Asteroid möödub Maast väga lähedalt

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

5. veebruar 2013 kell 11:56Novaator.ee kirjutab, et vähem kui kahe nädala pärast, 15. veebruari õhtul lendab Maast mööda väike asteroid nimega 2012 DA14.

 

Kuigi täpseid mõõtmisi selle taevakeha läbimõõdu kohta ei ole, hinnatakse selle läbimõõtu 45 meetri kanti ja massi umbes 130 000 tonnile.

Asteroid jõuab maakerale lähemale kui geosünkroonsel orbiidil tiirlevad satelliidid, mis asuvad ekvaatorist 35 800 kilomeetri kõrgusel. Arvutuste järgi möödub DA14 maakera keskmest 34 100 kilomeetri kauguselt ehk umbes 28 000 kilomeetri kõrguselt merepinnast. Kokkupõrkerisk on NASA hinnangul olematu.

 

Kõige lähemal on asteroid Maale 15. veebruari õhtul Eesti aja järgi umbes 21.26 ning peaks jääma sellesse piiri, et palja silmaga seda näha ei pruugi. Tartu tähetorni astronoomiaringi president Jaak Jaaniste sõnul on taevakeha näiv heledus umbes seitse tähesuurust ning selge ilmaga peaks see olema binokliga hästi vaadeldav.

Mõni minut pärast Maale kõige lähemas punktis asumist kaob asteroid maakera varju ning ilmub siis umbes 18 minutit hiljem uuesti heledana välja, liikudes meie mõistes idataeva poole. Parimad vaatluskohad on Indoneesias ja Euroopa idaosas.

Asteroid avastati mullu veebruaris Hispaanias La Sagra observatooriumis. Möödunud aastal möödus see asteroid maakerast 16. veebruaril, siis oli kahe taevakeha vahemaa 2,6 miljonit kilomeetrit.

 

Järgmine kord jõuab sama asteroid maakerale üpris lähedale 2046. aastal, siis peaks selle kaugus jääma umbes 60 000 kilomeetri kanti.

 

Allikas: Novaator.ee

 

Toimetas Mariann JoonasKommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt