Hiinas esitleti 3D-printeriga loodud mõisa ja korterelamut

Artikli kuulamine on saadaval MINU TELEGRAM tellijatele

26. jaanuar 2015 kell 19:14china-3d-printed-mansion-and-tower-block-photo-13D-printeritele on leitud aastatega rohkelt kasutusalasid, alustades igapäevaste esemete paljundamisega ning lõpetades rahvusvahelises kosmosejaamas (ISS) hädavajalike tööriistade loomisega. Paljud ettevõtted proovivad seda uut tehnoloogiat rakendada ka suuremõõtmelisteks projektideks nagu näiteks majade ehitamine. Nüüd on prinditava kinnisvara valdkonnas tõusnud esile Hiina ettevõte WinSun, mis esitles jaanuaris maailma esimest 3D prinditud mõisa ning viiekorruselist korterelamut.

 

WinSun sai läänemaailmas laiemalt tuntuks eelmise aasta aprillis, kui ettevõte teatas, et nad suutsid hiiglasliku printeriga ehitada 24 tunniga kümme maja. Paljud pidasid seda teadet pettuseks, kuid lähemal uurimisel selgus, et ööpäevaga oli tõepoolest püstitatud 10 ühekorruselist maja. Nüüdseks on WinSun võtnud käsile ambitsioonikamad projektid ning Suzhou tööstuspargis võivad huvilised uudistada prinditud viiekorruselist korterelamut ning 1100-ruutmeetrist mõisa.

china-3d-printed-mansion-and-tower-block-photo-5

 Prinditud korterelamu

china-3d-printed-mansion-and-tower-block-photo-1

Prinditud mõis

 Majade loomiseks kasutatava printerite rea töötas välja WinSuni tegevdirektor Ma Yihe ning see sisaldab nelja 6,6 meetri kõrgust, 10 meetri laiust ning 40 meetrit pikkust printerit. Prinditava hoone loomine algab raalprojekteerimisega maja šablooni kujundamisega. Seejärel rakendab arvuti välja töötatud malli, et hakata laduma ehitusmaterjali kihte. Prinditud seinapaneelid jäetakse seest õõnsaks ning neis on vajaliku tugevduse tagamiseks siksakiline muster. Kui kõik ehitamiseks vajalikud majaosad on prinditud, viiakse need ehitusplatsile kokkupanekuks. Seinaõõnsustesse lisatakse terastugevdust ning isolatsioonimaterjale, et vastata riiklikele ehitusstandarditele, ning hiljem täidetakse vahed betooniga.

china-3d-printed-mansion-and-tower-block-photo-6

Näidis prinditud seinast, pudelikestes on seina koostises kasutatud ümbertöödeldud jäätmete näidised

 

Prinditud osad luuakse erilisest segust, mis sisaldab jahvatatud ehitusjäätmeid ja tööstuslikke jäätmeid, liiva, spetsiaalset kiirestikuivavat tsementi, klaaskiude ning betooni. Segu täielik koostis on kiivalt hoitud ärisaladus ning Yihe sõnul on see paindlik, ise-isoleeriv ning maavärinatele vastupidav. Üheks suureks plussiks sellise segu puhul loetakse selle säästlikkust: ettevõtte sõnul säästab selline ehitusmeetod võrreldes tavapärase maja ehitamisega 60% materjale, 70% ehituseks kuluvat aega ning 80% tööjõudu. Samuti saab ettevõte luua täpselt kliendi soovile vastava kujundusega hoone ning prinditud osade kokkupanek on ehitajatele ohutum. Kui arvestada, et hooneid rajatakse vanu materjale ümber töödeldes, vähendavad prinditud majad nõudlust uute materjalide järele ning on seega tavapärasest ehitamisest keskkonnasäästlikumad ja kuluefektiivsemad.

Prinditava kinnisvara vastu on näidanud suurt huvi üles paljud ettevõtted nii Taist kui ka läänemaailmast ning globaalne meediakajastus näitab, et ka tarbijad rõõmustavad uue lähenemise üle. WinSuni tulevikuplaanideks on aga luua Kesk-Hiinasse rohkem säästlikke maju ning proovida kätt ka suuremamõõtmeliste projektidega nagu sillad ja isegi pilvelõhkujad. Samuti soovitakse luua 100 ehitusjäätmete ümbertöötlemise tehast üle kogu Hiina, et pidada sammu kasvava nõudlusega.

 

Allikad: Cnet, Xinhua News, 3D print, Fox News, Higher Perspective

Fotod: Netease News

 

Toimetas Annika Urvela

 Kommentaarid

Kommentaare lugeda ja kommenteerida saavad vaid Minu Telegrami tellinud kasutajad. Tellimuse esitamiseks kliki siia või logi sisse siit.

Päevapilt