Esimesed pildid eluvormidest kõige sügavamalt ookeani põhjast

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

3. märts 2013 kell 8:54ookean 1

 

Hüdrotermaalsed lõõrid on nagu ookeani kõige sügavamate osade oaasid – need on piirkonnad, kus sügavuste jääkülma vett soojendab geotermaalne aktiivsus, nagu näiteks vulkaanid. Süvamere põhjas olevast avausest väljuv kuum vesi ja muda sisaldavad aineid, millest toitub süvamereelustik.

 

Paar nädalat tagasi avastas rühm Suurbritannia okeanograafia keskuse (National Oceanography Centre) teadlasi ekspeditsioonil Kariibi meres juhtumisi seni avastatud lõõridest kõige sügavamal asuva – 5000 meetrit allpool ookeanipinda. Teadlased uurivad vastavastatud lõõri kaugjuhitavate aparaatidega, tehes pilte ning avastades uusi liike ja muid ootamatuid üllatusi.

Teadlaste laev nimega James Cook oli teel uurima Kariibi meres juba teadaolevate lõõride piirkonda, kui nad selle täiesti uue avastuse tegid. Sealses sügavas soojas vees tunnevad end mugavalt nii pimedad krevetid kui ka valged anemoonid.

 

ookean 2

 

Tihti kutsutakse hüdrotermaalseid lõõre ka “mustadeks suitsetajateks” nende värvi ja iseloomuliku korstna kuju tõttu, kust üle keemistemperatuuri kuum vesi väljub. Teadlased on oma aparatuuri abil toonud pinnale ka tükikese sellest “korstnast”. Lõõrist välja purskuva vee temperatuuriks mõõdeti 401 °C, mis teeb sellest lõõrist ka ühe kuumema koha planeedil.

 

Ekspeditsioonilt kaasa toodud “korsten”.

ookean 3

 

Hüdrotermaalne lõõr, pildile jäänud koos mõõtmisaparaatidega.

ookean 4

 

Selle kivi lilla värvus on James Cooki pardal olevatele geoloogidele veel müsteeriumiks.

ookean 5

 

ookean 6

 

Üks ekspeditsioonil osalevatest teadlastest kirjutab järgmist:

“Siinsed värvid on kõige vaimustavamad: rauarohkusest oranžid ja punased, lisaks paabulinnukarva rohelised, sinised ja lillad – kindel märk, et ka vaske leidub rikkalikult. Mõnes kohas ripuvad kivi küljes rohelised stalagmiidid, mis on moodustunud vaserohkest mineraalist nimega atakamiit, vask lausa lekib siin kividest välja. See on suurepärane pilt, mis siin avaneb, sest see kinnitab ühte hüpoteesi, mis meid siia tõi: need sügaval kuumuses asuvad hüdrotermaalsed mineraalid on väga vaserikkad. Laevale tagasi toodud kivid on tõesti nagu paabulinnud, nende imelised värvid püüavad kõigi tähelepanu ning esimest korda konkureerivad kivid bioloogilise eluga samal tasemel oma fotogeensuse poolest.”

 

Teadlased James Cooki pardal juhtimas ookeanisügavuses kondavat mõõtmisaparaati.

ookean 7

 

Paraku ei saa sa minna kuhugi siin Maa peal, ilma prügi leidmata. 5000 meetri sügavuselt leiti pudel. Varem on sarnase leiuna teatatud Coca-Cola purgist 2300 meetri sügavuselt.

 

ookean 8

 

Allikas: iO9

http://io9.com/5986874/the-first-pictures-of-life-in-the-deepest-ocean-vents-ever-discovered

Veel sellest teadusekspeditsioonist: Guardian, TSV, Into the Cayman Abyss blogi

 

 

Toimetas Katrin Suik

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt