kuna tema lahtilaskmise eel selgus, et tema töölepingus on klausel, mis keelab avalikustada vastavaid läbirääkimisi tööandja ja töötaja vahel, tõusis lõpuks päevakorda ka teda lahti lasknud nõukogu roll ja pädevus selles mängus ehk kuidas üldse lasti asjad nii kaugele ja kummaliseks areneda.

Allikad ja lisalugemist: Helsingin Sanomat, YLE, Talouselämä

 

Soome langes Pisa tipust

Soome langes Pisa testi tipust ehk kuna OECD eelmise aasta uuringus osalenud 65 riigi edetabelis, mille tulemused avaldatakse nüüd detsembri alguses, oli pearõhk kooliõpilaste matemaatikaoskustel lugemisoskuse ja loodusteaduse ainete kõrval, siis tõusid Aasia maad ja piirkonnad.

Matemaatikas jäigi Soome esikümnest välja, lastes endast mööda mitmeid Aasia riike ja piirkondi ning muuseas ka Eesti, olles ikkagi veel Põhjamaade parim. Kui sajandivahetusest alates on Soome pidevalt tipus olnud, siis esimesed signaalid Soome Pisa-eduloos tõrgete tekkimisest kerkisid esile 2009. aastal.

Allikas: Helsingin Sanomat

 

Eestist Soome toimuvat viinarallit üritatakse pidurdada

Eestist Soome toimuvat viinarallit üritatakse pidurdada järgmisel aastal suure kampaaniaga, milles Soome riik  erinevate ministeeriumide ja ametkondade koostöös rõhutab soomlastele nii seaduslikke alkoholi riiki toomise piirkoguseid kui ka alkoholi negatiivset mõju tervisele.

Väidetavalt veerand Soomes tarbitavast alkoholist tuuakse välismaalt ja reeglina Eestist ning põhimure on selles, et lubatud suurte koguste puhul ei suuda ametivõimud tõestada, et kaasasolev tulivesi on tegelikult edasimüügiks, mitte isiklikuks tarbimiseks.

Allikas: Helsingin Sanomat

 

Ära osta midagi“ päev Soomes

Soomes peeti traditsiooniks muutuvat “Ära osta midagi“ päeva 29. novembril ehk just jõuluostuhulluse käivitumise eel, et kutsuda üles tarbijaid kaaluma, kas tehtud, tehtavad ja plaanitavad kulutused ostudele on ikka hädavajalikud ja asjakohased. Lisaks sellisele päevale on kerkimas päevakorda ka koguni kogu detsembrile mingi sarnase staatuse tekitamine ning “Ära reklaami midagi“ kampaania käivitamine.

Allikas: City

 

Soome krediidimaine on kallis lõbu

Soomele läheb oma maine ülalhoidmine krediidireitingute kujul maksma päris palju. Näiteks Moody’s, Standard & Poor’s ja Fitch saavad aastas Soomelt selle reitingu hindamise ja avaldamise eest kokku 437 500 eurot.  Soome riigi vastavad asjapulgad aga kinnitavad, et see on riigi maine hind, mille üle ei kaubelda.

Allikas: Talouselämä

 

Foto: BMW

 

Toimetas Ain Hinsberg *

 

*Igal esmaspäeval teeb möödunud nädalal meie naabreid (Läti, Leedu, Soome, Venemaa, Rootsi) enim kõnetanud uudistest kokkuvõtte turismi-teadjamehest läänemereruumi-poliit, EHTE (Eesti Hotelli- ja Turismikõrgkooli) arendus- ja uuringute osakonna juhataja ning õppejõud Ain Hinsberg.

 



Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt