Õilis vale: Oklahoma City plahvatuse jälgedes

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

10. juuli 2013 kell 15:55Oklahoma City Bombing 15th Aniversary

19. aprillil 1995 parkis endine sõdur ja turvamees Timothy McVeigh renditud kaubiku Alfred P. Murrah’ nimelise valitsushoone ette ja pani toime massimõrva, tappes plahvatusega 168 tsiviilisikut, nende hulgas 19 last, ja üle 680 inimese sai vigastada. Ametlike allikate järgi oli sõidukis põllumajandusväetisest, diiselkütusest ja muudest kemikaalidest valmistatud pomm. See rünnak oli üks hävitavamaid Ameerika Ühendriikides kuni 9/11 massimõrvani, kus hukkus ligi 3000 inimest.

 

Kaheksa aasta jooksul on ohvrite pered, ellujäänud ja päästjad küsitlenud riigiametnikke, lootes saada vastuseid küsimustele, mida meedia ja valitsus on ignoreerinud ja tsenseerinud. Nende püüdlustest tehti dokumentaalfilm “Noble Lie“ (Õilis vale), mis on kauakestnud uurimise kulminatsioon, paljastades avalikkuse eest varjatud teavet. Film lahkab teemat sügavuti, andes sõna politseinikele, uudistereporteritele, kannatanutele ja teistele pealtnägijatele, kelle tunnistuste põhjal kujuneb välja hoopis teistsugune pilt, kui sündmuse ametlik versioon näidata tahab.

Kell 09.02 plahvatas firmale Ryder kuulunud kollane kaubik üheksakorruselise valitsushoone ees, hävitades kolmandiku hoonest. 90 minutit pärast plahvatust peatas Oklahoma osariigi patrull Timothy McVeigh’, kes sõitis ilma numbrimärgita autos ja arreteeriti ebaseadusliku relva omamise eest. Kohtuekspertiisi tõendid sidusid kiirelt McVeigh’ ja Terry Nicholsi rünnakuga ning neile esitati mõne päeva jooksul süüdistused massimõrva toimepanemises.

 

ryder kaubik

 Timothy McVeigh

MCVEIGH

Terry Nichols

terry nichols

 

Nichols aitas kaasa lõhkeainete hankimisel ja kaubiku ettevalmistamisel ning pärast plahvatust pöördus ta ise politseisse. Nende motiiviks oli Waco veresaun, mis toimus samal kuupäeval aasta tagasi, kui alkoholi, tubaka ja tulirelvade büroo (ATF) korraldas Texases asuvasse rantšosse reidi, millest alguse saanud tulevahetuses sai surma 76 tsiviilisikut. McVeigh mõisteti surma ning talle tehti surmav süst 11. juunil 2001 ja Nichols sai eluaegse vangistuse. Michael Fortier peeti kinni valitsushoone jälgimise eest, kuid tunnistades roimarite vastu, lühendas ta oma vangistuse aega ja ta vabastati hea käitumise eest ning anti uus identiteet.

Paljud suured meediakontsernid kirjutasid esialgu, et rünnaku korraldasid islami terroristid ja Ameerika-Araabia diskrimineerimisvastase komitee juht Hamzi Moghrabi süüdistas meediat ebatäpse info avaldamises, mis riivas moslemeid ning araablasi.

Selle pommitamise tulemusena võttis USA valitsus vastu antiterrorismi ja tõhusa surmanuhtluse seaduse. Samuti kinnitati õigusaktid, mille eesmärk on suurendada kaitset ümber valitsushoonete, mis hoiaks ära tulevasi terrorirünnakuid.

 

Tekkinud küsimused

Kui rünnaku põhjuseks oli hoones olev alkoholi, tubaka ja tulirelvade büroo (ATF), siis miks mitte ükski selle büroo töötaja surma ega viga ei saanud? Miks ATF-i kontor oli tühi sellel hommikul?

Kohale ilmunud ATF-i töötajatel oli mitmeid versioone puudumise kohta. Ühe versiooni kohaselt oli siiski kaks töötajat hoones ja selle päeva tõelised kangelased. Agent Luke Franey sõnul kaotas ta teadvuse plahvatuse tagajärjel, kuid toibudes kasutas ta pääsemiseks idamaiseid võitluskunste seinte purustamisel ja seejärel vigastas kätt. Mõned minutid hiljem nähti teda hoone juures täiesti tervena ja tolmust puhtana kellegi kätt surumas. Teine töötaja Alex McCauley ütles, et oli liftis plahvatuse ajal ja elas üle vabalangemise, kui trossid purunesid. Sündmuskohal olev liftide mehaanikaosakonna juht kinnitas, et liftide turvasüsteemid olid töökorras ning meeskond ei avastanud kontrolli käigus mitte ühtegi inimest nendest. Seda asjaolu tunnistati ka kohtus.

 

ATF

 

ATF-i informaator Carol Howe teatas enne plahvatust, et FBI ja CIA heaks töötanud neonats ja Saksa luuretöötaja Andreas Strassmeir on juhendamas föderaalhoonete pommitamist ning teinud mitmeid külastusi Oklahomasse. Andreas Strassmeirit peeti alguses üheks kahtlusaluseks, kuid ei leitud süüdistuste esitamiseks otseseid tõendeid. See võis olla põhjus ATF-i kahtlasele käitumisele, kuna nad olid eelnevalt informeeritud rünnakust. Oklahoma kongresmen Ernest Istook ütles samuti sündmuskohal, et oli teadlik plahvatusest, kuid hiljem muutis oma ütlusi. Istook keeldus tunnistamast seda šerifi asetäitja palumisel valedetektori all.

 

strassmeir

 

Miks olid pommirühma autod enne rünnakut Alfred P. Murrah valitsushoone vastas parkimisplatsil?

Mitmete tunnistajate sõnul viibis valge pommirühma auto varahommikul valitsushoone läheduses. Kohalike võimude sõnul ei olnud see tõsi. Hiljem öeldi, et seda kasutati sellel hommikul rutiinsel patrullkäigul. Osa dokumentide põhjal helistati justiitsministeeriumi täitevsekretärile ja teatati föderaalhoone rünnakust 24 minutit enne selle juhtumist, kuid sellele ei reageeritud. Imelik kokkusattumus on ka see, et neli aastat varem, 1991. aastal, kirjutas Martin Keating, Oklahoma kuberneri Frank Keatingu vend, romaani “Final Jihad“ käsikirja. Uskumatu, aga raamatus on mees nimega Tom McVeigh, kes pommitas Oklahoma linna valitsushoonet. Samuti ennustas raamat ette TWA 747 lennuõnnetust, mis toimus 17. juulil 1996 ja rünnakut Maailma Kaubanduskeskusele 1993. aastal. Praegu on Martin Keating ja „Final Jihad“ Wikipediast kustutatud, kuid Amazon.com müüb siiani tema prohvetlikku raamatut, mis keskendub ühe salasekti tegevusele.

 

pommirühm

 

 

 

 

final jihad

 

 

Kui Timothy McVeigh tegutses üksi, siis kes oli teine kaubikust lahkunud isik?

FBI avalikustas tunnistajate kirjelduse järgi kahe kahtlusaluse näovisandid, keda nähti kaubikust lahkumas ja suundumas pruuni kastiga autosse. Huvitaval kombel teise isiku otsimine lõpetati ja ta kuulutati FBI poolt “kummituseks“ – inimeseks, keda ei eksisteerinud. Vaatamata sellele nähti kaks päeva enne rünnakut Ryderi kollast veoautot tanklas, kus Timothy McVeigh oli koos inimesega, keda ei identifitseeritud Terry Nicholsina.

 

teine kahtlusalune -  kummitus

 

Tõe otsimine

Bill Clinton: “Õiglusemõistmine nendele tapjatele on kindel, kiire ja tõsine. Me leiame nad, me mõistame nad süüdi ja püüame määrata neile surmanuhtluse.“

Olklahoma linna elanikele lubati iga inimese karistamist, kes on selle traagilise sündmuse põhjustanud. Hoolimata uute asitõendite ja tunnistajate lisandumisest ignoreeriti seda lubadust ning inimesed hakkasid kahtlustama, et valitsus varjab tõde.

Hoone ida- ja lääneküljest leiti kaks lõhkemata pommi, mida meedia hommikul ka mainis, kuid pärastlõunal muudeti uudiseid täielikult. Ainult üks kohalik uudistekanal Kfor-TV4 edastas põhiaspekte sündmusest ja kahtlusalustest. Paar aastat hiljem ostis New York Times Broadcasting uudistekanali ära ning vallandas juhtkonna.

 

kfor 4

 

Kohtunik keelas tunnistajate osaluse kohtuistungil ja vandemeeste kogule ei näidatud fotosid ega turvakaamerate lindistusi, mis tol hommikul salvestati. Üks vandemees nõudis seaduste kohaselt tunnistajaid ning videosalvestiste nägemist, kuid FBI külaskäik hirmutas vandemeeste kogu vaikima.

Föderaalkohtunik Richard Paul Matschi tellitud kohtupidamispaik viidi seadusevastaselt Denverisse, viidates sellele, et süüdistatavad ei saa Oklahomas õiglasi karistusi. Kohus kestis vaid kolm nädalat, samas kui näiteks kohus O. J. Simpsoni üle samal aastal kestis üheksa kuud. Timothy McVeigh mõisteti surma, talle tehti surmav süst 11. juunil 2001 ning ta tuhastati ilma seadusekohase lahkamiseta. Terry Nichols sai eluaegse vangistuse.

 

Kaks kahtlast surma

Terrance Yeakey

terrance yakey

11. mail 1996. aastal avaldas New York Times loo pealkirjaga “Politseinik, kes päästis vähemalt neli elu Oklahoma pommitamises, sooritas enesetapu“. Yeakey jõudis esimesena sündmuskohale ja päästis kaheksa inimese elu valitsushoone rusudest. Artiklis viidatakse emotsionaalsest pingest põhjustatud enesetapule, kuid ta pere väidab, et tegu oli jõhkra mõrvaga. Ohvitser keeldus uskumast ametlikku versiooni pärast seda, mida ta oli näinud ning kogus asitõendeid selle tunnistamiseks. On oluline märkida, kuidas Yeakey ennast ametliku versiooni järgi tappis.

Ta lõikas autos olles läbi oma randmed ja kõri, joostes peaaegu verest tühjaks. Seejärel tuli ta autost välja, ronis üle okastraataia ning kõndis kaks kilomeetrit põllul, tagatipuks aga tulistas end pähe ebatavalise nurga alt. Üllataval kombel ei leitud sündmuskohalt relva. Samuti ei algatatud uurimist; ei võetud sõrmejälgi autolt ning ei viidud käbi perekonna küsitlust, selgitamaks, kas tegu võis olla enesetapuga. Selle asemel järeldati ilma lahkamiseta, et Yeakey surm oli enesetapp.

 

Kenneth Michael Trentadue

kenneth michael t.

21. augustil pärast Oklahoma rünnakut Kenneth Michael Trentadue’d piinati ja kägistati isoleeritud vanglaruumis Oklahoma kinnipidamiskeskuses. Justiitsministeerium informeeris peret, et Kenneth poos ennast üles voodilinaga. Lähedased usuvad Kennethi mõrvamist FBI agentide poolt, kes ajasid ta segi neonatsi Richard Lee Guthrie juunioriga, kes oli Andreas Strassmeiri tuttav. Guthrie osalust plahvatuses ei suudetudki lõpuks tõestada.

 

Oklahoma juhtumi asitõendid

* Ametliku versiooni kohaselt oli Ryderi veokis 544 kilogrammi ammooniumnitraatväetist ja diiselkütust (AN/FO), mis põhjustas hoone osalise kokkuvarisemise. Hiljem märgiti koguseks 2177 kg ja lõhkeaine oli paigutatud hoonepoolsele küljele tagurpidi J-tähe kujuliselt, kuid selline raskus oleks murdnud auto telje või kallutanud märgatavalt autot.

* Khobari tornide rünnak 25. juunil 1996 oli terrorirünnak, kus prooviti hävitada USA õhujõudude personali kaheksakorruselist hoonet. Suur veoauto, milles oli 2267 kg lõhkeainet, tekitas plahvatades maa sisse tohutu kraatri (26 m lai ja 35 m sügav), kuid ei põhjustanud hoonele märkimisväärset kahju. Hinnanguliselt võrdus lõhkeaine 11 000 kg TNT-ga. Oklahoma hävitav pommiplahvatus tekitas seevastu vaid 9 meetri laiuse ja 2,4 meetri sügavuse augu maasse ning oli võrreldav 2300 kg TNT-ga, kuid hävitas pool hoonest. Näitena võib tuua veel Sterlingi hoone pommitamise 1970. aastal, kus õhati 1000 kg AN/FO-t, kuid hoone sai vaevalt kahjustada.

 

Khobari tornide rünnak

Khobar_towers_and_crater

Sterlingi hoone pommitamise

sterling_hall_bombing

 

* Frederic Whitehurst, keemik ja tähtsaim Föderaalse Juurdlusbüroo laboratooriumi lõhkeainete ja seadeldiste ekspert, oli esimene nüüdisaegne FBI vilepuhuja. Ta teatas, et analüüsi tulemused olid ekslikud, sest maailma parimas laboris seda juhtuda ei oleks saanud. Sellegipoolest ei muudetud ametlikku versiooni sündmusest ja on jäänud mulje valeinfo tahtlikust edastamisest. Vilepuhuja ütles, et selline käitumine on mõjutanud nii Maailma Kaubanduskeskuse (1993) kui ka Oklahoma juhtumit.

 

Frederic Whitehurst

 

* Ammooniumnitraatpommid eritavad plahvatusel toksilisi gaase ja ligipääs sündmuskohale pidi olema raskendatud. Esimestel inimestel, kes Alfred P. Murrahi valitsushoone juurde tulid, ei tekkinud köhimisrefleksi ja nad ei tundnud vänget gaasilõhna.

* Oklahoma pommitamise komitee liikme sõnul pidanuks veok tekitama plahvatuse, kus õhulaine hävitab aknad ning osaliselt seinad, sest lööklaine ei oleks suutnud purustada põrandate raudbetoonplokke. Erinevate tegurite kohaselt tuli plahvatusi hoone seest, sest kivipraht ja paberid olid lennanud kaugele üle tänava – autoplahvatusele vastupidises suunas. Hoones viibivad tunnistajad tundsid maja kõikumas edasi ja tagasi nagu maavärina ajal. Seismograafid jäädvustasid kümnesekundilise võnkemuudatuse, mis sisaldas kahte suuremat võnget. Detoneeritud laenguid on võimatu üksteisest eristada ja see tähendab, et toimuda võis nii auto kui ka mitmete teiste pommide plahvatus.

* 25 aastat relvade arendamisega tegelenud kindral Benton K. Partin käis Oklahomas plahvatust uurimas. Ta leidis, et vähemalt neli hävituslaengut hoone tugipunktides põhjustasid hoone osalise kokkuvarisemise.

* Valitsus püüdis tõestada enda ametlikku versiooni ja tellis eksperimentaalse uurimuse, mis teostati Eglini õhuväebaasis Floridas. Tulemused olid enam kui mannetud, sest katsetes ei suudetud tekitada testhoonele võrdväärseid kahjustusi. Ekspertide sõnul on sellised purustused võimalikud vaid paigaldatud lõhkelaengutest hoone sees.

* Riigikaitseosakonna sõnul leiti pärast Oklahoma pommirünnakut sündmuskohalt samal hommikul päästetööde käigus ida- ja lääneküljest plastilist lõhkeainet koos detonaatoriga, millest üks tehti kahjutuks ja teine evakueeriti. ATF-i sõnul ei hoitud hoones relvi ega lõhkeseadeldisi.

* Kõik turvakaamerad lõpetasid töö mõned minutid enne plahvatust ja ei näita Ryderi kaubikut, mida väidetavalt rünnakus kasutati, ega ka hoonet ennast sel hetkel. Esialgu keeldus FBI videolintide avalikustamisest, kuid hiljem näidati osasid linte inimestele, kes FBI ja CIA kohtusse kaebasid asitõendite varjamise eest. Väärib märkimist, et FBI sõnul sai kaameratel lint otsa samal ajal ja müstilisel kombel hakkasid tööle hetk pärast plahvatust.

Päästeamet lõpetas 1. mail ohvrite otsimise rusude alt ja ohutuse tagamiseks otsustati hoone lammutada. McVeigh’ advokaat Stephen Jones nõudis selle viivitamist, et kaitsemeeskond saaks kohtu jaoks veel asitõendeid koguda. 23. mail Murrahi valitsushoone lammutati lõhkelaengute detoneerimisega.

 

Andreas Strassmeir

Elohim City on kogukond Oklahomas, mis asutati 1973. aastal. Kogukond sai riigi tähelepanu osaliseks valitsushoone plahvatuse korraldanud Timothy McVeich’ tõttu, kes helistas kaks nädalat enne rünnakut Elohim City turvaülemale Andreas Strassmeirile. Valedetektori all tunnistades näitas McVeigh valetamise märke, kui küsiti, kas kõik plahvatuse korraldamisel osalenud isikud on kinni peetud. ATF-i informaatori Carol Howe’i sõnul oli pommitamise korraldaja CIA ja FBI heaks töötanud neonats Strassmeir, kes juhendas McVeigh’d.

 

Timothy McVeigh

McVeigh oli kõrgema väljaõppe saanud sõdur. Pärast Lahesõjast naasmist tahtis ta ühineda erijõududega, kuid tema psühholoogilist profiili peeti sobimatuks. McVeigh otsustas armeest lahkuda ja ta vabastati 31. detsembril 1991. Terry Nichols väitis aastal 2006, et Timothy kaasati sõjaväkke salajasele missioonile. Seda tõestavad ka samal ajal makstud krediitkaardi võlad, mis olid tekitatud hasartmängudega. Teda nähti 18 kuud enne pommitamist North Dakota sõjaväebaasis, kus ta harjutas õhkamisi, kuid FBI eitab sõjalisi sidemeid temaga sel ajal.

19. aprillil 1995 McVeigh vahistati ja mõisteti surma ning 11. juunil tehti talle surmav süst. Tema laip viidi salaja meditsiinilise kontrolli kaubikusse, kus kirjutati surmatunnistus ilma lahkamiseta. Surmatunnistusele märgiti tööandjaks sõjavägi. Hukkamise tunnistaja Susan Carlson ütles, et nägi McVeigh’d hingamas veel pärast surnuks kuulutamist. Võimalik, et Tim lõpetas edukalt salajase missiooni ja kõndis kaubiku tagauksest välja teadmata suunas.

 

Pommitamise tegelik motiiv?

Professor Lance DeHaven-Smith kirjutab, et riiklikud kuriteod demokraatia vastu (SCAD) kaasavad riigiametnikke ja erahuvisid ning neid tehakse varjatud tegevuskava elluviimiseks. ATF kaotas suure osa oma usaldusväärsusest Waco intsidendiga ning Oklahoma plahvatus võis olla operatsioon vihaste inimeste rahustamiseks. Teine versioon on, et see terroriakt korraldati uute terrorismiseaduste sujuvamaks vastuvõtmiseks.

waco juhtum

 

USA endise presidendi Bill Clintoni vanemnõunik ütles, et ainus asi, mis võib päästa Barack Obamat aina nõrgenevast võimuhaardest, mida näitab tema pooldajate vähenemine, on samasugune terrorirünnak nagu Oklahoma plahvatus või 9/11, sest just sellistest sündmustest lõikasid kunagised riigijuhid kasu.

 

911

 

Vaata dokumentaalfilmi “The Noble Lie – Oklahoma City“ siit.

Fotod: bostonherald.com, thepatriotperspective.files.wordpress.com, images.oprah.com, a57.foxnews.com, upload.wikimedia.org, kstp.com, p66.badoo.com, suntimes.com, i.cdn.turner.com, bloomberg.com, tytruth.com, upload.wikimedia.org, archives.library.wisc.edu, fbiwhistlestop.com, blogs.suntimes.com, a.abcnews.com, 0.gravatar.com

 

Toimetas Laur Raudsoo

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt