Ajuskaneeringuga saab mõtteid lugeda

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

22. august 2013 kell 13:12b_brain-640x143Radboudi ülikooli teadlaste uuring näitab, et kui analüüsida MRT-ajuskaneeringuid matemaatilise mudeliga, on võimalik inimeste mõtteid varasemast täpsemalt modelleerida – näiteks määrata, millist testis olnud tähte katsealune täpselt vaatas, vahendas ERR.

 

Seni on magnetresonantstomograafiat ehk MRT-d taju-uuringutes kasutatud peamiselt selleks, et määrata, millised ajupiirkonnad on mingi ülesande täitmise ajal aktiivsed. Hollandis asuva Radboudi ülikooli teadlased on aga rakendanud MRT-d, et määrata, mida katsealune parasjagu vaatab.

Teadlased “õpetasid” matemaatilisele mudelile, kuidas 2 x 2 x 2 mm suurused ajuskaneeringute osad vastavad skaneeringutel olevatele pikslitele. Kombineerides saadud infot, oli võimalik konstrueerida pilt, mida katsealune nägi. Näiteks kasutasid teadlased selles uuringus käsikirjalisi tähti. Tulemus polnud selge kujutis, vaid segane täpiline muster. Seejärel õpetati mudelile, millised tähed tegelikult välja näevad ning tulemuseks oli üsna tõelähedane rekonstruktsioon.

Uuring lähtub aju võimest kombineerida algseid teadmisi sensoorse informatsiooniga. Nii näiteks on võimalik mis tahes kirjutist moodustavad jooned ja kurvid tähtedena ära tunda alles siis, kui inimene on lugema õppinud.

Teadlased plaanivad mudeleid edasi arendada, et neid saaks rakendada ka inimeste töömälu, unenägude või kujutluste peal ning  edaspidi kavatsetakse detailsemate kujutiste loomiseks kasutada võimsamaid MRI-skannereid.

 

Uuring ilmub peatselt väljaandes Neuroimage.

 

Allikad: ERR, Science DailyFoto: extremetech.com

 

Toimetas Ksenia Kask

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt